şükela:  tümü | bugün
  • kızılderililerde bu olay, savaş baltalarının gömülmesi sonucudur.
  • silahhane sorumlusu askerin teskere aldığı zaman gidip son bir kere, temizlik ve bakımını yaptığı silahlara bakıp hatıralarını aklına getirmesi ve ardından o sevimsiz demir yığınlarına da el sallayarak veda etmesi.
    ayrıca (bkz: ernest hemingway)
  • düne kadar hemingway idi. hatta bugün bir dakika evveline kadar. artık askerliğin bitişinin müjdecisi. bu arada förü, biliyorum ben kitabın orijinal adını, atlama lütfen sazan gibi! evet, artık bitti meyve veremeyen nöbet ağaçlığım.
  • remzi jöntürk ve erdoğan tünaş'ın senaryosunu birlikte yazdıkları 1976 yapımı remzi jöntürk filmi. başrollerde kadir inanır, perihan savaş, hikmet taşdemir, ülkü ülker, baki tamer, alev altın ve tuncer necmioğlu yer alıyor. namlı bir kabadayının (inanır) genç öğretmen sevgilisine duyduğu büyük aşk nedeniyle silahlara ve kabadayı yaşantısına veda etme çabalarını konu alan, carlito's way'e benzer noktaları bulunan (bu film daha önce çekilmiştir), dövüş sahnelerinin amatörlüğüne karşın ilgi çekici bir yerli filmdir.
  • hikmet taşdemir abimiz filmde otel odasinda çamaşirlarini yikar. yikar yikamasina da durulamadan öyle tursilli tursilli ipe asar ve yönetmen de bunu gözümüze gözümüze sokar.
  • az önce bitirdiğim kitaptır. keske kadın ölmeseydi çok üzüldüm yazık zıbıdı hemıngciğimin işleri işte ne çektin be catherine neyse kitap çok güzeldi tavsiye ediyorum arada çok güzel edebi cümleler vardı. mesela vicdanını diş fırcasıyla temizleyemezsin gibi.
  • ernest hemingway'in en iyi romanlarından biri. sade ve akıcı bir dille yazılmış. hiç sıkılmadan rahatlıkla kitabı okuyorsunuz. birinci dünya savaşında geçen roman, savaşı eleştirir nitelikte. romanın baş kahramanı tıpkı ernest hemingway gibi birinci dünya savaşına gönüllü olarak katılıyor ve italya'da savaşıp yaralanıyor ve milano'da hastaneye kaldırılıyor. savaşın ortasında aşk yaşanması insana pek mantıklı gelmiyor ( savaş esnasında aşk yaşamak isteyen yazar birinci dünya savaşında savaşırken aşkın hayalini kurup mutlu olmuş olabilir, romanın ernest hemingway'in anılarını içerdiğini yukarıda ifade etmiştim) ama okurun bu durumdan memnun olduğu kesin. her aşkın bir sonu vardır, onların aşkı mutsuz sonla bitiyor. belki de mutsuz bir aşk hikâyesi olması okuyucuda daha derin izler bırakıyordur ve romanın daha da etkili olmasını sağlıyordur. kitabı işyerinde okudum ve mutsuz sonla bittiği için kitabı fırlattım. durumdan habersiz olan arkadaşlarım kitabı neden fırlattığımı merak etti. kitabı anlattığım zaman bana hak verdiler.