şükela:  tümü | bugün
 • hani dikakt et, dikkatli konuş, dikkatli davran der gibi bi anlamı olan,
  aynı zamanda da bagcılar, sahaflar, sarraflar, çiftehavuzlar gibi yer isimlerini de çağrıştıran kelime.

  mesela..

  - kaptan bi sikerler alır mısın be şurdan..

  ya da

  - sikerlerde inicek kalmasın...

  gibi
 • neden? sorusuna ,umrunuzda olmadığı zamanlar verebileceğiniz en güzel cevaptır
 • birkaç anlamda kullanılabilen, birçok cümleye ünlem olarak uyan, çok kerametli bir sözdür. kullanıldığı farklı anlamlara örnekler:

  "oha lan sınavda o konu da mı var?? sikerler ama!" (bu cümlede öfkeyle karışık bir şaşkınlık duygusunu belirtmek amacıyla "çüşş!", "yavaşşş!", "yok artık!" efektlerinin yerine kullanılmış)

  "sikerler, pazartesi okula gelmiyorum ben, nasıl olsa önemli ders yok" (burada "hiç sikimde değil", "banane lan" anlamında kullanılmış)

  "sikerler lan adam gibi dur" (burada "ağır ol hele", "hareketlerine dikkat et" anlamında kullanılmış)

  bu üç örnekte de görüldüğü gibi kelimenin ana kullanım amacı, dile getirilen cümlede kişinin savunduğu düşüncenin tersinin gerçekleşmesi halinde, bunun sorumlusuna ana avrat düz gidileceğini belirtmektir.
 • sabanci universitesi gençlerinin kasım ayı sınırları içinde herhangi bir vize haftasında** saat 05.30 sularında düzenledikleri çizmiş bir organizasyonun adı..

  durum şöyledir:
  iki genç bir study'de en alakasız ve iğrenç dersleri olan üretim işlemleri* sınavına çalışmaktadır, ancak klasik dersin başına son gece oturulduğundan ne konular yetişecektir, ne de çalışılan konular anlaşılmaktadır, çaresizlik diz boyu..
  üst katta ve başka yurtta study'lerde de daha genç arkadaşlar circuits ödevi ile muhattaptır, kafaları bir dünyadır, saat ilerlediği için beyin fonksiyonları da minimal seviyeye düşmüştür, depresyondadırlar..

  gelişme:
  durum metalsu forumlarına organizasyon talebi şeklinde atılır*, ve gençlerin tepkileri beklenir. meğer ekürideki herkesin bir ödevi, bir vizesi vardır, herkes uyanık ve çizik durumdadır. derken gençlerden birinin aklına, okulun gündüz ve akşam saatlerinde en yoğun, en işlek meydanı olan cafe dorm ve dorm havuz mevkilerinden durumumuzu özetleyen**** bir söylem olan sikerler diye bağırarak koşmak gelir. herkesin durumunu özetleyen bu sikerler kelimesi bir anda kabul görür, ve olaya renk katmak için projeye* katılanlara terlik giyip güneş gözlüğü takma koşulları konur. cafenin önünde 10-11 kişi şeklinde hep bir ağızdan sikerleeerrrr! diye bağırarak koşulur, terliklerin şap şap sesi etrafı inletirken, pencerelerde şaşkın gözler, odaların açılan ışıkları, ve koşanların kahkahalı uzaklaşması..

  sonuç: herkes stresini atmış, rahatlamış ve dersi bırakıp yatmaya gitmiştir..**
 • "salla gitsin" anlamına gelen artık sıkça kullanılmaya başlanan söz.