şükela:  tümü | bugün soru sor
 • can güngör'ün hoş, azıcık bunalım bir şarkısı. bana yalnızlığımı ve silinmeye yüz tutanlarımı hatırlatıyor. yalnızca demo kaydı sözkonusu ve buradan dinlenebilir:

  http://www.youtube.com/watch?v=5eubwhuwx_4
 • sözleri ben şöyle anladım:

  tutunmak nasıl da güçleşti
  uçuşup dururken yerle birleştim
  cuma günü her yer alev sokak harlı
  bense soğuk beyaz şarap tadı

  ah aklımda silik düşler
  geriye geriye dönüşler var
  devrimimin ortasından ta en başa kaçışlar var (x2)

  tütün sarmaya yorgun ellerim kimi nasıl sarar
  boğazımda o bozuk tad otomatik sigaralar
  her şeyden düşüp gitmek bambaşka bir uyanışa
  ama şimdi bu ev var kediler var… kediler var

  ah aklımda silik düşler
  geriye geriye dönüşler var
  devrimimin ortasından ta en başa kaçışlar var (x2)
  bir elimde telefon üstünde adın yazar
  düşünürüm seni zaman gelir o resmini
  kışın biriydi o kaç parçaya bölünmüştük
  yalnızlıklarımıza sarılıp nasıl da üşümüştük

  ah aklımda silik düşler
  geriye geriye dönüşler var
  devrimimin ortasından ta en başa kaçışlar var (x2)

  fena.
 • çok zamansız beni vuran şarkı. aklımdaki silik düşleri birer birer kafama vura vura hatırlattı. hiç kabul etmek istemesem de; devrimimin ortasından taa en başa kaçmak istediğimi kabul ettirdi, malesef.
 • "aaah aklımda silik düşler" deki o "aaah"ıyla kalbimden vurdu beni can güngör. her "aaah" deyişinde aklımda hayatının kotuye gittiğini farkettiğin kederli gecelerde, saçma sapan bir sarhoş muhabbeti yapar gibi kendinle, kendine sövüp, kararlar alıp, ardından gelen "ben de insanım, ne var hatalar yapmışsam. canımı sıkmaya değmez" rahatlaması geliyor gözümün önüne. nedense böyle insanın kendine şefkatini anlatan bir şarkı bu.

  türkçe sözlü güzel müzikler dünyamıza hoşgelmiş, sefalar getirmiş.
 • bu nasıl bir şarkı bilemedim. kediler var. otomatik sigaralar. kavuşamayan insanlar. yalnızlıklar. üşüyenler. kış bu şarkı. ankara. sevmesem de ankara'yı o hava var. soğuktan çıkamadığın evde telefondan eski güzel günlere bakarken, onun resmine bakarken, tütünlü şaraplı şarkı bir şarkı çalar ya, silik düşler o.
 • en başındaki tınılarıyla bana birsen tezerden istanbulu hatırlatan can güngör güzelliği...
 • deezer'den ücretsiz dinlenilebilen albümdür.

  şahsi fikrim başarılı bir albüm olduğu yönünde.
 • can'ımız güngör'ün ilk albümünün, aynı zamanda kendisini tanımama vesile olan albümünün adı. rahatlıklıkla söyleyebilirim ki, derin esmer'in bir albümünden sonra, bu kulaklar böyle güzel türkçe sözlü albüm görmedi. öyle garip bir şekilde bağlandım ki bu albüme, öyle uzun zaman defalarca ve hep daha çok severek dinledim ki; hani lisede duman sevmek gibi, öyle safça bir sevgiyle, dünyanın en iyi müziğini keşfetmişim falan zannediyorum. kendime ait bir oda bulmuş gibiyim.

  aslına bakarsanız bu albüm neden böyle içimi doldurup taşırdı, neden her sabah ve her akşam böyle bir şeyleri “taa burama kadar” getirir gibi yaptı, neden garip bir isyanı doğurdu içimde, “ben sessiz sessiz neyi bekler durur dururum” derken çatallaşan o seste her dinleyişte bu kadar ne buldum bilmiyorum. yani hani sözlerini bile öyle aman aman dikkatle dinlemiyorum, nasıl böyle vurur, bilemediğim dünya güzeli albüm. belli ki hiç sıkılınmayacak, her duyulduğunda aynı hisle o kapaktaki fotoğrafa, metrodaki, otobüsteki, hayata karışırkenki sıkıntılarınıza, ağrılarınıza götürecek sizi, hep severek dinlenecek bir albüm. bu albüm bir şeyleri bir türlü çözemediğim çok erken uyandığım nadir sabahlar, bu albüm benim sıkıntıyla yaptığım metro yolculuklarım, bunaltıcı, soğuk istanbul sokaklarım. hûlasa bana ciddi ciddi oturup böyle bir paragraf albüm güzellemesi yazdırabilmiş albüm –müzik gurusu olduğumdan değil elbette, böyle entry’lere üşendiğimden- öyle güzel.

  can güngör’ün düzenlemedeki başarısını kendi albümünde de bizzat görmek mümkün. şarkıların alt yapıları pek nefis, yahu bilmiyorum karanlık bir şey var albümde, karanlık, ama iyi anlamda. bu hoş karanlığı da düzenlemelere borçluyuz sanıyorum.

  kişisel favorilerim 9.00, belki de sensin, silik düşler ve uçurumlardan olmakla birlikte, şarkı listesi aşağıdaki gibi:

  1. ben oradaydım zaten
  2. silik düşler
  3. sadece
  4. güneş orhan
  5. hiçbir sebep yok
  6. geriye dönme
  7. bekliyorum seni
  8. 9.00
  9. belki de sensin
  10. uçurumlardan
  11. değişmem
  12. majör

  redd'lere, mvö'lere küstüğümüz günlerde güneş gibi doğdun dünyamıza, sen çok yaşa can güngör.
 • aaaah kısmında sanki midemden boğazıma bir şeyler yükseltiyor hissi veren, güzel, acık hüzünlü şarkı.
 • öyle sakin başlıyor, can bey de öyle usul usul söylüyor ki üzerinden zaman geçtikten sonra, her acımızı sessiz bir hüzünle anıp kabullenebileceğimizi gösteriyor bu şarkı. tutunmak güçleşmiş, yerle birleşmişiz fakat devam ediyoruz. düşlerimiz silik de işte hatırlayabiliyoruz. kabullenmek başka bir olasılığa açılmak mıdır, açılabilecek olmak mıdır; değildir, belki de arafta salınmaktır, hatta belki hala o eski olasılığın imkansızlaştığının bilinmesine rağmen istemek, deli gibi istemektir.

  can güngör üstada teşekkür ederim.