şükela:  tümü | bugün
  • istanbul/kadıköy'ün çilek sokak'ında yer alan bir dükkan. link

arkadaşımın tavsiyesi ile gitmiştim. birkaç parça ürüne 10 lira ödediğimi zannedince sevindim ve çalışan kız da ürün bilgilendirmeleri konusunda ilgiliydi.

kıza "füme rengi"ni söylememe ve göstermiş olmama rağmen bana verdiği renk "gümüş ve beyaz" rengi çıktı, üstüne saçın "beyaza yakın" açılması gerektiğini söyledi.

saçlarıma açma işlemi uyguladım, "30 dakikadan fazla bekletme" demesine rağmen saç rengi dediği gibi açılmayınca 1,5 saat beklettim. ve sonuç: turuncu idi. boya da yanlış verilmiş olunca alelacele 3 vesait yapıp akşam vakti tekrar oraya gittim.

"füme rengi için bu açıklık yeterli" diye çalışanlar tarafından bir bilgi verilmedi ve ben tekrar açıcı alıp, yeni boyayı alıp, evime gittim.

iki kez açıcı kullandım diye saçlarım füme olacağına açık gri gibi bir şey oldu, verdiğim paralar da cabası.

onun da öncesine geleceğim, işin maddi kısmına. 3 ürün aldığım zaman 10 tl dediler, ertesi gün 2 ürün alacağım zaman yine 10 tl dediler. ürünler aynı bu arada sadece 1'i eksikti. aklımda kalmasın diye döndüm sordum, kıvırmak için "şundan para almıyoruz zaten, al sende kalsın" dediler. fakat bir detay daha var ki o 3 ürünü alıp da 10 tl ödediğimi düşündüğüm sırada yanılmışım, çünkü ertesi günkü tezgahtan sonra uygulamadan hesap geçmişine baktım ve 15 tl çekilmiş olduğunu gördüm. yanlış.

yaptıkları şey yanlış olmasına rağmen, insanları kanıksamış olmamdan mıdır nedir, bunları da sürekli kendilerine dile getirip faşist bir tavırda olmak da istemem, çünkü -fiyatları bile üzerinde yazmayan- ürünlerin fiyatı piyasaya oranla burada daha uygun. o yüzden ayıp da etmek istemiyorsun fakat ayıba susmak da olmuyor, hele kadıköy'de bu çirkinlik, hiç olmuyor.

kendilerine elimdeki yanlış boyayı iade etmeyi unutmuştum, bunun için oraya yeniden gitmem ve bu konuyu yeniden konuşmam gerek. fakat olur da belki onlara söyleyemem veya vesaire her neyse işte, buraya da yazmak istedim. çünkü herkesin dikkat etmesini isterim. herkesin bir hesabı, kitabı, bütçesi var. 3 5 liraya kâra geçeceğiz diye durduk yere işimi gücümü bırakıp vesait vesait oraya gitmek zorunda kaldım akşamın bir vakti turuncu kafamla, dolmuşla da geri döndüm. sizin yanlışınız yüzünden yola o kadar para harcamış birisine karşı hâlâ tezgah kurmaya çalışıyorsunuz, sırf bu samimiyetsizliğinizden ötürü, bu yanlışı içimde tutamadım.

nakit fazla taşımayıp kredi kartı ile ödeme yapmaya bayılan ve hatta fişleri "gerek yok" diyerek orada bırakan biri olarak bu durum beni gerçekten üzdü.

edit: bu entry'i boya saçımdayken yazmıştım ve işliyor sandım. fakat yıkadıktan sonra gördüm ki 2 açma işleminden sonra boya tutmamış ve civciv sarısı kalmışım.