şükela:  tümü | bugün
 • ing: gunslinger

  stephen king abimizin kara kule serisindeki kahramani, nam-i diger roland deschain. babasinin suratini unutmayan adam.
 • silah kullanma konusunda maharetli ki$i. kşz:kalem$or
 • bir western filminde birbirine meydan okumuş ve hemen akabinde ölecek iki salaktan biri yada hepsi.
 • stephen king'in kara kule serisinde anlatılan hikayenin geçtiği orta dünya evreninde, bir star wars evrenindeki jedi şövalyesi 'ne karşılık gelebilecek sosyal tabakadır... asli görevleri toplumda düzeni sağlamaktır. çok iyi silah kullanırlar, birden fazla dil bilirler, adetlerine önem verirler ve kurallarına sıkı sıkıya bağlıdırlar; diplomattırlar.

  silahşörler gittikleri her yerde iyiler tarafından saygıyla, kötüler tarafından korkuyla karşılanırlar.. normalde içinde bulundukları toplulukların kurallarına göre hareket eder, belaya bulaşmazlar, küçük sorunlar karşısında soğukkanlılıkla hareket ederler. ancak düzeni ve insan hayatını tehdit eden kişilere karşı tutumları şiddetlidir ve silahlarından çıkan kurşunlar son sözü söylerler..

  silahşörler küçük yaşta eğitilmeye başlarlar, ergenliklerine yakın eğitimleri son bulduğunda, erkeklik sınavına girerler, bu sınav öğretmenleri ile birebir kapıştıkları bir kavgadır. kazanırlarsa silahşör olurlar ve kendilerine bir çift silah (bkz: 45lik/@jazzbass) verilir yada babalarınınkini alırlar; kazanamazlarsa batı'ya, çorak topraklar'a sürülürler.

  şu an ilerleyip kaybolmuş bir dünya olan orta dünya'da tek bir silahşör hayatta kalmıştır: roland deschain. kendisi "sevgi ve ışıkla dolu" olduğunu anımsadığı eski dünyasını yakalamak ya da kurtarmakla görevlendirilmiş bir şövalye olarak zamanın birbirine bağlandığı noktada yükselen kara kule yolunda ilerlemektedir.
 • ingilizcesinde geçen the world has moved on ibaresi ile kafamda yer edinen kitap. sıkıcı olduğunu düşünenler var. ancak king kitaplarındaki yavaş akışı bilen ve

  arka planında gelecek olayları ve örgüleri bekleyen biri zevkle okuyacaktır.
 • kara kule serisinin ilk kitabı.

  kitap tam anlamıyla silahşorun yolunda ilerlemekte.
 • kesinlikle okunması gereken stephen king'in kara kule serisi ve elurianın küçük hemşireleri adlı kısa hikayedesindeki genç adam.
 • kara kule serisinin ilk kitabı.

  bir süredir bağlayacak, sürükleyecek yeni bir kitap arayışı içerisindeydim. westernden girdim, fantastikten çıktım… derken karşıma kara kule serisi çıktı. bir anda stephen king’in yarattığı orta dünyayı (mid-world) keşfetme isteği uyandı içimde.

  king’in kendisi de tolkien’e büyük saygı duyuyormuş ve epik fantastik tarzı bir kitap yazmayı hep istiyormuş. hatta yarattığı dünyaya da tolkien middle earth derken king, mid-world diyerek inceden bir selam çakmış. velhasıl, bu ve bunun gibi bu satırlarda paylaşmaya değmeyecek ufak ayrıntılar bu kitabı almam için yetti.

  --- spoiler ---

  kitabın çekimi beklediğimin gerisinde kaldı. henüz seri yeni başladığı için bu durağanlığı anlayabilirim belki ama açıklamak için yeterli değil. daha heyecanlı, daha aksiyonlu bir başlangıç beklerdim doğrusu. silahşor ile siyahlı adam arasındaki çatışmanın daha vurucu, daha merak uyandırıcı bir süreçte geçmesini beklerdim.

  derken kitabı bitirdim. bir şans daha vermek için ikinci kitabı da alacağım. king kara kule serisinde üçüncü kitaba kadar sabredilmesi gerektiğini söylüyormuş. tuhaf bir talep doğrusu. fantastik, epik fantezi ya da macera kitaplarından seri olarak yazılmış olan birkaçına göz atacak olursak bir göz atarsak; yüzüklerin efendisi, harry potter, 1q84, açlık oyunları daha ilk kitaptan hatta giriş bölümünden bizi o dünyanın ve hikayenin içine çekip soluksuz okumamızı sağlıyordu. bu açıdan silahşor beklediğimin çok altında kaldı. ama king’in söylemini yerine getirip sabretmeye devam edeceğim.
  --- spoiler ---