şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir coin çeşidi.

site
  • türk işi coin furyasının son ürünü
  • bi sikke yaramaz coin.

(bkz: beklenen esprinin bir türlü gelmemesi)
  • gelecegi konusunda hicbir fikrim olmayan altcoin.bedava token dagittigi icin simdilik uye olunabilir. beles coin icin
  • çeşitli görevleri de yaparak sikke kazanabileceğiniz bir airdropa sahip altcoin. kısaltması skk dir.

görevler için: http://blog.sikke.com.tr/ico-gorevleri şifre : ico123456
  • whitepaper'ını okudum. tam bir oksimoron. aşağıdaki alıntı oradan;

"blockchain’in dezavantajları nedir?

merkezi bir yönetim yoktur."

ahahahaha. bunun üzerine söz söylemeye gerek yok sanırım.
  • bundan yaklaşık bir hafta önce sikkecoin diye bir 'yerli ve milli' kripto para çıkıcağını öğrendim, bundan önceki girişimler akche ve turcoin olduğu için aslında çok da bakmamıştım. sonra içerisinde olduğum bi telegram grubundan güvendiğim birisi incelememi yorumlamamı söyledi ben de bakıcağımı söyledim ve dün gece hem siteyi inceledim hem de bu projenin whitepaper'ını okudum ve yaklaşık 9-10 tane kafama yatmayan şeyi yazdım ve bu sabah bu sorulara cevap bulmak umuduyla sikke'nin resmi telegram grubuna yazdım sorularımı. ha bu arada yazmadan önce de sordum eğer isterlerse soruları özelden atayım diye yok gruba at dediler. dediler de olay sonrasında koptu zaten. ama bu olaydan önce sikke ile ilgili ufak bi açıklama yapayım size.

sikke bir platform coini ve blockchain altyapısını değil bu ekibin adlandırmasına göre row blockchain teknolojisini kullanıcaklar. bu teknolojiyi daha önce bi yerde görmedim ben ve ekibin de söylediğine göre dünyada ilk olucakmış.

-sitede yazılan açıklamaya göre rbcp(rowblockchainprotocol) blokların boyutunu 1kb'a indiriyor ve bu sayade blokların toplam disk alanını en az binde bir ölçüde azaltıyor.

-işlem sunucularının hash elde etmek için bi zorluk derecesi kullanmadığını bunun yerine sadece sha256 fonksiyonuyla hesaplayıp anlık onay vermesini sağlıyormuş.

-işlem sunucuları işlem cevaplarını değerlendirerek blok yapısının hatalı olup olmadığını tespit ettikten sonra veritabanını güncellemek için komut gönderiyor, bu hatalı sunuculardan herhangi biri 3 kere hatalı işlem yaparsa devre dışı kalıyo ve diğer sunucu ağa katılıyormuş.

-buna ek olarak da bu protokol sayesinde saniyede 100.000 işlem yapılıyormuş.

-bunun dışında madencilikte bir puanlama sistemi olucakmış ve kurguladıkları yapay zeka en iyi donanımı olanları seçicekmiş. her bir işlem için işlem sunucuları %0.1 komisyon alıcakmış.

-bunun dışında sikke sadece exchangelerde trade edilmeyecek ve günlük hayatımıza adapte edilicekmiş ve bunu destekleyen sikkebank ve sikkepos adında iki projeleri daha var ama banka ve pos sistemi için sadece yarım sayfalık bi metin hazırladıkları için bu konu hakkında benim de çok bir bilgim yok.

-son olarak da akıllı sözleşmeleri de kapsayacak bir coin olma yolunda ilerliyo.

açıklamaları yaptıktan sonra sorularımı sorduktan sonraki karşılaştığım manzarayı anlatayım size. hazırladığım 9 soruyu gruba yolladım adminlerden birisi başta bu soruların cevabı sitede var ama olmayanlar için cevap veriyim dedi ve sorduğum sorulara cevap vermeye çalıştı ama 9 sorudan 4-5’ine belki cevap vermiştir onlar da yetersiz cevaplardı şahsen memnun olmadım cevaplardan. ardından takım ile ilgili sorduğum soru için yine aynı admin kendisinin reklama ihtiyacı olmadığını 15 yıllık yazılımcı olmadığını ve kendisinin linkedin hesabı olmadığını söyledi. ben linkedin ve yazılımcılar için github hesaplarının projenin marka değeri ve güvenirliği açısından iyi olduğunu anlatmaya çalışsam da birden projeye düşman, eleştiri yaptığım için türk düşmanı oldum. aynı zamanda da proje yapımcılarını üçkağıtçı olarak suçlamışım. sorularım da saçma sorular olarak nitelendirildi. şahsen bu takınılan profesyonellik dışı tutum benim açımdan projenin güvenilirliğini zedeledi.

projede eksik gördüğüm yönler

-projeyle ilgili olarak bence bazı konularda çok az bilgi verilmiş üstte de değindiğim sikkebank,sikkepos bunun dışında madencilik,rbcp ve en önemlisi proje takımı. bunlar hakkındaki bilgiler güncellendiğinde tekrardan gözden geçiricem.

-diğer bi konu ise saniyede 100.000 işlem bana çok hayali geliyo ki vısa’nın saniyelik işlem limiti 24.000 işlem.

-sitede yazdığını göre totalde 100.000.000 sikke olucak bunların 11 milyonu ön yatırımcılara dağıtılıcak, 3 milyonu bounty olarak dağıtılıcak, 10 milyonu ön satış için dağıtılıcak 5 milyonu rezerv olarak tutulucak ve 50 milyon sikke şirketlerin kasasında durucak. bu tablodan sonra da 100 milyar sikkeden sadece 34 milyonu dolaşımda olucak. bu olayı çok sağlıklı bulmuyorum.

-merkezsiz bir sistem olmiycak ki bu benim açımdan kripto para felsefesine ters, merkeziyetçi sistemden kaçanlar neden merkeziyetçi sistemi tercih etsin?

-önyatırımcıların ellerindeki sikkeleri 2020 yılına kadar satamayacağına anlam veremedim.

-yol haritaları çok dolu, 2 tane exchange sitesi var, rbcp apı var, akıllı sözleşmeler var ve ıco platformu var. belirlenen süre ise sadece 6 ay bana çok kısa geldi belki biraz daha yaysalardı daha sağlam olabilirdi.

-bounty uygulamasında sadece olumlu sözlere ödül veriliyo ki bu bence biraz polyanacılık oynamak. onun dışında borsa sitelerine sikke için istek maili atın tarzı bi şey gördüm bununla ilk defa karşılaşıyorum, bana göre sağlam proje borsaya kabul alır neden böyle bi çaba içine girilmiş bunu anlayamadım.

-whitepaper bana biraz daha profesyonelce olabilirmiş gibi geldi bazı yerlerde sadece hikaye anlatılmış ‘sikke uzun vadede çok kazandırıcak’ gibi bu tip şeyler bana şahsen güven vermiyor.

-teknoloji için oldukta profesyonel olduklarını söylüyorlar ama bu teknolojiyi yurtdışına çıkarabilmek için bi ingilizce paperları yok bunu da bounty işiyle halletme yoluna gitmişler ki bence bunu daha iyi pazarlamaları lazım yurtdışına.

-bugüne kadar incelediğim sağlam ıco'larda anlaşmalı oldukları bazı firmaları ya da advisorlarını görürdük ama bunun olmaması bence büyük eksiklerden birisi.

demem odur ki ben şahsen bu projeyi yatırım yapmayı düşünmüyorum şu anda, 2 ay geçer takır takır haberleri gelir o zaman tekrardan gözden geçiririm. yatırım yapacak kişilere tavsiyem kafanıza yatmayanları mutlaka sorun, araştırın sonrasında yatırım yapın.

benim bu konuyla ilgili görüşlerim bunlar siz ne düşünüyorsunuz bunu yorum veya mesaj olarak bana yazmayı unutmayın.

bu tip yazıların olmazsa olmazını da yazıp bitirelim;

ytd.

steemit'te votelamak isteyenleri de beklerim tabiki.

edit: eleştiride bulunduğum için telegram gruplarından uzaklaştırıldım, lol.
  • https://www.sikke.com.tr/r/5910

bedava sikke baldan tatlıdır.
  • beleş sikke kazanmak için buyrunuz.
  • piyasaya çıktığında 1tl gibi bir fiyatlama ile çıkacağını şimdiden belli eden, ön satışlarda beklenen ilgiyi bulup bulmayacağını merakla beklediğim isim olarak güzel bir seçim olduğunu düşündüğüm türk coini.

umarım başarılı olur ve scam değildir.

refli : https://www.sikke.com.tr/r/6252
    refsiz : https://www.sikke.com.tr/