şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkçe'deki hemen her yüklemdir.

  güzide dilimize özgü bir olgu mudur bilmem, hemen her yüklemi, doğru bakış açısıyla, sikmek anlamında, yahut daha geniş bir çerçevede cinsellikle ilgili anlamlarda kullanabilmek mümkündür. bu girinin başlığı da, bu mümkünlüğün kanıtlarını sunan o yüklemleri ifade etmektedir. yani o yüklemler, bu yüklemlerdir.

  örnekleyecek olursak,

  saplamak, yerleştirmek, koymak, dövmek (ardını dövmek, dibini döğdürmek, arkasını dövdürmek, arkasına saplatmak), combat çevirmek, çarpışmak, emdirmek, ovdurmak, emiklemek/emikletmek, tıklamak, çatırdatmak, kütürdetmek, sikertmek, bafilemek (bu yüklem mi? evet ise veya hayır ise, o halde bu bir nedir?), cazırdatmak, kaymak, içine yerleştirmek, içinde gezdirmek, birlikte olmak, yatmak, sevişmek, eline almak, eline vermek, girişmek, girmek, vermek --> (kadınların, cinsel birleşmeyi kabul ederek yaptıkları varsayılan şey), vermenin zıttı olarak --> almak, bir de "içine almak" var tabii.

  burada, başlıkta ifade edilen 'sikmek' ana bağlamın dışına çıktım, cinselliğin çok daha geniş olan çerçevesinde ele alınacak yüklemlere de istemsizce girmiş oldum, o bakımdan affola.

  fakat vardır yani böyle bir şey, yeterince zorlarsak, her bir yüklemi, sikmek manasında kullanmak mümkündür. misal, bir önceki cümlemdeki 'zorlamak', 'yüklemek', 'kullanmak' fiillerinin tamamı, istendiğinde sikmek veya sikmiş olmak bağlamında kullanılabilmektedir. bu doğrultudaki başka başka yüklemlerle başlığa katkılarınız beklenmektedir. saygı ile arz ederim.