şükela:  tümü | bugün
  • ing. pervaz
  • ing. denizlik
  • halk arasında verem denilen tehlikeli hastalığın bir başka adı.
  • isvecce ringa baligi. isvec usulu cok cok cok tuzlu hazirlanir, aman diyeyim.
  • isveç'te midsommar kutlamalarında yanında haşlanmış patates ile birlikte geleneksel yemek olarak servis ediliyor. konserve balık olduğundan bahsedildiği gibi gerçekten çok tuzlu bir tadı var. insan ilk başta tadını yadırgıyor ama biraz şans tanırsanız bu çiğ balığa, hele bir de değişik soslarla denerseniz, aslında o kadar da kötü değil. hardallı, portakallı, dereotlu, sarımsaklı, soğanlı gibi envai çeşit sos ile tüketmek mümkün. (bkz: http://www.abba.se/) vodka ve lime aromalısı benim favorim oldu. isveç mutfağından tipik bir yemek denemek isteyenler için iyi bir başlangıç sill. zaten isveç köftesi ve ringa balığından daha fazla bir şey de sunamıyor gibi isveç mutfağı. siz iyisi mi tatlılarına yönelin.
  • arapça kökenli bir kelime. verem anlamında kullanılmakta.
  • isveçlilerin ozellikle midsommar`da yedikleri bir tur çig balik. yaninda ise herzamanki gibi patates yerler. balik kuzey avrupalilarin yedigi herringdir.

(bkz: sill och potatis)
  • bunlarin soganli -ve sanirim sarimsakli- versiyonlarini yemegin yaninda yedigim gunleri coook ozledim. ama cam kavonozdaydi markasini hatirlayamiyorum

gece gece aserdim o derece. bu olup olmadigindan emin olmadigim bir ufak balik turunu -yine ayni soslu- schipolde yemistim. cok iyiydi bence ya.
    peynirle de iyi gidiyor.

olsa da yesek ya