şükela:  tümü | bugün
  • üretimi 80lerde bırakılmış bir otomobil markası.
  • ayrıca (bkz: simka)
  • fransız markasıdır. değişik tasarımları ve renkleri vardı. almanya'da 70'lerde ve 80'lerde 1000 doyçe mark'a filan satılırdı ikinci elleri. favori modelim reno toros ve 82 model heçbeck golf karışımı olan modeliydi. renk olarak yeryüzünde az bulunur numuneleri vardı. misal trabzon hurması turuncusu bir renk vardı benim alamancı eniştede... o renkte, ben değil araba photoshop kataloglarında seçenek bile görmedim.
  • 1976 ve 1979'da yılın otomobili ödüllerini almış markadır.

(bkz: simca 1307)
    (bkz: simca horizon)
  • acilimi, société ındustrielle de mécanique et carrosserie automobile seklinde olan, 1934 yilinda, henri théodore pigozzi tarafindan kurulmus sirket. urettigi araclar kaliteden cok, ucuz olmalariyla on plana cikmistir. kalitesizligi sirket politikasi haline getirmelerinin sonucunda da topu dikmis, yine kendisi gibi kalitesiz otomobil uretiminin onde gidenlerinden chrysler tarafindan 1970 yilinda tamamen ele gecirilmistir. filhakika, avrupa'daki otomobil musterilerinin, amerikan pazarindakilere gore daha uyanik cikmasi neticesinde, chrysler'in dandik araclari tutulmayinca, 1979 yilinda bir kez daha batmis ve fransiz hukumetlerinin ittirmeleriyle, bir sure de talbot markasiyla uretim yapilmistir. sirket yine yeniden batinca, fransizlar "gote giren semsiye acilmaz" demisler ve isbu enkazi bir devlet istiraki olan psa bunyesine dahil etmislerdir.