• gündem olmasının sebebi artık bu kadın beyanı olayının bokunun çıkması ve toplumun her kesiminden insanın bu olaydan dolayı canının yanmasıdır.

sıla ve ahmet kural da ülkenin insanlarının en çok konuştuğu birçok sınıfa ulaşabilen insanlar. evet bana ulaşmıyorlar birçoğumuza da ulaşmıyor olabilirler ama en son bu dayak muhabbeti ve sıla hanımefendinin de artis artis şikayet ettim canını alırım aklını alırım ne de olsa beyanım esas tavırlarından dolayı herkes bir irrite oldu ve durum patladı.

kadın dayak yediyse soruşturma yapılır yediyse ahmet kural ceza alır, lakin şikayet eder etmez herkes daha ahmet kural'ın suçu kesinleşmeden ve bu durumu belirtenlere dahi küfredecek kadar ileri gittiler. adam işinden oldu, reklamında oynadığı kurum adamla anlaşmasını bitirdi vs. neden? sonucu belli olmamış kesinleşmemiş bir şikayet yüzünden. neden? bu şikayeti bir kadın yaptığı için. eğer ahmet kural ben dayak yiyorum sıla beni dövdü dese elbirliğiyle adamla taşak geçerdiniz, sıla'ya bak be helal deyip sırtını sıvazlardınız. burda da kadına şiddet hülühlhühlh diyen kezbanlar da profil fotoğrafını sıla yaparlardı.

hatırlayın sadece kızın biri kendisiyle gerçekten beraber olan erkeği söylemeyip suçu günahı olmayan 17 yaşında çocuk için kendisine tecavüz ettiğini söyledi ve babası sorgusuz sualsiz çocuğu öldürdü. bu memleketin kan emicileri bu kezbanlar. hem kendilerinin hem de milletin başını belaya sokuyorlar, işleri batırıp, insanları işlerinden edip hiçbir şey olmamış gibi mağdura yatıyorlar.

yeni kanunlar çıkmalı, kadına şiddeti engellediği gibi iftira edenin de edeceğine bin pişman etmeli. bu kadar kolay olmamalı.

bu olaylar çok konuşulmalı çok gösterilmeli ki yarın da bir kezban ortaya çıkmasın ya da bir adam ulu orta kadının canına kıymasın.
  • vay serhat ya, yine sözlük bilirkişileri toplanmış, kadına karşı nefretlerini kusma peşindeler. hadi geçtiğimiz günlerde bir müvekkilin başına gelen olayı anlatayım size, kadına karşı şiddetin bu ülkedeki anlamını öğrenin.

müvekkilim eşiyle boşanmak istiyordu ve bize danıştı, eşiyle görüştük. adam bizle görüşürken gayet medeniydi, akşam eve gidince karısına küfürler, tehditler, hakaretler ve fiziksel şiddet uyguladı. müvekkil ağlayarak bizi aradı, polise haber verip karakola gittik. müvekkilde gözle görülür bir morluk vs yoktu.

fiziksel şiddette en önemli şeylerden birisi darp raporudur. biz de gittik darp raporunu aldık. gözle görülmeyen fiziki hasarlar, ayrıca gözle görülebilenler de bu şekilde resmi kayıt altına alınıyor. bak sen şu işe, gözle görülür hiç bir iz olmayan müvekkilin kaburgalarında ciddi ezilme olduğu ortaya çıktı.

neyse ifadeler verildi edildi, biz müvekkile zor da olsa aynı şekilde hayata devam etmesini tembihledik. gülmesini istedik. kötü bir şey yapan o değildi çünkü. düşünebiliyor musunuz müvekkil o gün mutlu bir fotoğrafını paylaştı. çünkü şiddet gördüğü için bunu yapmaması gerekiyordu (!)

vellahsız değerli üstadlar "kadının beyanı esastır"a sallıyorsunuz ya. hah o bu durumlarda olan bir şey değil. sizleri bir gün adliyeye alalım. amcalarının, babalarının, dedelerinin ya da bir yabancının istismarına uğrayan çocukları bir dinleyin, hah o zaman anlarsınız "kadının beyanı esastır" olayını.

ha bu iş de öyle beyan verdim hadi sana ceza olmuyor. bütün deliller bir arada dillendiriliyor. bu ülkede o kadar pislik dönüyor ki, şurada kadınlara karşı kustuğunuz nefret midemi bulandırıyor.

konudan saptık esas noktaya dönelim. sıla şarkı söylemiş, gözünde morluk yokmuş vs vs. yahu kadın darp edildiğini iddia ediyor. zaten böyle bir durumda darp raporunu almış ki hukuki süreç bu noktaya gelmiş. ortada somut bir delil var demek ki. kimse suçludur masumdur demiyorum da, dayak yiyen böyle mi davranır, yüzünde morluk mu olurlar falan komik oluyor artık. gerçekler er ya da geç ortaya çıkar, içinizdeki pis düşünceleri dışa yansıtıp bu ülkede her gün şiddet gören 1000 lerce insanın mağduriyetini meşrulaştırma yolunda 1 adım da siz atmayın.
  • sanki olay yerindeymiş gibi bilip bilmeden lince başlandığı için kimsenin iplemediği şey. gerçekler önemli değil. arkası güçlü olan ve çoğunluk haklıdır.
  • "detaylar" diye başlık açıp bir şey yazmamak ve video haber linki paylaşmak da 10 numara.

biri yazsaydı da görseydik neymiş o "detaylar".

dinledim, özetliyorum:
    evdeki kavga seslerinin yan evden duyulması mümkün değilmiş, zira sesleri duyduğunu iddia eden kişinin evi ahmet kural'ın evinden 12,5 metre uzaktaymış. oysa ki 4,5 metreden sonra o seslerin duyulması imkansızmış.

"detaylar" denen de bu bir tane detay.

küçük naziler yine akmış, ellerinde bir tane geçerli argüman yok. ahmet kural günün birinde haklı çıkacaksa bile, elimizde henüz bu yönde bir şey yok. anaakım medyanın "detaylar" diye yaptığı götüboklu şeylere de haber denmez, "clickbait" denir.
  • hukukta temel kural iddia sahibinin iddiasını ispat etmesidir.

bunun istisnası yoktur elbette ancak yerli ve milli ve herbokubildiğinisanıpherbokamaydonozolansiyasetçigillerden birileri kadının beyanı esastır diye bir zırva ürettiler.

evet doğrudur. kadına yönelen şiddet genelde iki kişi arasında cerayan eder. ispatı zordur. ama imkansız değildir.

taciz, tecavüz açıklanması, şikayet edilmesi bildik nedenlerden dolayı bu toplumda zor bir karardır. bu toplumun sorunudur açmazıdır ikiyüzlülüğüdür diyelim.

kadının beyanı esastır diyenler tecavüz iddiasıyla karakola giden bir kadının başına nelerin geldiğini biliyorlar mı. polisiyle savcısıyla hakimiyle adliyesiyle adli tıbbıyla nasıl periyodik ve ardı arkası gelmeyen tecavüzden beter uygulamalardan haberleri var mı. elcevap; bal gibi var.

akıl bilim ve irfanla hiç alakası olmayan bu embesil siyasetçi güruh hiç bir şey yapmadıklarından ve yapmaya da kabiliyetleri olmadığından popülizm yapmayı çare sanıyorlar.

bir topluma aptal ve sadece çıkarını düşünen ahmak siyasetçiler yön vermemelidir. bir toplumun akıl hocaları olur vicdanı ve ahlakı olur. yeminle yalancı tanıklık yapmayı adetten sayan bir toplumda kadının beyanı esas olamaz. hatta tanrı sözü bile denilse şüphe edilmelidir.

yapılması gereken bellidir. nasıl her suçu soruşturan uzman kolluk ve savcı ve mahkeme var aile içi şiddet taciz ve tecavüz gibi olaylarında bu konuda eğitilmiş kişiler tarafından soruşturulması gerekir. eee adam gibi soruşturma yapamıyoruz bari kadının beyanını esas alalım derseniz bize de lütfen siktirolup gidin demek kalır.
  • sıla'nın sadece kendisini değil, aynı zamanda bütün kadınların da başını yaktığını gösterir. bundan sonra kadın beyanı doğru da olsa yanlış da olsa şüpheyle bakılır.
  • instagram'daki videoda darp izleri gözükürken, kanal d'deki videoda gözükmemesi ilginç.

edit: bir yazar,"şiddetin şiddet sayılabilmesi için illa morluk olması mı gerek" diye sormuş. evet dayak izi olması gerek. öyle kafana göre millete bok atamazsın.
  • son durum ne şimdi? kardeş payı eski bölümlerini izlemeye devam edebiliyo muyuz?
  • yargıya intikal etmiş ve süreci devam eden bu davada kafası karışacak ya da karışmayacak olan bu işin hakimi, savcısı, avukatıdır.

(bkz: mahkeme)
hesabın var mı? giriş yap