şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: umursanmamak)
  • her ne kadar umursanmamak, kaale alınmamak gibi güzide eşanlamlıları varsa da kendini en iyi şekilde ifade edebilen kelimedir siklenmemek. neden diyecek olanlara : umursanmayan kaale alınmayan birisi kendısını acıkta kalmış .. gibi hissedecek aha böyle tatlı bir sinirle entry girecektir.. e işbu durumda kullanılması gereken kelime siklenmemek olarak sözlüğün tozlu veritabanında yerini alır..
    (bkz: hunharca küfretmek istiyorum sayın seyirciler)
  • üniversitede diferansiyel denklemler dersinde hoca tarafından sürekli maruz bırakıldığım eylem; her derse ağzımda sakızla girdim (tamam pek matah bir şey yapmadım), hatta arkadaşlar sürekli "olm yavaş çiğne şunu hocayı duyamıyoruz" diye sitem ediyorlardı (bu hiç matah değil), ancak ne zaman ki başka biri sakız çiğnese hoca ona dönüp "çıkar oğlum ağzındaki sakızı, görmeyecem mi zannettin?" derdi. dersi aldığımız sınıf bizim yurdun girişine bakıyordu, ders boyu (peşinen söyleyim bu da matah olmayan bir olay) yurda giren çıkan kızlar hakkında yorum yapmama rağmen ne zaman başka biri yanındakine bir şey söylese hoca "oğlum derste konuşma" diye uyarırdı. son noktayı finalde koydu; finale final four'da girdim (tabiki terseten), çan eğrisini de düşününce ha çaktım ha çakacam durumu, neyse teknik resim sınıflarından birinde en arkanın bir önüne mevzilendim, arkamda da sağlam arkadaşlardan biri oturuyor, hoca geldi kaldırdı çocuğu, kendi oturdu oraya, sınav başladı. bir yerden sonra sürekli olarak kulağıma çıkçıkçık sesi çalınmaya başladı, döndüm baktım hoca, gözü duvarda, elindeki anahtarlıkla enterasan sesler çıkarıyor, döndüm "hocam yapmasanız" dedim, "ha ne tamam" dedi ses kesildi ama 15 saniyeliğine sınavın sonuna kadar kulağımda siklenmemem çıkçıkçık diye çalınıyordu.
  • yeni yazar kuruntusu.
  • askerlikten kalma bir anektod; diyalogda "k"ler komutanı "m"lerde mala bağlamış askeri temsil eder.

k: olm sen beni siklemiyo musun?
    m: sikliyorum gomtanım
    k: sen kimi sikliyosun lan? ben şimdi seni bi siklerim.
  • kanser gibi bir hastalık. bir kere bulaştı mı yayılıyor, büyüyerek dağılıyor. toparlayamıyorsunuz, siklenmedikçe siklenmiyorsunuz. toplum içinde siklenmediyseniz bir de, artık bıçak altına yatmaktan başka çare yok. kemoterapi falan yalan.
  • siklenilmediğini siklemeyen kişi için sorun yaratmayacak olan. siklenmeyen siklemeyince, karşı taraf siklenmemiş oluyor.
  • bir insanı intihara sürükleyecek bir durumdur.

geçen otobüse bindim, "bu hat hep böyle kalabalık mı oluyor" dedim. "ne diyo bu hımmına koduğumun" dedi biletçi. az sövmedim. ertesi gün üniversite yemekhanesinde bıçak bitmiş, bıçak alabilir miyim dedim. bıçak lan bu. versene bi tane. yok. siklemedi yine. şehirlerarası otobüsün muavinine "kaç dakikamız kaldı?" diye sordum geçen. duymadı eğildi, tekrar sordum. cevap vermeden gitti. arkasını döndü ve yürüdü. o gün kendi kendime sordum "neyim lan ben?" diye. yeminle ağlayasım geldi.
  • burhaniye metrobüs durağında beklemek buna örnektir..