şükela:  tümü | bugün
 • kızılderililerde bu olay, savaş baltalarının gömülmesi sonucudur.
 • silahhane sorumlusu askerin teskere aldığı zaman gidip son bir kere, temizlik ve bakımını yaptığı silahlara bakıp hatıralarını aklına getirmesi ve ardından o sevimsiz demir yığınlarına da el sallayarak veda etmesi.
  ayrıca (bkz: ernest hemingway)
 • düne kadar hemingway idi. hatta bugün bir dakika evveline kadar. artık askerliğin bitişinin müjdecisi. bu arada förü, biliyorum ben kitabın orijinal adını, atlama lütfen sazan gibi! evet, artık bitti meyve veremeyen nöbet ağaçlığım.
 • remzi jöntürk ve erdoğan tünaş'ın senaryosunu birlikte yazdıkları 1976 yapımı remzi jöntürk filmi. başrollerde kadir inanır, perihan savaş, hikmet taşdemir, ülkü ülker, baki tamer, alev altın ve tuncer necmioğlu yer alıyor. namlı bir kabadayının (inanır) genç öğretmen sevgilisine duyduğu büyük aşk nedeniyle silahlara ve kabadayı yaşantısına veda etme çabalarını konu alan, carlito's way'e benzer noktaları bulunan (bu film daha önce çekilmiştir), dövüş sahnelerinin amatörlüğüne karşın ilgi çekici bir yerli filmdir.
 • hikmet taşdemir abimiz filmde otel odasinda çamaşirlarini yikar. yikar yikamasina da durulamadan öyle tursilli tursilli ipe asar ve yönetmen de bunu gözümüze gözümüze sokar.
 • az önce bitirdiğim kitaptır. keske kadın ölmeseydi çok üzüldüm yazık zıbıdı hemıngciğimin işleri işte ne çektin be catherine neyse kitap çok güzeldi tavsiye ediyorum arada çok güzel edebi cümleler vardı. mesela vicdanını diş fırcasıyla temizleyemezsin gibi.
 • nobel edebiyat ödülü
  ernest hemingway

  ernest hemingway için savaş, çok önemli bir konudur. hemingway savaşı, yaşayarak yazar romanlarında/öykülerinde; savaşın o inanılması güç öldürücü koşullarını okuyucusuna da yaşatır.

  silahlara veda, hemingway'in en önemli romanlarından biridir. romanda, sıcak savaşın ortasında iki genç insan hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşarlar; bütün zorlukları aşarlar sevgileriyle. bir yanda insanı yok eden savaş, bir yanda insanı insan yapan sevgi... yaşama sevinci... bu çelişkili yaşam içinde bu iki insanı çeke sürükleye götüren olaylar... romanı en güzel savaş romanlarından biri yapan bir sonuç...

  hemingway, silahlara veda'da olağanüstü gözlemleri ve yazın tekniğiyle başarının doruğuna ulaşır, ününe ün katar. başka savaş romanları da yazan hemingway, yazarken yalnız savaşı anlatmakla kalmaz, kendi dünya görüşü doğrultusunda savaşın insan yaşamına olan tüm olumsuz etkilerini de vurgular kitaplarında.

  silahlara veda, hemingway'in bütün eserleri dizisinde önemli yer tutacak, ilgi ve beğeniyle okunacak bir başyapıt.

  edit: imla