şükela:  tümü | bugün
  • ses olan bir yerde uyuyan bireylerde de görülen özellik. herhalde beyin istemdışı da olsa oradaki sesleri algılayıp ona göre bir şeyler üretiyor.
  • hafif bir uykunun göstergesidir.
  • deliksiz uyunmadığına işarettir.
  • uyku esnasında sık sık uyanmaktır. muhtemelen yatağınıza yakın mıktanıs türü bir madde vardır. bu rüyaların görülme sıklığını arttırdığı gibi hatırlamakta da kolaylık sağlar.
  • sabahları yorgun uyanmaktır.
  • süt taşmıştı .. bir kere yani
  • lanet olası bir versiyonu başıma geliyor. mesela bu gece bir rüya gördüm (genellikle saçma ötesi oluyor), ertesi geceki rüyamda insanlara anlatıyorum, " şöyle bir rüya gördüm, falan filan." diye. onlarda dinliyorlar. uyanınca neye uğradığımı şaşırıyorum tabii. arkadaşlarıma soruyorum aramızda böyle bir diyalog oldu mu diye.
    saçma sapan şeyler.
  • kendimi bildim bileli içinde olduğum durum. taa çocukluğumda manyak gibi oturup millete rüya anlatan ben, hiç rüya görmüyorum diyen arkadaşlarıma şaşırır, açıkçası ihtimal vermezdim rüya görmeyen insan olabileceğine. ama en azından görse bile hatırlamayan bir kesim ciddi ciddi var ve gün geçtikçe deli gibi özeniyorum ben bu kişilere.

eminim öyle değildir ama sanki bişiler görmediğim bir saniye bile yokmuş gibi hissediyorum uyurken ve cidden feci yoruyor insanı. özellikle ilk uyanma anı evlere şenlik. elde çorap yatakta otururken halıya takılı kalmak süreci nereden baksan iki katına çıkıyor bi kere. rüyada görülenler film şeridi gibi akarken araya gerçek hayattan sahneler sıkışıveriyor. dün gece yaşadığımla gecesinde gördüğüm rüyayı ayırt etmek için ciddi ciddi dakikalar ayırdığımı bilirim.

çok fazla rüya gören insanların bir sorunu da gördüklerinin hd kalitesinde ve genelde fantastik mekanlardan çok gerçek hayatta içinde bulunabileceğimiz mekanlarda, hemen hemen aynı şartlarda geçmesidir. verilen tepki de aklımız başımızdayken verilenlere birebir uyar hal böyleyken. rüya çok güzelse uyanınca hissettirdiği hayal kırıklığı misal çok eskilerde kalan güzel bir anıyı hatırlamanın burukluğunun çok çok ötesinde olur. gördüğüm kabuslara girmiyorum bile, ki kendi başımı gövdemden ayrı olarak sedyede giderken görmüşlüğüm var yine aynı kalitede... ve her sırt üstü yatma gafletinde bulunduğumda karabasanın bu fırsatı kesinlikle kaçırmadığını söyleyebilirim. uyurkenki farkındalığım o kadar fazla ki artık kulaklarım hafifçe uğuldamaya başlasa bile ne olacağını anlayıp kaskatı kesilmiş vücudumu zor da olsa yan çevirip karabasandan hiç etkilenmeden uykuma devam edebiliyorum. o kadar hakimim duruma...

yani bu kadar sık rüya görüp de hem de gerçekmiş gibi yaşamak, bir de tüm olanları rüya bile olsa istemsizce kontrol altında tutmaya çalışmak gerçekten de bütün uykunun içine ediyor. hatta eminim uyumayıp otursam daha çok dinlenirim yemin ediyorum. ne gün içinde tam olarak dikkatimi toplayabiliyorum ne tam vaktinde uyanabiliyorum. aman 5 dakika daha, 10 dakika daha diye diye oluyor 1 saat. gün içinde de sürekli bi uyuma isteği. gece beşik mi salladın diye takılanlara yaptıklarımı anlatsam küçük dillerini yutarlar da, denmiyor işte allah seni inandırsın bi rüyalar görüyorum, sorma...v.s diye...

bu arada şimdi baktım da toparlayıp hepsini yazınca baya bi doluymuşum bu konuda onu farkettim. uyku problemim de aslında düşündüğümden daha karmaşık olabilir. bi de bu var tabii:

(bkz: #30949942)

burada da bi çeşit bale yapıyor olabilirim, aslında herşey olabilir...
  • her gece en az bir rüya gören biri olarak, fazla sık yaptığım eylem. freud'a göre rüyalar gerçek yaşamın yansımasıymış. bizim bile farkında olmadığımız korkularımızı, endişelerimizi, özlediklerimizi, istediklerimizi yansıtırmış. bu bazen geçmişte yaşanılan olay hakkında hissettiklerimiz veya da yaşama ihtimalimiz olanlar hakkında düşündüklerimiz olabilirmiş. bu zamana kadar gördüğüm rüyaları bir düşündüğümde, ben uyumadan önce düşündüğüm şeylerle ilişkili rüyalar görüyorum galiba. mesela, bu haftaki psikopatoloji dersinde işlemiş olduğumuz şizofreni dersinden sonra, geçen gün rüyamda şizofren olduğumu, halüsinasyon olarak üç tane yaşlı teyze gördüğümü, son olarak da onlarla birlikte film izlemeye karar verdiğimi gördüm. tuhaf.
  • ha uyumussun gece, ha uyumamışsın..
    her türlü zamanın boşa gidiyor.
    sağlı uyku olmadığını bırakın uzmanların test edip onaylamasına kalmasın, ben size analtayım. o kadar rüya görmüşsündür ki artık gördüklerinden başın ağrır,kasların eklem yerlerin.. uykumu aldım mutluyum hissi yok, unut. ertesi gece yorgunluktan erken yatasın bile gelir, gün içerisinde bir şey yapmasan bile.
    beynin öyle çalışıyor ki resmen uykuya geçme anını bekliyor gibi sana aradığın her şeyin cevabını bile rüyada verebiliyor.
    bu meretten ve rüya alemimden kurtulmak için her şeyi yapabilirim anti depresana karşı birisi olarak, anti depresan bile kullanırım gerekirse.

burada bir günde birden fazla peşi peşine olan rüyadan bahsediyorum.