şükela:  tümü | bugün
  • ilk defa başlık açıyorum 4 yıllık ekşi sözlük hayatımda. aslında başlığın teması şu; şimdi düşünülünce, eski anılara gülmek, eski anıları düşününce, mesela "ne olurdu ki böyle yapsam?" demek.

şöyle ki; zaman geçtikçe insan geçmişte yaptığı hatalara veya üzüntülerine hatta acılarına bile tebessüm ediyor. acılar hatıralaşınca güzelleşir dostlar. sonra insan diyor ki, "ulan öyle değil de böyle yapsaydım zaten aynı tebessümü edecektim fakat belki hayatım başka bir yöne gidecekti."

mesela üniversitede hoşlandığınız o kızdan bahsedelim. siz bu kızla iletişim kurmaya bile çekindiniz belki. hoşlandığınız belli olmasın diye hatta göz temasına bile girmediniz. aslında hoşlandığınızı belli etseniz, kız sizi reddetse ve rezil olsanız dahi ileride bu anıyı hatırlayacak ve tebessüm edeceksiniz. bunu düşünüp mutlu olacaksınız. hatta gelecek seneye böyle düşüneceksiniz.

veya sunum yaparken, hoca sana güzel bir laf sokmuş, aklında çok güzel bir laf söylemek var, tepki olarak fakat söyleyemedin, söyle be arkadaşım, emin ol o projeden 40 alsan bile ileride tebessüm etmekle kalmayıp hunharca güleceksin.

hayat çok garip dostlar. insan içinde bulunduğu konumdan ötürü çekiniyor, adım atamıyor bazen. "cesur olun, cesur olmak blablabla." tipleri hiç sevmem. olay da cesaret var ama düşünülmesi gereken şey cesaret değil ki; gelecek. gelecekte bizi tebessüm ettirecek olaylara bence direkt girişmeliyiz. işte buradan sonra realist olmak lazım, aynı zamanda biraz da cesur.