şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kisaltma silvanoshei (bkz: dragonlance) *
 • diyarbakır'ın bir ilçesi
 • bir cizgi film kahramani
 • telerinin bir koludur. mirkwood ve lorien elflerinin ataları oldukları kabul edilir.
 • görkemli köşklerin bulundugu diyarbakir ilcesi
  ayrica azizoglu gibi ogrenim duzeyi cok yuksek bi sulanenin memleketidir
 • kışlasında askerlik yaptığım, malabadi deresinde yüzdüğüm bir güneydoğu şehri...
 • zamanında diyarbakır nüfusundan dahi büyük olan şu an ise perişanları oynayan diyarbakır ilçesi. hasuni mağraları ve malabadi köprüsü ile meşhurdur. hizbullahın 90 lı yıllarda en kuvvetli olduğu ve sayısız faili meçhul sivil insanı katlettiği bir yerdir ayrıca.
 • silvan bölgesinin antik dönemde sophanane olarak anıldığı, iö.77 yılında kurulduğu kabul edilen büyük tigran krallığı'nın başkenti olan tigranokerta şehri olduğu, bizanslılar döneminde aziziler kenti anlamına gelen martirapolis adını aldığı, daha sonra süryaniler tarafından miferket, ermenice nphrkert, muhargin, islam kaynaklarında ise meyyafarirkin / mafarkin / farkin olarak anıldığı bilinmektedir. bölgede yapılan araştırmalar sonucunda silvan'da bulunan hasuni mağaralar'ının anadolu'nun ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu ve mağaraların mezolitik dönemde yerleşim gördüğü tespit edilmiştir.

  silvan çevresinin daha sonra neolitik ve kalkolitik dönemde de yerleşim gördüğü iö. 3. binden itibaren huri – mitanniler, asurlular, urartular, bit zamanı krallığı, medler, persler, selevkoslar ve partların egemenliğine sahne olduğu, iö. 69- is. 53 tarihleri arasında kente hâkim olan romalılar'dan sonra is. 226 yılına kadar kentin romalılar ve sasaniler arasında el değiştirdiği bilinmektedir. is. 589 yılında bizanslıların egemenliğine giren silvan, 639 senesinde islam orduları tarafından alınır. bu dönemde emeviler, abbasiler, hamdaniler ve mervaniler'in egemneliğinde kalan ve mervani devleti'ne başkentlik yaparak görkemli bir dönem geçiren silvan, daha sonra artuklular, inaloğulları, nisaoğulları, eyyubiler ve anadolu selçukluları'nın hakimiyetine geçer.

  silvan, anadolu selçukluları'nın hâkimiyetinde iken moğol istilasına maruz kalarak büyük bir yıkım yaşadı. daha sonra akkoyunlu ve osmanlılar'ın egemenliğine giren kentin imarı yeniden düzenlenmeye çalışılsa da eski ihtişamına kavuşamamıştır.

  1873 yılında ilçe merkezi olarak diyarbakır'a bağlanan en büyük ilçelerden biri olmuştur silvan, sahip olduğu tarihle eşdeğer önemli birçok tarihi esere de sahiptir. surlarla çevrili kalesi, efsane aşka konu olan zembilfıroş burcu, dünyanın en geniş taş kemerli köprüsü olan malabadi köprüsü, bölgenin en büyük camilerinden olan selahattin eyyubi camii ( ulu camii ) karabehlül bey camii, kırık minare, atatürk evi, üstünler evi, klavuzlar evi, azizoğulları evi; çeşemeler, türbeler; temtemburg, hemido ve paleolitik çağdan kalma buluntuların olduğu ve ortaçağ'da hristiyanlar tarafından iskan edilen, yüzlerce mağara odadan oluşan ve kapladığı alan itibariyle dünyada emsal teşkil eden hasuni mağaraları ve kiliseleri çok önemli tarihi miraslarımızdandır.

  ilçe merkezinde her yıl mayıs ayının 14'ünde kutlanan serê gulan şenlikleri (bahar bayramı şenlikleri); yine silvan'ın kumgölü köyü'nde her yıl kutlanan murat ( serhıvde) şenlikleri ile de tarihi ve kültürel zenginliklere sahip ender bir yerleşim yeridir.
 • hayatımın en dumur olaylarından birinin başıma geldiği diyarbakır ilçesi. iki öğrenci bayan*` :arhez`, urfa'ya üniversite aracılığı ile gitmiş, bir haftalarını orada geçirmişler; son gün aynı üniversiteden asker olan bir arkadaşı görmek için de silvan'a geçmişlerdir. kahramanlarımız istanbullu olup, standart soğuk hava kıyafetleri içerisindedirler; kot pantalon ve botlar; üstte de kazak ve de yine kalın birer mont; atkı, eldiven vs de mevcut tabii.
  askeriye sınırlarının önündeki yoldan yürünmekte ve giriş aranmakta; bu sırada karşıdan bir grup* delikanlı yaklaşmaktadır, ve olaylar gelişir:
  gruptan biri (sırıtarak): where are you going? ehe ehe...
  lurithis(kısık sesle): oha, sanırım az önce ingilizce laf yedik, hem de diyarbakırda. o kadar mı turist duruyoruz yahu?
  arhez (yusuf yusuf): sus kızım, önüne bak da yürü, hadi, gösterecekler sana şimdi türk mü turist mi. töbe töbee..