şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genellikle yuk tasimak icin kullanilan, karada emekleyen bir kaplumbaganin bile kendisinden daha hizli gidebilecegi bir gemi turu.

  bazi insanlar ucuz toplu tasim araci muamelesi yapsalar da kesinlikle saygin bir nesne
 • orta anadolu'da, seker (toz seker degil, bonbon gibi olanlardan) gibi seyler ellendiginde yapiskanligin bulasmasi hali icin kullanilan ifade:
  elin silep oldu.
 • yelken çağı sonlarında orataya çıkan küçük, çok süratli ve kıvrak sübye donanımlı gemi türü. özellikle batı hint adaları bölgesi ile kuzey amerika kıyılarında tutulan bir türdü. yük taşımak için olduğu kadar karakol ve korsanlık amacıyla da silahlandırılarak kullanılmışlardır.
 • yenikapı'dan çok güzel izlenen gemi türüdür. çok uzaklara gittiğini bildiğiniz için o anki psikolojik durumunuza göre ne hissederseniz hissedin, şilep bunu ikiye katlar.yani hüzünlüyseniz şilepler insanı neredeyse ağlatır, yavaş yavaş gidişlerine bakarsınız..mutluysanız da sanki çok eğlenceli biryerlere gidiyormuş gibi size bir sanal özgürlük ve neşe hissi verebilir.. yenikapı ile şilepler arasındaki ilişki üzerinde attila ilhan da durmuş ve çeşitli şiirlerinde bu ilişkiyi kullanmıştır.. ayrıca gemilerle iskeleler arasındaki ilişki, şileplerle limanlar arasında da bulunur.
 • boğazdan son derece kontrollü geçişleri vardır ki insanın kaptanı olası gelir. o ne karizmadır öyle adam 3 mil hızla geçiyor bi yandan kaptan köşkünde tavuk kanat yiyiyor sanırsın. ayrıca durmaları gerektiğinde diğer bir takım deniz taşıtı gibi yavşak yavşak kıyıya alabildiğine yanaşmazlar, tenezzül etmezler. öyle bir yere demir atarlar ki kıyı belli belirsiz görünür. şayet yük indireceklerse başka bir gemi hemen hemen dış hatlar seferi yapmak zorunda kalır. ama ne kontrollü, yavaş yavaş geçişleriyle meşgul ettikleri dar boğazlar, ne de demirledikleri uzak mesafeden kıyıya ulaşım zorluğu şilebin sikindedir. o denizin enginlerinden hiç bir zaman yaklaşmayacağı kıyılara doğru üflediği bacasıyla selam eder, gülümser sadece.
 • tdk diyor ki:

  //şilep -b (isim), denizcilik almanca schlepp

  yük taşımaya yarayan gemi, yük gemisi:

  "ingiliz bandıralı bir şileple amazon kıyılarına gideceğiz."- sait faik abasıyanık.//

  kaynak:

  www.tdk.gov.tr/tdksozluk/sozbul.asp?kelime=%20%feilep
 • attila ilhan abimiz, ben sana mecburumda der ki;
  "bir şilep sızıyor ıssız gözlerinden"

  (bkz: ben sana mecburum)
 • attila ilhan abimizin yağmurda sis düdükleri adlı şiirinde adı geçen gemi.

  "sabahlar olur bir türlü uyuyamam/ içimde sanki şilepler çarpışıyor/yağmurda sis düdükleri"
 • (bkz: yük gemisi)
 • nişanyan'ın demesine göre almanca schleppe yani römorkör, çekici, bir tür nehir teknesi sözcüğünden gelmeymiş ve almanca sürüklemek anlamında schleppen (yeni/yüksek almancada schleifen) fiili de varmış. rehayunluel'in eklediği yük gemisi anlamını da analım.

  (bkz: gemi/@ibisile)
  (bkz: römorkör/@ibisile)