şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üç diploma ve beş yıllık mühendis olarak alamadığımız maaşlardır. ama sigorta tam yatıyor.
 • amerikadaki herkes evsizmiş, açlıktan çöplükleri karıştırıp yiyormuşlar, hollywood filmleri hep pr yapıyor.
 • sanırsın bordrolarını gördü mk. ne demişler; (bkz: at yalanı, sikeyim inananı.)

  edit: bu işlerin içerisinde olan bir yazar arkadaş, konuyu detaylıca anlattı sağolsun. ben bu range'lerde maaş aldıklarına inandım arkadaşlar.
 • böyle bir şey yok tabiki
 • burada sıralanan maaşları kıskanan ya da uff bu para bende olacak diyen kişilere bazı sorularım var.

  silikon vadisinde çalışabilecek konumda olmak için ne yapıyorsun? geceni gündüzüne katıp çalışıyor musun? benim için uygun meslek bu kararını net olarak verebiliyor musun? yaptığın iş aracın değil de amacın mı? kendini geliştirmek için çalıştığın konu dışında araştırmalar yapıyor musun? yazılım dilleri olarak ne kadar iyisin? tasarım yapabilme özelliğin var mı? bilimsel araştırmalarda yaptığın işten bağımsız araştırma yapıyor musun? biçok konuda bilgin var mı?

  hayııır cevabını duyar gibiyim. heh o zaman, bu kişi bunu hakediyor de geç. kibir yapma. hayatını yaşa.
 • doğru rakamlardır. ama kimse kusura bakmasın yoldan geçeni almıyorlar oralarda stajyer olarak. berkeley ve stanford’ın yarım saat mesafede olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. dünyanın en seçkin beyinleri girebiliyor oralara, o kadar maaş da alsınlar bir zahmet.

  ayrıca oradaki stajyerle türkiyedekileri karıştırmayın. bir stajyerin kendi başına üç ayda küçük bir çip tasarladığını bilirim. o işleri yapabilecek seviyede olmayanı, gel bir ortamı gör diye almıyorlar. ekşide sürteceğinize oturun çalışın buyrun gelin, siz de alın o paraları.

  bir diğer nokta da şu. silikon vadisi bölgesinde en minimumda yaşayım, bir oda kiralayıp orada kalayım deseniz 2500 dolar gibi bir gideriniz olur. kalanı cebinize kalır doğru. ama bu stajyer dediğiniz adamların çoğu eğitimlerinin kalanını üç kuruş asistan maaşıyla geçiriyor. dolayısıyla biriktirdiğini sene içinde harcayarak yine minimumda bir hayat sürüyor. full time bir işe başlamadan maddi sıkıntılar bitmiyor kolayına.

  bir de şunu anlamıyorum. burada ikide bir türkiyeden s.ktir olup gitmek geyiği yapıyorsunuz. silikon vadisi mühendisleriyle kendinizi kıyaslıyorsunuz. madem sorunun sadece ülkede olduğunu düşünüyorsunuz, gelin gözüm... niteliklisiniz madem o kadar, çene yapmayın gelin, size de versinler o maaşları. siz tembelliğinize, niteliksizliğinize kılıf arıyor olmayasınız?

  not: evet o bölgede evsiz de çok ayrıca.
 • toplaşın anlatayım durumu.
  arkadaşlar bu maaşlar gerçek, ve veriliyor. fakat şöyle bir durum var, bu şirketlere intern olarak girebilmek, teklifi eğer çok bir red flag hareketiniz yoksa kapmanız demek. mesela google ı ele alalım, bir "software engineer intern" bulunduğu ülkesine göre değişmekle beraber ortalama 3500-6500 arası bir maaş alabilir. ancak iş teklife geldiğinde sizin alacağınız maaş , pazarlık yeteneklerinize, okulunuza, başka yerlerden teklif alma durumunuza, yaptığınız önceki stajlara göre yine o aralıkta değişebilir. şu an bir google çalışanı bir google internünden daha az maaş alıyor olabilir ki böyle çok örneği var. bir entry-level pozisyon için konuşuyorum, 3000 dolara çalışan da var 6000 de var ya da bir genius iseniz 8000 de var mesela. bu maaşların yanında ekstra perklerini (yanak) saymıyorum bile. ama dünyada böyle bir gerçek var, herkes bizim memleketteki gibi patron şirketi yönetmiyor.

  not: amerika'da ve çoğu ülkede maaşlar tabi ki brüt olarak verilir. taxler ülkeden ülkeye değişmekle beraber aldığınız maaştaki kesinti ortalama %30 bandındadır diyelim.(mesela amerikada %35 olabilir bu durum) ben yukardaki rakamları elinize geçen ortalama miktar verdim.
  not2: bu saydığımız şirketler dışında maaşlar aşırı düşer. bu rakamlar sadece big n (bkz: big n company) benzeri şirketler ve iyi yatırımlı, güçlü start-uplarda görülür. diğer kalan yığında ise bizimkine benzer sayılar mümkündür.
 • doğru rakamlar değildir. ayrıca abd bizden daha üstün, bakın bunlar da maaşlar deyip buraya koymak tam bir batılı beslemesi ezik beyaz türklerin kafası.

  he canım, siktir git o zaman oraya, tutan mı var?
  yoksa oralarda stajyer olarak bile alınmayacak mısın?

  hadi siktir git şimdi çay koyup lame hayatına devam et.
 • dogru ama eksik bilgiler iceren liste. oncelikle amerikada maaslar her zaman brut soylenir. yani o gordugunuz maaslarin en az %30-35(belki daha fazla) kadar kismi vergi olarak devlete gidecektir. ikincisi bu sirketlerde stajyerin normal calisandan bir farki olmaz. en az 3 aylik stajyer alirlar ve iki haftalik onboarding suresinden sonra normal takimlara dagitilir ve diger her muhendis gibi mevcut projelere aktif katkida bulunurlar. yani o parayi yan gelip cay kahve icmek icin almiyorlar.