şükela:  tümü | bugün
  • silah hobisi olanlarin ve koleksiyoncularin almalari gereken ruhsat. evinizi korumak icin (veya bir seferberlik anina hazirlanmak icin) filan bile kullanilabilir, ama asil olay, silahlarlan oynamayi, onlari elinde tutup "yavyuum" diyebilmeyi seven insanlar icin guzel bir olay olmasidir.

bulundurmanin otesinde, tasima olayi gereksizdir ama. bulundurunuz, ama tasimayiniz. ne gerek var?

(bkz: silah ruhsati)
    (bkz: silah tasima ruhsati)
  • sahibine yilda 200 adet mermi satin alma hakki veren ancak silahi ruhsat turune bagli olarak meskenden ya da i$ yerinden cikartmaya engel koymu$ olan izin tezkeresi.

o zaman sorarlar adama neden 200 mermi veriyorsun yilda bana diye yani mac ak$amlari milli takim yenince mesken dahilinde bulunan balkondan mi sikarak yakacagim ben bu mermileri. veya evde ni$an torenleri duzenledikten sonra yine pencereden balkondan sikarak mi yakacagim?? sacma bence..
  • anlamadığım ruhsat. polise "ben silahı yanımda bulunduruyorum, bu da bulundurma ruhsatım" demeyiniz, yemez.
  • silahın ruhsatın çıkartıldığı mahal içerisinde bulunmasını yasal kılan ruhsattır. buradan eğer kuyumcu vs iseniz ("risk altındaki iş yeri" diyelim) dükkanınızda ruhsata tabi silahı bulundurmak için alabilirsiniz. evinizde silah bulunduracaksanız da bu ruhsattan almanız gerekir.

kısaca silah sahibi olacaksanız bir şekilde mutlaka alacağınız ruhsat türü budur.
    bunun üzerine (bkz: silah taşıma ruhsatı) da alınabilir (yasalar sizi kapsıyorsa)
  • bilgi sahibi olan yazarlardan hakkında yardım istediğim ruhsat tipidir. bulundurma alındığında poligona gitmek için ne sıklıkta yol belgesi alınabildiğini merak etmekteyim. tecrübesi olan yazarlar yeşile boyarsa müteşekkir olurum.

edit: uzun zaman sonra silah ruhsat şubeye başka bir alet için gittiğimde aldığım bilgiye göre her gidiş için başvuru gerekiyormuş ve teknik olarak bir ay içinde birden fazla başvuru mümkünmüş; bilginize.
  • uzerinizde,aracinizda veya kayitli oldugu adres harici baska bir yerde (is yeriniz veya yazlik eviniz de dahil) yakalatmaniz durumunda ruhsatsiz silah muamelesi gorur,yani hic ruhsatiniz yokmus gibi ceza alirsiniz,silaha el konur,omur boyu atesli silah ruhsati alamazsiniz (av tufegi dahil) ,para cezasi alirsiniz ve sicilinize islenir.
  • yivsiz av tüfeği için gerekli belgeler:
    • kaymakamlık makamına dilekçe
    • 5 adet fotoğraf
    • nüfus cüzdanı fotokopisi
    • sağlık raporu (bağlı bulunduğunuz sağlık ocağından aile hekiminiz tarafından verilmektedir.2 sayfalık bir belge veriyor hekim, kutucukları işaretliyorsunuz. hekim yan çizerse ısrar edin)
    • vergi dairesinden "borcu yoktur kağıdı" ve 29 tl yivsiz av tüfeği harcı yatırıldığına dair dekont ( 5 yıllık harç bedeli)
    • parmak izi(karakolda alınıyor.)
    •·sabıka kaydı (adli veya arşiv kaydınız var ise mahkeme kararı, adli kaydınız yoksa karakolda çıkartıyorlar ayrıca almanıza gerek yok)

son olarak hazırlamış olduğunuz belgelerle ilçe emniyet müdürlüğüne gidip satın alma belgesi için başvuru yapıyorsunuz. 3-5 günde belgeyi veriyorlar. 2 tüfek alacaksanız dilekçeye 2 adet yazmanız,+1 resim daha koymanız ve 29*2 tl harç yatırmanız lazım.
    6 ay geçerli olan satın alma belgesini aldıktan sonra gidip beğendiğiniz silahı alıyorsunuz. sonra av tüfeğinizle ilçe emniyet müdürlüğüne gidip ruhsat işlemlerini tamamlıyorsunuz. evet karakola silahla giriyoruz :) silah demonte, şarjor takozu takılı ve boş olmalıdır. ayrıca karakolda bağış adı altında makbuz karşılığı 50tl tırtıklayabilirler.

ek: yivsiz tüfek alacaklara tavsiyeler
    edit:har(a)ç güncelleme
  • silah taşıma ruhsatı alamıyorsa ne halt etmeye millet bu ruhsatı alır bilmem. bu ruhsat sadece evde silah bulundurmana izin verir. e evi de polis gelip rutin bir şekilde aramayacağına göre kaçak silah temin etmek vatandaş için daha mantıklıdır. nitekim doğuda her evde keleş vardır neredeyse. korucuysa devlet vermiştir, pkk yanlısıysa örgüt, hiç bir bağlantısı yoksa da aşiret vermiştir.
    5 sene bulundurma ruhsatı için bin küsür tl devlete bayıl, sağlık raporu al, vali inisiyatifinde bulundurma ruhsatı al. millet bir heves bu ruhsatı alıyor, sonra gidiyor mke'den tabancasını alıyor, eve getiriyor ama hiç evden dışarı çıkaramıyor. devlet senede 200 mermi satın alma hakkı veriyor ama kullanacağın tek yasal yer poligon. poligona da silahı götürmek için gidip emniyetten izin alıyorsun her defasında. e poligonda zaten mermi var istediğin kadar parasıyla atabilirsin. nereden baksan tutarsızlık...
    taşıma ruhsatına gelince kanun o kadar saçma ki ilkokul mezunu muhtar, besici, arıcı, müteahhit, kuyumcu, fabrikatör bile alabilir ama profesör olsan alamazsın. valinin kararına bırakılmış. son fetö kalkışması öncesi genelde can güvenliği sebebiyle kimseye valiler taşıma ruhsatı vermiyorlardı ama cumhurbaşkanlığı sözcüsünün bireysel silahlanma hakkı kolaylaştırılmalı sözünden sonra ne olacak bilmiyorum.
  • darbe ve ohalden önce "kilitli kutuda, şarjöründen ayrı vaziyette, sırt çantasında ya da araçta taşıma" olarak güncellenmesi gündemdeydi. fakat sonra araya milyon tane iş girdi. bence en mantıklı hali buydu. nefsi müdafaa için bir şans tanıyor sana. bir saldırıya uğrarsan 1-2 dakika içinde kendini savunacak pozisyonu alabiliyorsun. ama işte şu an çok başka mevzular gündemde.

taşıma ruhsatından farkı, ruhsatta adı geçen mahalden başka yerde bulundurmazsın, taşıyamazsın. ama mesela arazin var 40 dönüm, ruhsatında o arazi yazıyorsa rahatça gezebilirsin. peki diyeceksin ne yapıcam ben bu silahla madem taşıyamacağım neden aldım. nefsi müdafaa için. evinde hayati tehlike olursa kendini savunabil diye. ayrıca poligona ya da tamirciye götürmen için emniyetten bir kağıt gerekiyor. o kağıt olmadan dışarda yakalatırsan geçmiş olsun. ömrü billah daha kuş lastiği ruhsatı bile vermiyorlar.

yivsiz av tüfekleri ruhsatı hem taşıma hem bulundurmadır. poligona vs. giderken izne tabi olmazsın. fakat av yapamazsın. av için orman bakanlığından belge gerekiyor. dolayısı ile ormanda falan ateş ederken jandarma yakalarsa sıkıntı olur. zaten ormanda ateş de etmeyin. açık poligonlar var.

yivli av tüfekleri ise apayrı bir terane. otomatik tüfeği zaten unut. söz konusu bile değil. tek mermili av tüfekleri için ise bir şekilde ruhsat alsan bile yerel firmalar üretim yapmadığından gidip ithal silah alacaksın. türk firmaları en kralını yapar. ama işte devlet politikası. alacaksan illa ithal al, dolar üzerinden al, 3 kat daha fazla öde diyor.

kısaca silah meraklıları için türkiye tam bir çöl.

2nd amendment <3 ben. ben de" hold and bear" istiyorum, yivli silahlarımla hickok45 dayı gibi arka bahçemde atış yapmak istiyorum ama dövlet yoh diyir vallah.
  • yatak odandan dışarı çıkaramayacağın silah için devlete para bayılma durumu. yatak odasında şarşör çıkarıp, kurup, şak şak oynamak için sadece.
    silahın evde durması daha büyük tehlike aslında. çoluk çocuk varsa sizden habersiz kurcalayabilirler, eşiniz cinnet getirip kendini vurabilir (bkz saffet sancaklı'nın eşi).

taşıma istedim devletten. 30 meslek grubunun hiçbirine uymuyorum nasılsa. öğretim üyesiyim. gazi çocuğuyum. babamdan kalan silah için taşıma istedim. vali vermedi. aynı vali siktiğimin ilkokul mezunu muhtarına taşıma ruhsatı verdi..

---------
    barışta veya olağanüstü hallerde iç güvenlik ve
    asayişin sağlanması amacıyla yürütülen her türlü faaliyet, eğitim, tatbikat ve manevralar ile birlik
    veya grup halinde intikaller sırasında bu harekat ve hizmetlerin sebep ve etkileriyle vefat
    edenlerden (şehit, er, erbaş ve malûl gaziler dahil) intikal eden silah bulunmaması durumunda;
    bunların ana, baba, eş ve çocuklarından sadece birinin, bir ateşli silahla sınırlı olmak kaydıyla,
    silah taşımasına veya bulundurmasına yetki veren kayıt ve belgeler her türlü resim, vergi ve
    harçtan muaftır.
    -----------

kanun böyleyken vali bey şehit çocuklarına taşıma, gazi çocuklarına bulundurma veriyormuş. bu keyfi ve salak uygulamalara bir son vermek gerekiyor. kanunun baştan aşağı yenilenmesi gerekiyor. arıcılık yapana taşıma, doçente bulundurma!

https://www.google.com.tr/…2=3p2i0hnx_94a_t73cvxr5g