şükela:  tümü | bugün
 • cirt ayse teyze yazisini okumaya calisan bir ingilizin agzindan cikan ilk sozcuk.
 • battaniyesi ve fıstığı ile ünlüdür
 • olağanüstü hal varken kalması geçekten problem olan illerden biriydi...kürtler kadar arap kökenli vatandaşlarımızında yaşadığı illerden biridir...siirt fıstığı tarlalarının yanından geçmek bile cesaret ister (zira tek geçim kaynağı bu tarlalar olan insanlar tarlalarına gözetleme kuleleri dikmekte ve ellerinde tüfek ile hırsızları beklemekteler)...arap ve kürt kökenli vatandaşları ayırmak için ellerine veya kaş çevresine bakmanız yeterlidir...eğer dövme varsa o kişi, araptır...ve hatta her aşiretin kendi dövmesi bulunur...
  ayrıca (bkz: mardin)
 • bir sunay akin $iiri.

  -$iirt-

  avcinin kistirdigi ceylan
  bir digerine kacip
  kolayca kurtulsun diye
  omuz omuza vermi$tir
  yurdumun daglari

  tutuklansa yurdumdaki
  boceklerin hepsi
  digerlerinden ayri
  bir hucreye konur
  kitap guvesi

  ambalaj kagidi gibi kullanilir
  ba$ortusu yurdumda
  bir cocukluk anisi olarak
  gune$i paketler
  genc kizlarin saclarinda

  ve sorunlarini
  tarti$irlar $iirin
  yurdumun $airleri
  tank paletleri altinda
  ezilirken $iirt!

  sunay akin

  ic. "antik acilar" , cinar yayinlari , 6.b., istanbul-ekim 2000, s. 40-41.
 • zorlama oluşturulmuş bir şehir gibi duruyor. sonradan oturtulmaya çalışılmış, bıttım ağacının gövdesi aşılanarak üretilen siirt fıstığı şimdilik tek önemli geçim kaynakları. halkın çoğu işsiz. gelir düzeyi düşük. şehrin önemli geçim kaynağını askerler oluşturuyor. garip bir ticari anlayışları var. kredi kart ile alış veriş yaptığınızda fişin üstünü imzalamaya kalkarsanız küsüp alınıyorlar. kesinlikle imzalatmıyorlar. battaniyesi, fıstığı, pervari balı, bıttım sabunu ve büryanı ile ünlü. olmasa da olur bir şehir diyebiliriz.
 • istanbul'daki kapkaç ve tinerci terörünün kaynağı şehir. (bkz: yazık)
 • yüzölçümü: 11.003 km²

  nüfus: 243.435 (1990)

  il trafik no: 56

  siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı pervari balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan zivzik narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.

  kaplıcalar, türbeler, tarihi cami, kale ve köprüler siirt'in tarihi ve turistik değerleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

  ilçeler:

  siirt ilinin ilçeleri; aydınlar, baykan, eruh, kurtalan, pervari ve şirvan'dır.
 • guneydogu anadolu'nun cikmaz sokagidir siirt bu $ehirden sadece girdiginiz yoldan cikabilirsiniz eger duz gidip nasil olsa bir yere cikacak bir yol bulurum derseniz yanilirsiniz efendim pervari yoluna cikarsiniz ve oradan da otesi yoktur i$te.

  $eyhler ve ziyaretler $ehridir siirt ve huzunlu ve gri ve karanlik ve umutsuz bir $ehirdir. kendi ilcesi olan batman'i da il olarak gordukten sonra mutsuzlugu ve umutsuzlugu daha da buyumu$tur siirt'in.

  kendine ragmen bir ba$bakan cikartmi$tir ama siirt hala tam 10 sene sonra meyve verecek olan fistik fidelerine bakip boyle huzunlu bir gayret sarfetmektedir geli$me, ilerleme yolunda..
 • otobüslerinin le$ gibi kokmasıyla nasıl bir yere gittiğiniz hakkında ufak bir bilgi edinebilceğiniz, $ehir içine girdiğinizde ise kaldırımlarda oturan binlerce adamın yoldan geçen bir kıza 5 dakika boyunca baktığı, yazları gavur kukusu gibi yanmak eyleminin gerçekle$tiği ender memleketlerden biri..
 • 30 yıl sonra sinema izleme keyfine varabilmi$ $ehir..