şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malzemesi kaucuk olabilir. mesela, yesil pelikan silgileri kaucuktur.

  oyle pek kaale almadigimiz, hemen her gun bir tanesini kaybettigimiz silgileri uretmek aslinda binlerce dolarlik makineler, kimyasal formuller gerektirir. standart bir yesil pelikan silgisini ele alalim mesela:
  once kaucuk hamuru hazirlanir. kaucugun silgi olabilmesi icin icine, silme ozelligini verici, surtunme ozelligini duzenleyici, renk verici bilimum kimyasal ilac karistirilir. sonra bu hamur kocaman makinelerde preslenir, pisirilir. ordan kesme makinesine alinir. istenen ebatta ve sekilde kesilir, bicilir. ordan da baski makinesine gecer; uzerine firma adi basilir. sonra paketlenir, gonderilir.
  tum bu islemler sirasinda elde kalan artik silgi parcalari ziyan edilmez; ogutulur, azar azar yeni yapilan hamurun icine karistirilir.

  turkiye iki tane silgi fabrikasi mevcuttur. bunlardan biri burosanindir ve turkiyenin silgi tekelidir.

  edit: diger fabrika faaliyetine (maalesef) tamamen son vermistir.
 • sürekli kaybettiğim için lisede dahi boynuma takıp dolaştığım silmeye yarayan gereç.
  kurşun kalem silgisi dışında daktilo ve tükenmez kalem silgisi de vardır ..
 • yumu$ak bir maddeden yapilmi$ olmasi, ufak parcalara bolunup etraftakilerin uzerine atilmasi imkanini dogurmaktadir. ayrica saclara surtuldugunde buyuk acilara neden olmasi ayrica zevk vermektedir sadist ki$iliklere...
 • tükenmez ve dolma kalem silgisi olarak çıkartılan disk şeklinde ortası delikli sert mi sert ve mavi renkli silgi çeşidi daha vardı ki devlet bürolarında ziyadesiyle bulunurdu. işlevi konusunda pek olumlu şeyler söylenemez tabi, sanırım lüzumsuz bir buluştu.
 • etrafta silinecek herhangi bir şey yok iken, geometrik şekillerden oluşanı (kare prizma olanı hoş)elde kalem sallamakvari stres giderici faaliyetlerde bulunularak döndürülen, vakit geçiren bir şey.
  paketini bilem açmazsınız oynayacağınız silginin misal.
  dikdörtgenler prizması şeklinde olanları uzun ömürlüdür. birinci üniversitenizin birinci senesinde aldığınızı ikinci üniversitenizin (ikisi arasında onyıllar olabilir) son senesinin son teknik resim sınavında kullanabilirsiniz. arkadaşınıza ödünç verdiğinizde bir daha geri alamayabilirsiniz. neden yer eder kafanızda bu silgi ödünç alış veriş meselesi bilinmez!**
 • bütün silgiler yarısına gelmeden kaybolur..sınavda silgisi olmayan arkadaşa vermek için ortadan bölünenler hariç..
  (bkz: bütün genellemeler yanlıştır genellemesi yanlıştır)
 • silgi adam olanı var bir de.
 • sinif tahtasini veya kagidi formatlamayan yarayan hede.
 • astral boyut larda seyahat edebilen nesne. orta okul, lise yillarinda yere düsünce bir daha bulunamamasinin nedeni budur.
  (bkz: pena)
  (bkz: astral seyahat)