şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kacakcilik ce$ididir. istenen malin yasadi$i yontemlerle ve uygun $ekilde temini ve nakliyesi (turune* gore saklanmasi) en zor mal silah oldugundan kacakcilik ce$itleri arasinda en karli olanidir. bu zorluklara hemen uretimi de ekliyoruz..

  uyu$turucu kacakciliginin bir sonraki adimi olarak da alinabilir. bilimum teror orgutlerinin silah ve muhimmat alabilmek icin uyu$turucu kacakciligini kullanmalari da bu fikri destekler niteliktedir.
 • yasal olsun olmasin, ticaret kar amaci guder*. mevzubahis kar, "ortaya konandan daha fazlasini kabul edilebilir zamanda geri almak" olabilecegi gibi kara para aklamak gibi durumlarda sadece gotu kurtarmaya yonelik de olabilir, yakla$im degi$memekte, kazanc kavrami baki kalmaktadir.

  satilan/kacirilan malin degerini, ekonomi bilimi kabaca "zor bulunurluk" ile olcer. hemen sonrasinda da "topal e$ek de az bulunur, ancak degerli degildir.. neden? cunku istenmiyordur" diye kendiyle celi$ir gibi gozukerek aslinda arz talep dengesini aciklar bizlere.

  temin, uretim sonrasinda ortaya cikani bir $ekilde elde etmektir. dolayisiyla, mal'i temin edecek olan satici/kacakciyi uretim a$amasindan soyutlamak, her$eyin marketlere gokten zembille indigini du$unmekle e$degerdir ki buna sadece "ah ke$ke" denilebilir.

  eger mali temin edemiyorsaniz, uretmeniz gerekir. evde bulunabilecek malzemelerden hatiri sayilir miktarda uyu$turucu uretmek konusunda bir arama motoru size dunyalari sunabilecektir. tohum bulabilmeniz halinde evdeki cabanizin ticari degeri de ciddi oranda artacaktir ustelik. ancak, "mutfakta bulunabilecek malzemelerle masil 18 adet ak47 yaparim?" gibi bir soruya tatminkar bir cevabi hangi arama motoru nasil verir, benim ufkumu deldi gecti.

  uyu$turucu kacakciliginin teror orgutlerince kullaniliyor olmasinin nedeni daha karli olmasi degildir. silah kacakciligi yapan bir teror orgutu sermayeden yemek zorunda kalacaktir ki, malumunuz bu da ticareti icten baltalayan en onemli unsurdur. ke$ke her bir sonraki adim kar demek olsaydi da terfi edince maa$imiz da artsaydi.*

  silah satin alabilmek icin gereken paraya silahin faturasi da diyebiliriz tabi ki.. ancak bunu "buyuk bir kismi" diye sinirlandirmak sadece silah satanla ba$imizi derde sokacak ve florida sahilerinde yat gezisi hayalleri kurarken imamin kayigi ile yetinmemize neden olacaktir ki yapmayalim.. parasi neyse verelim, kurtulalim*.
 • (bkz: salih sarman)
 • "hasktir ya kaybettik, pardon." kılıfına uydurularak, büyük devletler tarafından da icra edilebilir.

  özellikle eskimiş silah stoklarını eritmek için birebirdir.
  pazar mı yok? dert etmeyin. iki tane sümsük millet bulun. hem ona satın, hem diğerine. en karlı iş.
 • (bkz: pis silah)
 • (bkz: laz ziya)
 • dünyanın en karlı fakat en gg işlerinden birisidir. çünkü silahları kaçırırken yada belli bir gruba satarken o grubun siyasi bağlantılarını ne için - ne amaçla çalıştıklarını2da göz önünde bulundurmanız gerektirmektedir. aksi taktirde büyük bir ülkenin d.şşaklı bir istihbarat servisinin peşinize düşmesi fazla uzun sürmez. örneğin farc'a - pkk'ya yada tamil gerillaları'na silah sattığınızda o kadar adam peşinize düşmez hatta düşmeye tenezzül dahil edilmez. fakat yiyorsa çeçenler'e yada el - kaide veya hamas'a silah satmaya çalışın bakalım ozaman neler oluyor.

  öncelikle silahı satmak için belirli bir silah stoğuna ihtiyacınız var bunun için en iyi seçenek genelde siyasi ve ekonomik olarak belini doğrultamamış fakat elinde tonlarca silahlar olan ülkelerdir. 90'larda sovyetler yıkıldığında piyasada o kadar çok başıboş silah kaldı ki aklınız hayaliniz durur. litvanya - polonya - letonya - estonya - ukrayna - belarus - kazakistan - bulgaristan - kırgızistan gibi ülkeler elinde tonlarca silah olan fakat yiyecek içeçek ve paraları olmayan ülkelerdi. silah kaçakçıları aradaki siyasi boşuklar dolmadan ellerini çabuk tutarak çalabildikleri yada kaçırabildikleri her türlü muhimmat ve cephaneyi güney amerika - afrika - ortadoğu pazarlarına sattılar ve milyon dolarlar elde ettiler.

  yada arap baharını örnek verelim. arap baharı tunusta - libya'da - mısırda çıktığında onca silah öncelikle oralara aktı. çünkü halkın düzenli bir şekilde silahlanması gerekiyordu. şimdi o bölgelerde arap baharı bitti fakat biterken peşinde pek çok ekonomiye dair yatırımlarıda götürdü. fabrikalar iş yerleri v.s hepsi talan edildi. halk baktı elinde bir kaç ay önce satın aldıkları silahlar zamanında onca para verip aldıkları... şimdi bunları 1 - 2 somun ekmeğe verdiler. peki o silahlar şuan nerede mi ? şuan'da tabiki suriyedeler. oradan de nereye akarlar bilinmez fakat çok uzak bir coğrafyaya akmayacağı kesin...
 • bir birimizden sebepsiz yere nefret etmeyi kestiğimizde yok olacak, dünyanın en çok para kazandıran iş alanlarından biri.

  peki pastanın büyük dilimini yiyen devletler, insanların bir birlerinden, dinleri, etnik kimlikleri, inandıkları tanrılar, geleneklerinden dolayı nefret duymamalarına izin verecekler mi? bir gün buna engel olamayacaklar, insanlığın bir kaç basamak daha zihinsel evrim geçirmesi gerekiyor sadece.
 • emniyet genel müdürlüğü ve mit'in raporlarına göre 1975-1976'da bir yıl içinde ülkemize 6 milyon kaçak silah girmiş. adapazarı, zonguldak, gaziantep, kuşadası, antalya önemli kaçakçılık yerleri haline gelmiş. suriye-ırak sınırlarından ise fransız, italyan, ispanyol silahları girmiş.

  bu kadar silahtan sonrası ise malum zaten. silah kaçakçılığı ülkeleri zehirleyen bir olaydır.