şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aroma olarak antep fıstığının daha güzel olmasına rağmen benim oyum iri dişli ve lezzetli olmasından ötürü siirt fıstığından yana
  • urfa fıstığı ikisini de siker atar zira o antep fıstığı olarak fıstık urfa fıstığıdır. temel yetiştirilme alanları şanlıurfa sınırlarındaki bozova, suruç, birecik ve halfetidir. bir nebze de olsa urfa sınırındaki nizipte yetişir.

urfada yetiştirilen bu fıstıklar urfada zerre kadar sanayi olmadığı için antepte işlenip pazarlandığı için antep fıstığı olarak adlandırılmıştır zamanında o gün bu gündür. adı antep fıstığı olarak kalmıştır.
  • siirt fıstığı boyalı ve tuzlu gibi ama yine de siirt fıstığı diyorum .
  • biri kısa kalın , diğeri uzun incedir.
  • gelip antepte yaşarlar, antep'in yemeklerini yerler, sonra da "antep bizden onu çaldı yok bunu pazarladı".. hayatımda bu urfalılar kadar kıskanç bi şehir halkı görmedim.. antep fıstığı da sizin baklava da sizin!..
  • siirt fıstığının daha az yağlı olması nedeniyle tercihim siirt fıstığı
  • siirt fistigi genelde taze satilirken antep nedense hep bayat satiliyor. o yuzden siirt fistigi.
  • (bkz: bel fıtığı) vs (bkz: boyun fıtığı)
  • eğer güney amerika fıstığı gibi dolu dolu fıstık seviyorsanız sizin için siirt fıstığının alacağı versustur. ben de bu fıstığı daha çok severim ama kimine antep fıstığı daha aromalı geliyor.
  • hayatımda ilk defa antep fıstığını sahiplenen bir urfalı gördüm. belki bölgeden uzağım bilemem de.
    baklava çiğ köfte lahmacun tartışması olsa hadi derim de.

antep fıstığını sahiplenmek nasıl bir cahilliktir.

tabi ki antep fıstığı daha iyidir siirt fıstığı sanki hormonlu tatsız aromasız bir ürün.

sonradan gelen şanlıurfalı mesaj editi ;

washington portakalı sadece washington'da mı yetişir. brüksel lahanası brüksel bostanlarından mı gelir. bitki türlerinin kültivarları vardır bu kültivarlar iklim şartları uygunluğu sağlandığı sürece bir çok bitki bir çok yerde yetişir aksi halde rize'de yetişen kivi içinde başka isim bulmamız gerekir.

bir yeri ile ünlü olmuş ürünü başka bir yer de mamül hale getirmeniz size o ismi değiştirme hakkı vermez.