şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir sözlük yazarı arkadaştan az önce aldığım mesajda geçen tümce. tüyleri ürperten bir bakış açısı. başlık açmaya değer olduğunu düşünüyorum.

kadının bir cinsiyet olduğunu kavrayamayan geri kalmış bir toplumuz. evlenmeden kadın olunamayan bir toplumuz da. kimliğimiz, bekaretimiz ve medeni halimiz üzerinden tanımlanıyor bu ülkede.

teyzeniz evlenmediyse de onun bir kadın olduğunun farkına varın artık lütfen. tekrarlıyorum, teyzeniz evlenmediyse de ona “kadın” diyeceksiniz.
  • passat çek.
  • sen bağyan diyebilirsin.
  • hala ne demesi gerektiğine karar veremedi ise en doğrusu mahmut demek olacaktır.
  • sana değil de teyzene üzülüyoruz aslında.
    annenle gizli gizli "naptık bu çocuğa da hıyar oldu?" diye soruyorlardır.
    kadın diyemediğin teyzen de "babasına çekti herhalde, böylesi ile evleneceğime hiç evlenmedim daha iyi oldu." diyordur.
  • sen amcam de ulan ayi diye tepki verilmesi gereken yazar cumlesidir.
  • dişiye miss. / mrs. diyen ingiliz aristokratını nasıl tanımlıyorsunuz bu arada?

kadın dedin, demedin, bağyan dedin bla bla.

dil denen yerel canlı organizma, sizin keyfinize göre mi şekillenmek zorunda?

bu toplum evlenmemiş dişiye kız der, evlendikten sonra kadın der. gender kavramını batılı kavrayışla öğrenmeden saçma bir kaprisle yerelde bayan deme kadın de, kız deme kışt de zevzekliğini yapıp duruyorlar.

miss. ya da mrs. ayrımını ezik bir kabulenişle benimsemeye çalışan andaval bizdeki ayrımdan rahatsız oluyorsa gitsin isterse fransızın metresi olsun. bizde dil nüansları böyle, beğenmiyorsanız başka kapıya...