şükela:  tümü | bugün
 • çölde bir vaha, kutupta bir yaz ya da 4 yapraklı yonca gibidir. henüz rastlamadığımdır.
 • senin gücünün yetmediğine onun gücü yetiyor... bu yüzden senin razı olduğuna burun kıvırıyor...

  gerçek bu. güçsüz ve başarısızsın. kurt olsan soyun devam etmez. haydi insansın, toplum seni de besliyor (zengine lazım olduğun kadar işte).

  not : fakirim. yangında ilk öldürüleceklerdenim.
 • rastlanması o kadar da zor olmayan, çocuğunu "yetiştirmeyi" bilen bir aileye sahip, ekonomik durumu ortalamanın üzerindeki insan modelidir.
 • zenginden ne anlaşıldığına bağlı olan durum. (bkz: gönül zenginliği)
 • arkadaşlarıma göre ben. ha ben kendimi öyle görmüyorum orası ayrı.
 • ülkemdeki güzide ön yargıya karşı sözlükte entry ihtiyacı doğurmuş durumdur. çünkü bir insan zenginse şımarıktır, yıllarca böyle anlattılar, böyle gösterdiler televizyonlardan. bir zengin şımarıklık yapınca haber oldu magazin programlarında ana haber bültenlerinde. samimi olarak çocukluğundan itibaren "zengin" tanıdıklarınızı düşünün, ailesi yıllardır zengin olanları, ön yargısız olarak diğerleri ile karşılaştırdığında "şımarık" diyebilecek kaç kişi var sözlükte?

  esas şımarık tanımı, sonradan zengin olan olmalıdır, ya da bu kişilerin yetiştirdiği çocuklar olmalıdır kanımca. nesillerdir zengin olanın şımarıklıkla işi olmaz, çoğu şeye kendisi de ailesi de doymuştur, gösteriş yapmayı bırak başkalarının aç olduğu şeyi aramaz bile. parayı, varlığı kullanmayı küçük yaşlarda öğrenir. çoğu sonradan görmenin aksine, parası olduğunu saklamayı, parası dışındaki özellikleri ile ön plana çıkmayı, herkese zengin değilmiş gibi kendini göstermeyi küçük yaşlarda ailesinden ve yaşadıklarından öğrenir.

  tabi bir de türkiyede yetişen birisinin her zaman için toplum ön yargıları ile yargılanma ve "farklı" damgası yeme tehdidi vardır.

  türkiyede en büyük suç farklı olmaktır.
 • mesele çocuk yetiştirmekle alakalı, para gözlerini kör etmemiş, çocuklarının büyüdüğünde insan olmasını isteyen ebeveynlerin yetiştirdiği kişizade
 • gerçekten de böyle bir evlat yetiştirmek zor. ama bu iki ebeveynin aynı anda karşılaştırması hereken bir husus.

  anne hat vurup harman savururken baba tasarruftan bahsederse o iş sıkıntıya girer
 • yok sanmayin var boyle kisiler. misal benim arkadasim.
  bakin zenginliklerini soyle ifade edeyim. hastaneleri var okullari var arsa ev vb geciyorum. bir ara modifiye araba konusunda odul bile almisti. ama bu cocukta tek bir simariklik tek bir burnu buyukluk mevcut degil. oluyor boyle kisiler. her zenginin cocugunun simarik ve burnu buyuk oldugunu dusunmeyin.