şükela:  tümü | bugün
 • istanbul emniyet müdürü çalışkan'ın yeni göreve başlayacak bekçilere verdiği tavsiyedir.

  kaynak.
 • daha bir ay olmamıştır, odtü'de taşeron bir şirkete bağlı çalışan bir özel güvenlik görevlisi, mezuniyet töreninin girişinde, rektör yardımcısının eşine kafa attı. olay ancak 3-4 gün sonra, kafa atılan eş deniz baykal'ın da oğlu olduğu için, gündemde de pek yoğun konu olmadığı için medyada yer alabildi.

  özel güvenliklerin özel durumlar dışında silah taşıma yetkisi yok. ona rağmen şiddetin sıradanlaştırılmaya çalışıldığı bu ülkede, her gün benzer güvenlik personeli - yurttaş saldırılarından onlarcası yaşanıyor. neden? çünkü boynu kravatlı birileri "tereddüt etmeyin", "arkanızdayız" diyorlar.

  milgram deneyini bilirsiniz. deneyi yapanlarla anlaşmalı deneklere elektrik veren gerçek denekler.

  "milgram, ‘itaatin riskleri’ başlıklı makalesinde, deneklerin kötülük yaptıklarını düşünmediklerine dikkat çekiyor. bir zulmün parçası olan sıradan insan, sadece görevini yaptığını düşünüyor. böylece, içinde herhangi bir nefret ve düşmanlık hissetmeden de muazzam bir yıkıcılığın parçası haline gelebiliyor. "
  "ahlakın temel ilkeleri ile çatışan bir hareket yapmaları istendiğinde, çok az insan bu emre direnebiliyor. bir hiyerarşinin ve otoritenin emrini yerine getirdiğini düşünen kişi, oluşan zalimlikten kendisini sorumlu görmüyor. milgram’a göre bu itaatin zararlı sonuçlarının oluşmaya başladığı kritik eşik. bu eşiği geçen kişi her kötülüğü yapmaya hazır hale geliyor."

  "silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin" böyle bir aklın tezahürüdür. "siz kullanın, ben arkanızdayım" demektir. "önce vuralım, ölürse terörist der geçeriz, zaten öyle yapmıyor muyuz?"