şükela:  tümü | bugün
  • an'ı yakalayarak edinilen güçtür.
  • bu güç lokasyon olarak anadolu usulu meditasyonda; iki kaşın arası olarak tarif edilmiştir. domdom kurşununu oraya yememek kaydıyla, her an şimdinin gücünü yakalayabilir dünyadaki tam canlılalar. bir ohmmm.. yapın önce, sonra tüm çakralarınız nasıl bugüne endekslenecek bak...
  • görseniz de görmeseniz de elinizin altında duran ve henüz gerçekleşebilirliği mevcut binlerce iyi ihtimalin, daha yitirilmemiş -belki hiç yitirilmeyecek- insanların tam şu an yanıbaşınızdaki varlığının verdiği güçtür.
  • hep erteliyoruz. bir sonraki proje, bir sonraki is, bir sonraki sevgili vs.
    bu askta buyuyor, her seyi bir sonraki aska erteliyoruz.
    gun bugun. zaman su an..
    her konuda bu boyle. zaman degerli. zaman geciyor.
    bu algı bende cok yeni. normalde ben ya gecmiste ya gelecekte olurum.
    yeni yeni simdideyim. ama daha dolu geciyor zaman.

hazır canlı yayına cıkmısken toplumsal mesajımı da vereyim.
    once ben ve benimkiler demek yerine alturist ve humanist kalmalı. ille de..
    dogru duzgun bir insan kalmalı ve de. bacısına ya da samimi arkadasının sevgilisine sarkmayan, esini aldatmayan, kucuk cocuklara ya da sokakta yuruyen kadına yamuk yapmayan, kimsenin corbasından bi kasık calmayan, iyilik yapan, paylasan, sevgi dolu, ailesine ve dostlarına baglı, incelikli, sadık, yalan soylemeyen, kendinden gucsuzleri ezmeyen, saygılı, insan. insan kalmak lazım. hep. akıl var. irade var. mukame yetenegi var. irade var. insan kal.
  • iki ördek kavga ettiğinde ki hiç uzun sürmez- bir süre sonra ayrıldıklarını ve farklı yönlere uçtuklarını görürüsünüz. bir birlerinden ayrılınca güçlü bir şekilde kanatlarını çırparlar ve böylece kavga sırasında topladıkları aşırı enerjiyi atarlar üzerlerinden . hiç bir şey olmamış gibi huzurla süzülürler.

eğer ördekler insan zihnine sahip olsalardı, kavgayı düşüncede canlı tutar, hikayeler kurarlardı. bir ördeğin hikayesi muhtemelen şöyle olurdu: az önce yaptığına inanamıyorum. on santim yanıma yaklaştı . sanki gölün sahibi oymuş gibi davranıyor. özel alanıma hiç saygısı yok. bir dahaki sefere beni kızdırmak için başka şeyler yapacak. bir dahaki sefere ona unutamayacağı bir ders vereceğim. böylelikle , zihin bir sürü hikayeler kurup durur ve aradan zaman da geçse , öfke ilk günkü gibi devam eder ve unutmaz.

vücuda gelince , düşüncelerde kavga hala devam ettiğinden , vücut da gerçekle düşünceler arasındaki farkı bilmediğinden , bütün düşünceler için hormonal ve enerjisel tepkiler vermeye devam eder. kavga halini yaşayarak hep kavgaya hazır tutar kendisini. bir düşünce bir sonrakini tetikleyerek tamamen düşüncelerden oluşan zincirleme bir reaksiyona dönüşür..

bir insan zihni olsaydı zavallı ördek böyle düşünecekti. ama malesef bir çok insan aynı bu şekilde yaşıyor tüm hayatını. bir çok olay gerçekte bitmiyor. ördeğin bize verdiği ders şudur: kanatlarını çırp yani hikayelerle beyninin içinde yaşayıp durmayı bırak ve tek gerçeğe geri dön :
    şimdiye , anı yaşamaya.

eckhart tolle
  • şimdiki anı yaşamanın önemini farkeden, ancak zihni geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen ve şimdiyi kaçıran insanların okuyarak kendilerine büyük bir armağan sunacağı kitap. şimdiki anın içinde demirleyebilmek, anda-mevcudiyeti deneyimleyebilmek, kendi içinde köklenmek, içsel bedeniyle bir olmak konularına ilgi duyan ve giriş yapmaya hazır kişiler için çok değerli bir yapıt.

mevcudiyet hali

o sizin olduğunu düşündüğünüz şey değildir.siz mevcudiyet hakkında düşünemezsiniz ve zihin onu anlayamaz mevcudiyeti anlamak mevcut olmaktır.
    küçük bir deney yapın. gözlerinizi kapayıp kendi kendinize, ‘bir sonraki düşüncemin ne olacağını merak ediyorum’, deyin. sonra çok dikkatli bir biçimde bir sonraki düşünceyi bekleyin. bir fare deliğini izleyen bir kedi gibi olun. o delikten hangi düşünce çıkacaktır? bunu şimdi deneyin.

ne oldu?

bir düşüncenin gelmesi için oldukça uzun bir süre beklemek zorunda kaldım.
    kesinlikle. siz yoğun bir mevcudiyet hali içinde olduğunuz sürece düşünceden özgürsünüzdür. siz sessiz, hareketsiz , ama son derece tetiksinizdir. bilinçli dikkatiniz belli bir düzeyin altına düştüğü anda, düşünce hücum eder. zihinsel gürültü tekrar başlar, sessizlik yitirilir. yine zamana geri dönmüşsünüzdür.

(bkz: eckhart tolle)