şükela:  tümü | bugün
 • 27 mayıs ihtilali döneminde ihtilalin akamete uğramasından endişe eden ve iktidarın inkılaplar yapılmadan devredilmesine karşı çıkan grup. o dönemki chp'ye muhaliftirler. alt kademesi hemen hemen her kesimden olmasına karşın, üst kademede nitelikli kişilerin ** yokluğu sebebiyle talat aydemir'in 22 şubat 1962ın ve 21 mayıs 1963 darbe girişimlerine neden olmuştur. hala tartışılan adnan menderes ve iki bakanının idamında bu grubun bir kolunun* iddia edilir.
 • 27 mayıs darbesi'ni hemen takiben ragıp gümüşpala tarafından "ahval ve şerait" denilerek nitelendirilen 3 oluşumdan biri. o dönem hakim olan oluşumlar; cemal gürsel ile iktidarda olan milli birlik komitesi, genelkurmay başkanı orgeneral cevdet sunay'ın başında bulunduğu "silahlı kuvvetler birliği" ve harp okulu komutanı talat aydemir'in liderliğindeki "albaylar cuntası"ndan müteşekkil idi.
 • 27 mayıs'tan sonra yapılan ilk genel seçim sonucunda müdahaleye niyetlenip son anda vazgeçen ordu içindeki gruptu. yüksek rütbeli generalleri içeriyordu. başları dönemin genelkuray başkanı cevdet sunay'dı. milli birlik komitesinin gücünü kırarak siyasette kontrolü ele almışlardır. ap'nin başgil'i cumhurbaşkanı adayı göstermesi ile bir anda dellenip darbeye niyetlenmişler. ancak son anda cemal aga*'da karar kılmasıyla sivil siyasetçilerin kıl payı müdahaleden dönülmüştür.

  kendileri siyasetçilerle anlaşıp istediklerini almıştır ama altlarını bastıramamışlardır.
  (bkz: talat aydemir)
  (bkz: albaylar cuntası)
 • 27 mayıs'in gölge iktidarıdır. infazlarin yapılmasını savunmuslardir . infazlar gerçekleşmeseydi muhtemelen fiilen yönetime geçip çok fazla kelle alacaklardı.
 • 27 mayıs sonrası oluşan birlik.
  aslında o ihtilali yapan ekip bunlar değildir. ancak 27 mayısçıların kendi aralarındaki görüş ayrılıkları ve lider kadrosunun sonrası için planlarının tam olmaması ile oluşan boşluğu bunlar doldurmuştur.
  27 mayısta sol bir kanat varken bu birliğin solla alakası yoktur.
 • 1961 yılının mart ayında istanbul'da, 66. tümen komutanı faruk güventürk ile harp akademileri komutanı faruk gürler’in liderliğindeki generaller ve ankara’da harp okulu komutanı kurmay albay talat aydemir’in liderliğindeki albaylar cuntası tarafından ortaklaşa kurulmuştur.
 • yeminleri şöyledir;

  ''türk milletinin bekası, 27 mayıs inkılap ruhunun devamını,demokratik bir rejimin kurulmasını temin ile mbk’nın müspet icraatını destekleyeceğime ve türk silahlı kuvvetlerinin siyasetten uzak kalmasının temini hususunda kendimi şimdiden türk milletine feda edeceğime namusum ve şerefim üzerine and içerim.''

hesabın var mı? giriş yap