*

şükela:  tümü | bugün
 • geçmiş zaman ve gelecek zaman arasında sıkışmış zaman dilimi. an olarak nitelendirmek doğru olmaz, kısa* vade içinde gerçekleşmiş ve gerçekleşecek şeyleri kapsar. kime göre neye göre? o an içinde bulunan oluşun başlangıcına ve sürekliliğine göre. yani neymiş? bitkisel hayatta biri için şimdiki zaman diye bir şey yokmuş, bir hareket bir güzellik olmadığı sürece şimdiden bahsetmek olası değilmiş. ayrı bir formülasyon da ortalama olarak "şimdiki zaman"ı "geçmişteki gelecek zaman" şeklinde estetik ifadelere mahkum kılmıştır. (bkz: mutluluğun formülü)
 • gecmis zamanın ustunu orten, ortme gorevini tasıyan toprak yıgını. kurekler dolusunu ortalıga savuranına futursuz, ustune tohum ekene iyimser* denir; kimi zaman ikisine birden musrif demek de kabildir. kimileri de nadas der* hayat demez*; ektigini bicememe korkusundandır belki de topragın verimsizliginden. zamandır geldigi gibi gecer, topraklar katmanlarla katılır, artar, yukselir; kisi gelecek zamana yer bırakmayan yıgının icinde bogulur (bkz: maymun istahlı kara toprak)
 • bir türlü kurtulamadığımız an.
 • ornek: gel-i-yor-um
  simdiki zaman anlamini -yor eki verir.
  (bkz: turkce ogretmek)
 • şimdi bir kaç bakınızla bu tensein türkçedeki yerine ve önemine değineceğim.
  (bkz: seni seviyorum) x (bkz: i love you)
  (bkz: seni sevmiyorum) x (bkz: i don't love you)

  anladın?
 • octavio paz'ın "ağırlığı olmayan, havada yüzen ama yükselmeyen, kımıldayan ancak ilerlemeyen. her yere gittiğini sanan ancak hiçbir yere gitmeyen birşey" olarak tanımladığı zaman. bana kalırsa da keşkeden önce umarımdan sonradır. bir de şarkının söylediği gibi dünden sonra yarından öncedir.
 • ingilizce şöyle tanımlanır: a truely gift; that's why we call it present.
 • noktasal zaman. t=0'dan ölüm anımıza kadar yaşadığımız şimdiki zamanları integre ettiğimizde bulduğumuz şey ise hayatımız oluyor. hayatımız sonsuz sayıdaki şimdiki zamanların toplamı yani.

  şimdiki zaman kontrolümüzde olan yegane zaman olduğuna göre hayatımızın kontrolü tamamen bizde demektir. geçmiş ise bir hiçtir. biz öldükten sonra arkamızda kalanların "şunu yaptı, bunu yaptı" demelerini sağlar sadece. geçmişi düşünüp "keşke öyle yapmasaydım.", "keşke öyle yapabilseydim" demek bu sebeple gereksizdir, mantıksızdır. geleceğin şimdiki zamanlardan etkilendiğini düşünerek şimdiki zamanları dikkatli yaşamak mantıklı olandır.

  sonuç: kontrolü elinizde olan şimdiki zamanı en iyi şekilde yaşamak varken kontrolü elinizde artık olmayan geçmiş için hayıflanmayın. yapacağınız tek şey geleceği düşünerek anı yaşamak. silkelenin, adam olun!
 • geçmişin fazla bir ipucu vermediği, geleceğin ise vaatsiz olduğu zamanlarda şimdiki zamana bir kırılma noktası diyebiliriz. geçmişin geleceği fazlasıyla determine ettiği durumlarda (okulu bitirdik, işe girdik, evlendik, herşey belli) şimdiki zamanın bir bekleme odası olduğunu düşünebiliriz. baktığın yere göre değişiyor.
 • insanın içindeki enerjiyi yoğunlaştırarak istediği sonuca ulaşabileceği yegane zaman. mesnevi'de şimdiki zamanın önemi bir hikayede şöyle vurgulanır.

  "etrafına gümüş paralar dağıtan bir zengin, yanındakine:
  - bugün sana bir kuruş mu vereyim, yoksa yarın üç kuruş mu? diye sordu. o da:
  - dün bana yarım kuruş verseydin bugün vereceğin bir kuruştan iyiydi. bu vereceğin bir kuruş da yarınki yüz kuruştan daha fazla beni memnun eder. zira peşin sille, veresiye bağıştan daha iyidir, dedi.

  o halde ey canımın canı, aklını başına al, içinde bulunduğun zamanın kıymetini bil."

  -mevlana

hesabın var mı? giriş yap