şükela:  tümü | bugün
 • izlanda'nin thingvellir (?ingvellir) ulusal parkinda bulunan ve tatli su pinarinin doldurdugu bir yariktir, avrupa ve amerika kitalarinin bir araya geldigi yer buraya denk gelmektedir. izlandalilarin en kutsal kabul ettikleri bir bolgenin icerisinde yer alir

  oldukca populer de bir dalis sitesidir, yalniz agustosta bile 2 derece olan suya dry suit giyip daldiginizda birden sandiginizdan daha buyuk bir ise kalkistiginizi anlarsiniz. gorunurlugun sinirsiz oldugu bu mavi sularda bir yandan wet hood giydiginiz yuzunuz acidan hissizlesirken bir yandan tatli akintinin sizi suruklemesine izin verirsiniz. arada bir regulatorunuzu cikartip o muhtesem suyun tadina bakarsiniz.

  muhtemelen hayatinizda bir daha boyle bir dalis daha yapmayacaksinizdir zaten.
 • ayni zamanda avrasya ve afirkanin arasinda bir yarik olan, ve bu yarigin 2 cm acildigi alanin da adidir.

  burada su o kadar berraktir ki suyun altinda 100 metre civari gorus mesafesi vardir. bunun sebebi bu noktada magma tabakasinin yer yuzunue cok yakin olmasi, ve suyun yuzeye cikmadan magmadan gecerek filtrelenmesidir.

  suyun sicakligi magmaya cok yakin olmsina karsin yilin hic bir zaman +4 dereceyi gecmez.

  hala bir cok noktasi kesfedilmeyi bekleyen dunyamizin tarifsiz noktalarindan birisidir.
 • amerika ve avrasya tektonik kıtalarının kesişim sınırı olan yarıktır. izlanda'da "?ingvallavatn (thingvallavatn) milli parkı" içerisinde yine aynı ada sahip bir göl bulunmaktadır. silfra bu vadi ve içerisindeki bu gölde yer alır.

  40 km kuzeyinde bulunan langjökull isimli izlanda'nın en büyük 2. buzulundan gelen eriyik sular yer altından süzülerek (filtrelenerek) bu yarığa ulaşır. buzuldan eriyen suların göle ulaşması 30 ila 100 yıl sürmektedir. bu yavaş filtreleme sayesinde gölün suları sıradışı bir şekilde temiz ve berraktır.

  iki tektonik kıta arasındaki bu yarığa dalış da yapabilirsiniz. su altında görüş açısı 80 metreyi bulmaktadır ve dalışseverler için enteresan bir deneyimdir. ancak su çok soğuk (2-4 derece) olduğu için dalışlar kuru dalış kıyafeti ile gerçekleşmektedir. dalışlardan önce kuru dalış kıyafeti deneyimi olmayanlar için eğitmenler tarafından eğitim verilmektedir. tüplü dalış deneyimi ya da sertifikası olmayanlar şnorkelling de yapabilirler. aşağıdaki linklerde bölge ve dalış ile ilgili bir kaç görsel bulabilirsiniz.

  resim 1

  resim 2

  resim 3

  video