şükela:  tümü | bugün
 • istanbul cumhuriyet başsavcılığı'na gelerek suç duyurusunda bulunan prof. dr. orhan kural, dilekçesinde;

  "sıla gençoğlu'nun 'karanfil' adlı şarkısında 'bi sigara yak' sözünün 5 kez tekrarlandığını ve şarkının youtube da 15 milyonun üzerinde dinlendiğini belirterek, "özellikle gençler arasında sevilen ve örnek alınan sanatçının hayranları genelde orta ve lise eğitimindeki çocuklardır. beğenenlerden yüzde 5'inin bilinçaltına etkili olarak sigaraya başlamasına neden olması halinde kanına girdiği öğrenci ve genç sayısı ortalama 750 bin civarında olacaktır." dediği hede..

  bkz. ilgili haber
 • haklı davadır fakat sigara ve sıla gündemiyle yorumlanacağı için linç gelecektir.
 • haklı davadır. bu davayı açan orhan kural olsa bile.
 • ahmet kural-orhan kural.
  bu nasıl bir rastlantıdır.
 • sıla ve cem yılmaz hep aynı amaca hizmet eden aileler olduğu için olabilir mi?

  https://mobile.twitter.com/…tus/1182961720840675328
 • ülke yangın yeri milletin derdi saç taramak amk.
 • güldüm.

  buna göre izmir'e ah bir ataş ver şarkısı için,
  şebnem ferah'a sigara adlı şarkısı için
  ezginin günlüğü'ne sigaramın dumanına sarsam şarkısı için
  ....vs
  dava açmak lazım. hatta alkolü de katalım, tanju okan filan, duman mesela hem adı duman hem de içerim ben diye şarkıları var.

  o değil de murat kekilli bu akşam ölürüm dedi de millet intihar ettiği zaman neredeydiniz??!?!!11
 • dava değildir. soruşturma için suç duyurusunda bulunulmuş, ceza davası açılırsa onun adı kovuşturmadır, o noktaya kadar soruşturma aşamasıdır.

  ortada henüz bir dava yoktur. suç duyurusunda bulunmak, soruşturmanın açılmasına neden olur. savcı iddiayı ciddi bulmazsa, ifade bile almadan kovuşturmaya yer yoktur kararı alır ya da ifade alıp aynı sonuca varabilir.

  ki, ortada tck 267'ye uygun bir durum varsa, suç duyurusunda bulunan hakkında "iftira" suçundan gerekli soruşturma ve gerekiyorsa kovuşturma yapılır.

  ayrıca, tck'da sigaraya özendirmek diye bir suç yoktur.

  tck madde 190/2 uyarınca “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendiren veya bu nitelikte yayın yapan kişi beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” şeklinde, uyuşturucuya özendirme suçu vardır.

  tck madde 2 "suçta ve cezada kanunîlik ilkesi"ni düzenler, şu şekildedir: "(1) kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz. (2) idarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza konulamaz. (3) kanunların suç ve ceza içeren hükümlerinin uygulanmasında kıyas yapılamaz. suç ve ceza içeren hükümler, kıyasa yol açacak biçimde geniş yorumlanamaz. "

  yani bir insanı sigaraya özendiriyor diye cezalandıramazsın. ancak rtürk denetiminde idari kararlar alınabilir.

  tck 267 ise, "(1) yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği halde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." şeklindedir.

  bu işi yapan kişi, cem yılmaz'ın her filminde cem yılmaz hakkında da sürekli "işlemediğini bildiği halde" suç duyurusunda bulunup durmaktadır.
 • trajikomik.

  sanatı gündelik konuşmaların ve hatta bir yere kadar hukukun etki alanından çıkarmak gerek. orhan pamuk da mesela bir nakkaşın kendini kör etmesini işler benim adım kırmızı adlı harika romanında.
  onu da yasaklamak gerek bu bakışla.
  bu tip yargılamalar sanatı, yaratıcılığı, üretkenliği öldürür. doğu toplumlarında kronik bir sorun. birey olabilmemiz için otoritenin bizi biraz 'salması' lazım. umarım o günleri de görürüz.
 • önce çiftlik bank sahibi tosuna plaket verirken olan fotoğrafları ile alakalı hesap vermesi gereken adamın, suçlamalardan kurtulmak için siyasal islamcıların kolayca hedef alabileceği günümüz pop müziğinin orijinal üretim yapan nadir şarkıcılarından olan sıla üzerinden prim yapma algısından başka bir şey değildir.

  sen profesör olup da şarkıda geçen sigara kelimesini duyunca etkilenip sigara içecek, "mantığı ile hareket edemeyecek" nesil yaratıyorsan, hatayı şarkı sözlerinde değil, kendinde arayacaksın orhan efendi.