şükela:  tümü | bugün
  • $ımarıklık tatmin merkezi'nde rahatça yapılır bundan..
    hem de bol bol..
  • yapılabilen bir şeydir lakin illa ki yapılmaması istenir.
    "-çocuğum, bi şımarıklık yapmadan dur be ya!"
  • sırnaşık sarmaşıkların huyudur, kurumasın.
  • devekuşu kabare'de "biz istanbul telefon rehberini okusak milleti güldürürüz" dedikleri andan itibaren düşüşe geçmişlerdi. her ürünün ömrü olduğu * ve başlayan her şey biter gerçeğini de göz önüne alarak şu saptamayı yapabilirim; genellikle ünlü, star, selebriti dediğimiz kişi veya gruplar "ben oldum hissi" , şımarıklık, şöhretin büyüsü, kazanılan paranın çokluğu ve pompalanan gaz ile tepe noktasından aşağı, çıktıklarından daha hızlı inip (hatta düşmektir bu) yok olabilmekte veya aşağılarda gezebilmekteler. ışın karaca (o ses kimde var?) , devekuşu kabare, sertap erener *, tarkan gibi... bazı çok sevdiğim sanatçılar (şebnem ferah, jülide özçelik gibi) için şımarmasınlar diye dua ediyorum, ürün ömürleri uzun olsun, üretkenlikleri daim olsun, ararken kaybolmasınlar diye...
  • acayip bir denge aletidir. azı insanı sevimli bile yapar. bir yanı hep çocuk kalan bir oyuncaktır. istemediğiniz bir gezmeye zorla götürülürken kandırıldığınız cinsten. ama öbür yanı hoyratlıktır. kendinizi bir şey zannetmektir. birşey olmadığınızı hayat size söyleyene kadar buna inanmaktır. ince bir ayardır tutturursanız ne ala.
  • nezih bir alışveriş merkezinin bayanlar tuvaletinde ellerini yıkadıktan sonra elleri pislenmesin diye musluğa değmemek için musluğu açık bırakmaktır. "o pis, iğrenç, vıgır vıgır mikrop kaynadığını düşündüğün musluklar kovalasın seni terbiyesiz, görmemiş, özenti gerizekalı insan müsfettesi!!!" diyesim geliyor.

(bkz: sinirden boyun kaslarının gerilmesi)
  • elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi sürekli mızıklanmak..
  • bir insanın karakterinin temelini oluşturuyorsa yapılabilecek bir şey yoktur. bir çok insan fırsatını buldumu şımarır bazıları toplar. hastalıklı bir karakter her zaman kendini ele verecektir. çok güvendiğim bir psikoloğun söylediği gibi bir insanın, toplumu rahatsız eden veya karşılıklı ilişkilerini aksatan davranışsal bir aşırılık içinde olmasının psikolojik nedenleri geçmişinden kaynaklanıyorsa geçmişini değiştirmesi mümkün olmayacağından ancak bunun farkına varmak, zararlarını görmek sorumluluğunu üstlenmek ve kontrol etmek, başladığında aşırı boyutlara gitmesini engellemek gibi engelleyici faaliyetlerde bulunabillir.

bir çok davranışsal aşırılık bir insanın aynı anda iki kişi olmaya çalışmasından kaynaklanır. şımarıklıkta budur. ya hayatta dürüst olacak gerçekten istediğini yapacaksın, kendim olamıyorum yedirdiğime yuttururum demeyeceksin. şımarıklığın davranış bozukluğuna ulaşan hali de bu şekilde açıklanabilir.
  • erkekli kadınlı fazlası ve davranış biçimi haline getirileni karakter bozukluğudur.
    bu karakter bozukluğuna fazla ilgi ve alaka, bir dediğini iki etmeme gibi küçüklükten verilen yanlış eğitme gibi nedenler neden olabilir.
    insanları rahatsız ettiği ve yanlış olduğu ortada iken kendinde bunu yapma görme hakkı veren herşey, şımarıklığı oluşturur.