şükela:  tümü | bugün
 • sahip olanlarin pek fazla sevmedigi, sevimsiz bir sifattir.

  sahip olmayanlar ise bu sifati tasiyanlari sevmezler pek. "maymun istahli" gibi benzetmeler yapilir haklarinda; "kötü kötü pis pis sikilgan"lardir. ama olmayanlar anlamazlar, anlayamazlar ki bunun bir secim olmadigini. cünkü kimse hemen sikilmak istemez her bi seyden. yorucudur.

  örnek vermek gerekirse: hobiler; insanin ilgilenmekten hoslandigi, severek kendi secimiyle mesgul oldugu faaliyetler, dimi? eee, en gec üc hafta sonra sikiliyosaniz her bi hobinizden, 20li yaslariniza geldiginzde bi ara tükeniyorlar...ilgiyi ceken denenmemis pek bir sey kalmiyor sanki. zor istir sürekli kendine yeni bir mesgale bulmak, yeniden eglenmek, yeniden ögrenmek, yeniden denemek, yeniden ugrasmak, yeniden hep yeniden yeniden...

  is / okul: evet, herkes bu "kurum"lardan sikilabilir kolaylikla. ama sikilganlar icin daha da zordur kendini isine / okuluna vermek; odaklanamazlar, baska bisi mi denesem diyerekten gecer günleri. tatmin olamazlar, zor begendiklerinden diil, begendiklerini üc gün sonra begenmemeye basladiklarindan.

  düsünsenize sikilganlar arkadaslarindan bile sikilirlar bir süre sonra. bu, onlari sevmediklerini, onlara deger vermediklerini göstermez. ama sikilirlar iste, görüsmek istemezler, huysuzlasirlar. arkadaslari kirmamak icin binbir yoldan ona caktirmadan bir süre görüsmemekte, kendince mesafe koymakta ustalasirlar bir süre sonra. cünkü sikilmalari, o arkadastan bikmis olmalari anlamina gelmez. kolay degildir.

  sevgiliden sikilmak ise cok aci verir. her seyi acikca konustugunuz, her seyi utanmadan, icinizden geldigi gibi paylastiginiz sevgilinze bunu, yani ondan sikildiginizi anlatamassiniz asla. "asik olan insan sikilmaz", "seven insan sikilmaz" - öyle mi? diil. bal gibi, portakal gibi sikilir iste, iliskiden sogudugundan, artik devam etmesini istemediginden degil, öylesine iste.

  belki de degistiremeyeceklerini bildikleri icin anne / baba / kardesten tuhaf bir sekilde sikilmazlar, sanirim bu kendini korumak icin kurulan bir mekanizmadir.

  bu entry'nin niyeti "sikilganlari taniyalim, sevip oksayalim dernegi"nin promosyonunu yapmak degildir. "ayyy yazik sikilganlara" denilmesini de saglamak degildir. sadece sikilganligin bir secim olmadigini göstermektir. hayir, simarik duruyorlar dimi disardan bakilinca? öyleler de belki. ama kötü degilller, bilincli de yapmiyorlar bunu. nasil bazi insanlar digerlerinden daha komik, öfkeli, akilli oluyorlarsa, onlar da öyle sikilgan oluyorlar.

  son söz olarak sunu belirtmek isterim ki ilginc bir sekilde asla canlari sikilmaz sikilganlarin, sikilmamak icin neler yapmalari gerektigini cok iyi bilirler; karmasik ve celiskili mi geldi? tebrik ederiz, sikilgan bir insan degilmissiniz. cünkü bu cümleyi muhtemelen sadece sikilganlar anlar*.

  edith: baslik basima kalmis, yani üzerime*. ne kadar da harika, sanki bu kelimeyi ben türetmisim gibi, nihahoyt.
 • içinde sevinçten, ezadan, asabiyetten, neşeden -kısaca hayat şartlarından ve diğer hislerden bağımsız olarak- sabit bir iç sıkıntısı barındıran, bir yerden sonra kendi sıkıntısıyla eğlenmeyi öğrenen enteresan insan tipi.
 • kanımca atılgan gibi bir isimdir ve kişi adı olarak kullanılabilir.

  öyle ki erkek çocuğum olursa ikinci adını sıkılgan koyacağım... belki adına namüsamma biri olur.
 • maalesef sahip oldugum en kuvvetli sifattir.
 • gercek anlami utangaçtir.
  sanildiginin aksine her seyden cabuk sıkılan anlaminda kullanilmaz.
 • akp nin sözlükte propaganda yapmak maksadıyla satın aldığı hesaplardan biri. engelle geç.
 • bir ay gibi bir sürede yazar olmuş provokatör ak it.

  engelle geç.