şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arasira haberlerde cikiyor, birileri cikip konusuyor "turkiye'de bir silikon vadisi neden kurulmasin?" "turk silikon vadisi kuruyoruz" filan diye.

  yalandir canim kardesim, zira mumkun degildir. turkiye'de ne kisa, ne orta vadede bir silikon vadisi kurulamaz. hani bu turkiye cok kotu durumda oldugundan, bilmem ne degil. bunu turkiye'ye gore bu ise cok daha uygun olan diger ulkeler de beceremiyor, zira onlarca faktorun biraraya gelmesi lazim.

  silikon vadisi nedir oncelikle, bunu anlayalim. silikon vadisi, iki uc tane yuksek teknoloji sirketini, yazilim merkezini filan biraraya koyunca olan sey degil.

  arkasinda uretimi surekli kilmak, yeni yetenekleri yetistirdigi gibi ayni zamanda da sektorle birarada calisip, arastirma ve gelistirme yapan "ozgur" ve "kendi istedigi gibi kullanabilecegi, ciddi buyukluklerde butcesi olan" universiteler olmali. bu sayede, dunyanin her yerinden yetenekli ogrencileri, henuz ogrencilik yillarinda cekmeli. cektikten sonra da vaat ettigi yasam tarzi, eglence, luks ve olanaklar ile elinde tutabilmeli. bu zehir gibi adamlarin, fikirlerini gercekleyebilecegi "makul" yatirimcilari sunabilmeli. o yatirimcilara para ile para kazanmak yerine riske girmelerini saglayacak ekonomik ortami, bunu yaparken kolaylik saglayacak hukuki yapiyi sunabilmeli.

  abd'nin diger sehirlerindeki sirketler durup dururken goreceli olarak cok cok daha pahali olan silikon vadisi'ne bosuna tasinmiyor. burada gereksinim duyduklari yetenekli elemanlari, o elemanlara sunacaklari olanaklari, yan hizmet sunan diger sirketleri ve yatirimcilari bulacaklari biliyorlar.

  turkiye'de bunlarin biri, ikisi degil cogu eksik. herseyden ote yeterince liberal ve ozgur bir ulke degil. yatirimci denen sey "biri bi fikirle gelse de uzerine konsak" olarak biliniyor. universite meselesine hic girmeyelim. turkiye'de hukumet bu olanaklari sunmak bir yana, tam tersini yapip, olmamasi icin elinden geleni yapiyor. dunyadan nasil adam cekeceksiniz? yabanci dusmanliginin [guya olmadigi iddia edilen] bu derece yuksek oldugu bir ulkeye kim, ne icin gelecek? ne sunacaksiniz? kendi yetistirdiginiz elemanlari silikon vadisine kaptirmamak icin ne yapiyorsunuz ki yabanci ulkeden kalkip buraya gelecekler. zorunlu askerlik diye birsey var. yuksek vergiler var, bin turlu zorluk var, ne bankacilik ne hukuk sistemi buna olanak sagliyor, dengesiz politik ve ekonomik hayat.

  olmaz, olamaz.
 • 1990’ların ortalarında eskişehir ticaret sarayı'nın karşısındaki ufak bir aralıkta küçük bir kauçuk dükkanı vardı çapa kauçuk adında. imalat ofisleri sanayideydi ama malları orada satarlardı. içerde torna tesviye cihazları vardı ve feci lastik kokardı. bu ofisin merdivenle çıkılan çok alçak, çıktığınızda ayakta duramadığınız bir asma katı vardı.

  o dükkanın sahibi necdet yumurtacı, 40 yaşlarında, bilgisayarlara aşırı meraklı bir adamdı. teknolojiyle çok ilgilenirdi. en son teknoloji bilgisayarları ve yazılımları alırdı. programlama, cracking, hacking gibi işlere yatkınlığımız yüzünden bizim gibi tipleri de severdi. o asma kattaki bilgisayarının başında bütün gün internet'ten anlamlı anlamsız sonsuz şey indirir, biz de onun indirdiklerinden nasiplenirdik. akşamları yemek de ısmarlardı. bilgisayarı kurcalamayı, bozmayı ve yeniden tamir etmeye çalışmayı çok severdi. bir şeyi daha kolay yapmanın yolunu buldu mu bunu ballandıra ballandıra anlatırdı.

  işte vapi gibi geyikler o asma kattaki bozuk bir vantilatörden çıkmıştı. es bbs cosysop'luğunun lafını bloody orada açmıştı. hitnet'i ilk defa o çatı katında duymuştum. #coders'ı kurmaya orada karar vermiştik.

  ortamdaki yoğun sigara dumanı, ağır kauçuk ve silikon kokusundan dolayı o çatı katına "silicon valley" demiştik. necdet abi'nin irc'deki nick'i de haliyle "silicon" olmuştu.

  sonra necdet abi'yle bir meseleden tartıştık. silicon valley'e gitmemeye başladım. istanbul'a taşındım. yıllar sonra amerika'ya gittim. amerika'dan döndüm. aradan on küsur yıl geçtikten sonra bir eskişehir ziyaretimde eski tayfa orada tekrar buluştuk. kavga küslük unutulmuş gitmişti. kauçuk dükkanında fotolar çekindik. belki doydoy's'tan bir şeyler bile yemişizdir. necdet abi biraz yaşlanmıştı ama güzel bir akşam olmuştu. eski günlerdeki gibiydi.

  yıllar sonra necdet abi'nin akciğer kanserinden öldüğünü öğrendim. o akşam onu son görüşüm olmuş. o havadaki kesif kauçuktan mı yoksa ağır sigara içici olmasından mı bilmem ama çok erken yaşta ölmüştü.

  şimdi haritadan baktım kauçuk dükkanı da tantunici olmuş (google street view o aralığa giremediğinden göremiyorum). belki de kapanmamıştır. ama bir silicon valley devri necdet abi'yle birlikte kapandı. şimdi palo alto'da silicon valley'nin göbeğinde otururken kendisi aklıma düşüverdi. unutulmasın istedim.
 • --- spoiler 2x6 ---

  gavin belson'ın yeni işletim sistemli hooliphone'u test ettirdikten sonra yaşanan diyalog i-na-nıl-maz:

  gavin: christina, how bad is this? be honest.
  christina: ...
  g: is this windows vista bad?
  c: ...
  g: it's not iphone 4 bad, is it?
  c: ...
  g: fuck. don't tell me this is zune bad.
  c: i'm sorry, gavin. it's apple maps bad.

  --- spoiler 2x6 ---
 • 2 sezonluk dizinin en güzel konuşmasını 2x9 a saklamış olan dizi.

  --- spoiler 2x9 ---

  - sorun değil richard. artık beni korumana gerek yok. sevgilisi benim !
  + oturun bay bachman.
  - itiraz ediyorum yargıç ! 3 gün boyunca serviste olan bendim çünkü bana öyle çakmıştı ki doktora ihtiyacım vardı.

  --- spoiler 2x9 ---
 • --- spoiler ---

  sezon finalinde richard otobüs şoförünün telefonunu geri vermemiştir.

  --- spoiler ---
 • en komik karakteri erlich olan dizidir.

  --- spoiler ---

  6. bölümde çocuğu tokatladıktan sonra çocuğa savurduğu tehditler sandalyeden düşürmüştür.

  erlich: eğer eve gidip 5 tane adderall getirmezsen anneni öldürürüm, babana tecavüz ederim.

  --- spoiler ---
 • sikilon vadisi sokaklarında yaşayan bir evsiz ve elindeki kartonda;

  "will code html for food, god bless you"
 • sekiz bölümde koca the big bang theoryyi yemiş bitirmiş dizidir gözümde. şimdiden erlich'e özel sequel yapılsın istiyorum hatta.
  ayrıca sezon finalinin bitiminde öğrendiğimiz üzere peter gregory'yi oynayan christopher evan welchi aralıkta kaybetmişiz meğer, buruk kaldık.
 • entourage seyrettikten sonra gelen manasız mutluluğu, bu dizi ile yeniden yakaladım.