şükela:  tümü | bugün
 • ordumuzun 4 komando tugayindan 3.'su. batman'dan siirt'e giderken sehrin girisinde sag tarafta bulunan omurtak kisla. tesis olarak tahminimce yurdumuzun en luks (her taburu olmasa'da) kislalarindandir. topcu taburu,k.t.m. si, destek boluklerinin bulundugu binalari 12 kisilik koguslari,gunes enerjili banyolari,binalara entegre yemekhaneleriyle her askerin,askerligini yapmayi isteycegi bir kisla gibi gorunur. geri kalan kisimlari icin yorum yapmam uygun degil.
 • kisa donem olarak dolu dolu 7 ay gecirdigim birim. efsanevi kurmay baskani topcu kurmay albay erguder toptas yonetiminde iken yurdumuzun en disiplinli asker ocagi olduguna kalibimi basarim. korkmayin artik orda degil. istirahat et!
 • 1994'te kurulmuş olup o zamandan bu yana 250'ye yakın şehit veren ve buna karşılık olarak çok büyük başarılara imza atan tugaydır.
  rivayet odur ki kurulmasının üzerinden 10 yıl bile geçmeden sancak verilen tek tugaymış.
  şu anki komutanı için (bkz: seyhan ceyhan)
 • yerleşim olarak lojmanları, polis merkezi ile birlikte çakmak mahallesini kuşatan, ordumuzun 5 komando tugayından biridir*****.
 • 301. kısa dönem olarak askerliğimi yaptığım yer. kısa dönemler için çok rahat bir yerdir. topçu taburunda kafa dengi insanlarla ve komutanlarla acemiliği anlamadan bitirirsiniz. sonra tugay içinde dağıtılırsınız. en can sıkıcı yeri eruh'taki bölüktür. helikopterle dağın üstündeki üsse bırıkılırsınız. bir de teskerenizde almaya gelirler. eruh'ta çarşıya çıkamazsınız ama ihtiyacınız da pek olmaz. modern bir tesis olduğu ve her türlü ihtiyacın karışlanabildiği söylenir.
  merkezde görev alırsanız gayet güzel bir yerdir. çarşı izniniz haftasonu yapılacak bir eylemin istihbaratı alınırsa iptal edilir. bütün tugay oturur beklersiniz. komutanlar hakettiğiniz saygıyı gösterir. sizden pek bir şey beklenmez. sadece diğer asker kardeşlerinizle bilgi ve birikiminizi paylaşmaktan çekinmemeniz istenir.
  operasyona çıkmazsınız. uzun dönem askerler operasyona çıktığında adam yokluğundan nöbet tutabilirsiniz bazen. diğer askerlerden beklediğiniz saygıyı ve içtenliği bulursunuz. ancak siz de onların saygıyı hak ettiklerini bilin. bu çocuklar elde silah dağlarda zifiri karanlıkta terörist avlıyor. siirt'e gidecek kısa dönem arkadaşların canını pek sıkmaması gerekir. çünkü şehit olmak size uzak bir kavram. helallik işini abartmayın. ha bide unutmayın doğuda askerlik batıdan daha kebaptır.
 • eğer bu arama başlığına geldiyseniz, şu an tırıl tırıl terlemektesiniz. içinizden sıçtık diyorsunuz, ailenizin yüzü asık, sevgiliniz ağlıyor falan filan...ama inanın ki bunların hiçbirine gerek yok.

  öncelikle şunu söyleyim gelmek için 3 yol var, diyarbakır ktm, batman ktm ya da direk geliş.. 3'ünde de devrelerinizle güzel anılar sizi bekliyor. ama bunlar içerisinde imkanlar açısından en rahatı batman ktmdir. biz diyarbakır'dan perişan vaziyette gelirken, batman'dan gelen devrelerimiz gayet mutlu gelmişti tugaya. direk gitmeyi düşünenler korkmasın hiçbir şey olmaz. bize de söylemişlerdi biz dinlemedik ama gerçekten yol ktm ile gelmekten daha güvenli. tabi ki üstüne basa basa söylüyorum ktm de çekilen çile ile oluşan dostluk ayrıdır.

  siirt 3. komando tugayı'nda kısa dönem askerlik yapacakları gerçekten güzel bir ortam bekliyor. topçu taburu'nun 10'ar kişilik koğuşlarında acemilik işin en güzel kısmı, kamp havasında, komutanlar size karşı gayet sıcak, güleryüzlü, arkadaşlık çok iyi..tören yürüyüşleri, marşlar, hafif de sporla, akşamları da bol bol pinpon oynayarak 28 günde acemiliği bitiriyorsunuz. yemin töreninden sonra da hepiniz dağlara, üs bölgelerine, çatışmaya gidiyorsunuz! hahaha korkmayın lan! siz hiçbir yere gitmiyorsunuz, siz hafiften çakma komandosunuz. siz tugay içerisindeki taburlara dağılıyorsunuz. istihkam olanlar, (yani mimar, inş. müh. fln fln) doğu kışla'ya gidiyor, piyade olanlar tugay içerisinde dağıtılıyor. her iki seçenek de kısa dönemler için gayet ideal. kimse sizi ne operasyona gönderiyor, ne karakola, ne de halatlara tırmandırıyor.. napsınlar sizi..hiç öyle şeyler yok.. ama bunlara rağmen mavi bereyi takıp komando andını haykırmanın vereceği hazzı sonuna kadar duyuyorsunuz.

  tugay'da yemekler güzel, tek sıkıntı kantinler pek açık olmaz, öyle tost, hamburger, goralı sevdanız falan varsa gelmeden bolca yiyin, hatta coca cola'ya da veda edebilirsiniz. çünkü tugay'da uludağ ürünleri mevcut. merak etmeyin insan alışıyor. arka sokaklar ve akasya durağı gibi dizileri kimlerin izlediğini merak ediyorsanız cevabı burada buluyorsunuz.. bu diziler burada lost muamelesi görür sakın ola ki kanalı değiştirmeye falan kalkmayın askerliğiniz bitmez..siirt'te çarşıya çıkmaktan korkmanıza gerek yok, halk askeri hem seviyor hem de onların geliriyle yaşadığı için muhtaç.. çarşıda da sizin ihtiyacınız olan şeyler var..internet, cep telefonu kiralama ve yemek.. daha fazlasını da beklemeyin zaten..askersiniz siz daha ne olsun!

  tugay'da ayrıca halı saha ve hızı yerlerde olsa da internet cafe mevcut.. hatta almak için baya sıra beklenilse de lahmacun fırını da var. sonuç olarak buraya geliyorsanız ve kısa dönemseniz güvenlik açısından endişe etmeniz gereken hiçbirşey yok.. uzun dönemseniz, imkanlar yine aynı ama dağıtım olarak biraz farklı olabiliyor. üs bölgelerine dağılma imkanı var, kısa dönemler burada uzun dönem askerlerin ve komutanların misafiri..uzun dönemler ev sahibi.. ve gerektiğinde bir çok ev sahibi komando üs bölgelerine gidiyor ve bizler için savaşıyor. bu entryi okuyor ve buraya gelme hazırlığı yapıyorsanız, siz de artık bir akrepsiniz. bir komandosunuz ve unutmayın her asker komando olamaz!!
 • aslında badi'min yazdıklarına çok eklicem bişey yok yeterince açıklamış
  sadece gözünüzde çok büyütmeyin.korkulacak bi tarafı yok siirtin.paşalar gibi gelip, mavi bereniz takıcak askercilik oynayıp gideceksiniz. topçu taburunda yapıcanız acemilik günlerinin tadını çıkarın sadece.hep beraber olacaksınız ve biraz daha insani muamele göreceksiniz.çünkü diğer taburlara dağıtıldığınızda k.d-uzun dönem ayrımı pek yapılmadığından araya kaynayıp gidebilirsiniz ( benim gibi ).
  pazar günü hepinizi bekliyor olucaz.

  hadi gelin de gidelim artık
 • kısa dönem olarak gelen arkadaşlar eğitimlerini topçu taburunda yapacakları tugaydır.her sene kısa dönemler 4 batarya komutanlığından birine veriliyor.biz 4.bataryada yapmıştık. kamelya -büfe- ve koğuşlardaki sıcak su olması gibi topçu taburunun imkanlarından sonra aynı koşulları eğitimden sonra gittiğiniz taburlarda bulamayabilirsiniz.2007 de yapmıştım askerliği ama şimdi durum nasıldır bilemem.siirtin merkezine 5 dakikalık mesafede bulunduğundan çarşı izinlerinde şehri gezme alışveriş yapma vb imkanlarınızvardır.
 • 321. kd olarak 5,5 ay geçirdiğim, doğuda kısa dönem askerlik yapılabilecek en iyi yerlerden biridir. siirt jandarma alayına düsen arkadaslar için ne yazık ki aynısı gecerli değil. yemin torenine bizim tugaya geldiklerinde bizim şartlarımızı görüp, günlük gazete okuduğumuzu öğrendiklerinde bir arkadaşın gözleri dolmuştu. biz de ona internet kafeden bahsetmedik hiç. tugay komutanı özhan ayaş iyi bir insandır, kısa dönemlere saygı duyar, duyulmasını sağlar. siz düzgün davrandıktan sonra bir sıkıntı yaşamazsınız.

  -acemilikte telefon kullanmayın, ustaya geçince ayarlarsınız.
  -oksijen tüpü olmadan internet kafeye girmeyin.
  -tugay içtimasından sıyırmanın bir yolunu bulun.(bot + bere + hücum yeleği + 55 derece = çamaşırlarda tuz izleri + çatlak dudaklar + bayılabilme ihtimali)
  -oksijen tüpü olmadan koğuşlara girmeyin.
  -nizamiyeden bir dost edinin.
  -hazard suit olmadan tuvalete girmeyin
  -sabah 5'te 2 poğaçanın yanında 1 litrelik kola ile kahvaltı eden birini görürseniz şaşırmayın ama uzaktan geçin.
  -her daim zulanızda en az 1 litre su bulundurun.( tugay içtiması denklemine göre yazın 2 litre)

  peşin edit: 2008 de kola bulunuyordu.

  edit:imla
 • 30 yataklı seyyar cerrahi hastanesinde askerliğimi yaptığım tugay. salı günleri olan 2 saatlik içtimada eğer yaz mevsiminde iseniz adama en az 2 kilo verdirtir. mavi berenin ensede bittiği yerden akmaya başlayan ter damlası yanına diğerlerini de alarak kuyruk sokumunda çoşkun bir ırmağa dönüşür.