• vampir..

bir süre önce, mezarlık kitabı'ndaki silas'la ben sarsalak arasında benzelikler görenler olmuştu.. o merakla kitabı okuduktan sonra düşünmek için çok fırsatım ve zamanım oldu.. aylar sonra vardığım sonuçlar şu şekilde:

silas; çok güçlü, bıçak gibi keskin, gece gibi net bir karakterdir..
    gri, kırılgan ve epeyce akışkan olan ben ise öyle değilim..

silas'a bakan silas'ı görür..
    bana bakanlarsa benden başka hemen herşeyi görebiliyor.. ömrüm bununla ilgili korku hikayeleriyle dolu..

silas; mezarlıklarda gezip muhafızlık eder.. bunun dışındaki hikayeye yansımayan esas görevini, kitapta anlatılmayan ama hissettirilen hayatını ve görevlerini, amaçlarını kendisi dışında kimse pek bilmez..
    bense mezarlıklarda gezip üzülürüm sadece.. hiçbir şeyi koruyacak kapasitem olmadığı için sadece aralarından geçerim.. görevim ve amacımı kimse bilmediği gibi ben dahi bilmiyorum..

silas; cevamiü'l kelim'dir.. kısa ve öz konuşur, anlatması gerekeni birkaç kelimeyle en mükemmel şekilde anlatır..
    bense her bir kelimenin, her insan algısındaki lügatlerde farklı manalara geldiğine inanan bir sarsalak olduğum için izahı genişletirim.. yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için uzun uzun ayrıntıları aydınlatırım güya ama pek de başarılı olduğum söylenemez..
  • orjinali, latince "orman" anlamına gelen silva kelimesinden türemiş olan "silvanus"tur ve "ormanda yaşayan kişi" anlamında bir erkek ismidir.
  • kitaba göre bir ucube olmasi beklenirken, filmde bembeyaz teni ile arzi endem etmi$ arzu nesnesi meczup.
    (bkz: da vinci code)
  • trtde bi zamanlar* akşamüstleri yayınlanan çocuk dizisi. başkahramanın adı da silastır. oldukça bayık yapımlardan biriydi. silas ve kızkardeşi galiba öksüz ve yetim kalmışlardı. silas atının üstünde ayakta dururdu ve blok flütle hep aynı melodiyi çalaraktan daire çizerlerdi. seyreden ahalinin verdiği paralarla geçinirlerdi. seyreden küçük çocukalrda para kazanmanın bu kadar basit bişey olduğu hissini uyandırmak amaçlanmış olmalıydı.
  • üst düzey bir misyonermiş. türkan saylan'la ilgili ihbar maili falan atmış. birileri bizi fena yiyor. bu silas da vinci code'daki albino çilekeş olmasın. ama o ölmüştü yaa.
  • neil gaiman'ın mezarlık kitabı'nda nobody owens'ın koruyucusu,

--- spoiler ---

"şeylerin sınırlarını" koruyan şeref kıtasının üyesi.
    --- spoiler ---
  • havari paul ve peter'in arkadaşları, latince silvanus'un karşılığı olan isim, soyismi barbanas'tır
  • (bkz: sileas)
  • atının adı kara idi... çocukken pek sevilen trt dizisi
  • (bkz: paul silas)
hesabın var mı? giriş yap