şükela:  tümü | bugün
  • silmarillion'un filminin çekilmesi hardcore lotr hayranlarının sinemadan beklediği en büyük adımdır.

lotr'un bile bu denli başarılı olduğu bir ortamda silmarillion hakkı verildiği takdirde gelmiş geçmiş en iyi film olacaktır, olmalıdır. zira esas hikaye; lotr evreninin yaradılışı, büyük savaşlar, büyük dönemler, büyük kahramanlar, valar, maiar... hepsi bu kitaptadır. yüzüklerin efendisi'ndeki olaylar bu kitapta ancak chapter sahibi olabilir.

bir de tolkien ve eşinin mezar taşlarında beren ve luthien yazdığını hatırlamak lazım... arwen ve aragorn değil. tahmin ediyorum ki tolkien'in ömrü elverseydi onlarca yüzüklerin efendisi gibi hikayeye sahip olacaktık.

düşüncesi bile kestane kebap. valar şarkı söylüyor, ero dinliyor... melkor kendi şarkısını istiyor.... offfffff. savaşları feanor, fingolfin, finwe, anglachel, huma, galadriel, turin.... bütün o karakterler, bütün o zenginlik... ağzımın suyu aktı şerefsizim.

edit: henüz kesin bir şey yok, konuşmalar var sadece. ama bence kesinlikle yapılacak bu film.

http://www.moviesonline.ca/movienews_11758.html

edit2: konsept olarak dizileşmeye daha musait. gel gör ki ben bi lotr fanı olarak kesinlikle beyazperdede izlemek isterim silmarillion'u. beş film olarak düşünülecektir kitabın yapısı itibariyle, velakin 50 filme kadar hepsini izleme garantisi ben, bizzat, şahsen, kendim veriyorum. ama altışar saatlik beş filmi, part1 part2 diye bölüm üçer saatten verirlerse onunla da idare ederim. yeter ki manwe'nin, melkor'un, feanor'un, turin'in hakkını versinler. filmin bütçesi de 1892372361723 trilyon olsun. gözlerim doldu yazarken yemin ederim.
  • (bkz: çekme ananı bacını sikeyim çekme)

yapmayın oğlum, silmarilyon'dan 20 sezonluk dizi çıkar, 3 saatlik filme sığdırılır mı onca olay?
  • (bkz: belgesel)
  • epik olmadığı sürece fail olacak icraatlardan biri. elbette gelmiş geçmiş en iyi hikayenin filmi de yanına hiçbir filmi yaklaştırmamalı mükemmeliyet konusunda.

mesela bu sefer fonda blind guardian'ın nightfall in middle earth albümü çalmalı. feanor'u curse of feanor eşliğinde morgoth'a meydan okumaya giderken düşünsenize!
  • feanor ile melkor'un kapışmasına ayrıca 2 saatlik salt aksiyon filmi çekmek gerek aslında. turambar turin'in hikayesi de tek başına pekala film olur.
  • peşin olarak ömür gedik ile filmi yorumlamaması konusunda anlaşmak, gerekirse senet imzalatmak lazım. yoksa bu bünye dayanmaz.
  • şu an için pek mümkün görünmemektedir. belki peter jackson emeklilik öncesi bu işi yapmaya kalkışır. ama 3 parçaya ayrılsa bile anlatılacak hikaye tam olarak bitmez. bu da dizileştirme ihtimalini akla getiriyor. bana kalırsa silmarillion gibi bir yapıt evden download yapacağımız basit bir diziye dönüştürülmemeli. filmin geleceği günü iple çekmeli ve yine günler öncesinde bileti alıp beklemeliyiz.
  • gayet zor olacaktır. öyle bir hikayeden 3 saatlik film çıkar mı la? tutmasan dizi olur. böyle kitap haliyle gayet iyi, umarım hiç denemezler.
  • izlemek için senelerce beklemek demektir. olsun alıştık artık. yeter ki çekilsin.
  • üçleme değil onüçleme hatta yirmiüçleme olarak vuku bulabilecek durum. yahu sırf beren ile luthien'in hikayesinde dizi çıkar ki gerisi ohoooo.