şükela:  tümü | bugün
 • civardaki hersey simetrik ve duzgun durmuyosa hasta olan, duvardaki tablolari,saatleri duzelten, hali modeline dalip giden, yerdeki karolarin koselerde yarim kalanlarina simetriyi bozduklari icin sinir olan, vs vs insan.
  hasta, gerekirse manyak denebilir ozetle.
 • kız arkadaşımda yaşadığım bir olay... sol tarafına yapılan herşeyi... (öpmek, okşamak, mıncıklamak, ellemeki, vb..) hoşuna gitmesede aynene sağ tarafına da yapılmasını isterdi... ilginç bir hastalik...
 • hali desenlerinde kendini kaybedebilir bu takinti sahibi insan... su ucgen obur tarafta da var mi, bu haliyi ortadan katlasam butun sekiller ust uste gelir mi, ortadaki (isim verilemeyen) seklin sol tarafindaki sekil sayisi sag tarafindakine esit mi... simetrik desenli olmayan halilardan da nefret ederler, evlerinde bulunsun istemezler... (bkz: tecrubeyle sabit)
 • fena bi hastalık. etrafımdaki herşeyin ortasından bi çizik attırıp "hmm simetrikmiş..." die dusunduren takinti.
  yan etkileri: dolaptaki gömleklerin hepsinin aynı yone bakma zorunluluğu(askıların acık tarafları dahil), kağıt paralarda atatürkleri üstüste getirme zorunluluğu, kütüphaneye kitap yerleştirirken hepsinin sola yatık olması (aslında bu faydalı kafanızı bi defa sola yatırınca butun kitapların adını okuyabiliosunuz),vesaire...
  en kotusu ise alınan ayakkabı çiftinden sol olanı ayağıma tam otururken sağ tekinin biraz ayağımı sıkması sonucunda "ben simetrik diilim" gibi korkunc bi dusuncenin bunyeyi sarması....
 • yavaş yavaş bendede başlayan,duyduğuma göre müjdat gezendede olan ki o oyun sırasında sahne dekorundaki bi tablo simetrik olmadığı için oyunu kesip,tabloyu düzeltip tekrar oyuna dönmüştür!simetri ile ilgili hastalık,takıntı! birde caminin minaresi yamuk diye düzelttirenler vardır!bilirim...
 • yolda gıderken sol ayagınızın kaldırıma carpmasından sonra sizin de sag ayagınızın aynı bolgesını baska bi yere aynı şiddette vurmanızı saglayan hastalıktır.. sol ayagınızın darbe goren yerindenki acıyı bu sekilde iyileştirebiliceginizi düşünür ve bunda da başarılı olursunuz..
 • fazla ileri duzeyde degilse eglenceli de olabilen bir tur takinti. resim yaparken cokca kendini gosterebilir, sayfa ortadan ikiye katlaninca butun ogeler ustuste gelmelidir gibi bir kaygi gudulmese de cizilen her seyin cevresinde benzer sayida oge olmasina calisilir. genelde sayilarla fazla ilgili kisilerde gorulen bu hastaligimsi seye sahip oldugu kesfedilen insanlar arkadas cevresi tarafindan iskence edilip eglenilmek icin kullanilirlar, evlerindeki tablolar yamultulur, hediye olarak antisimetrik desenli vazolar, tabaklar alinir, olaylar gelisir.
 • klasik turk egitimi gormus olan her turk gencinde az ya da cok olan durum. eger bir de tasarim okuyorsaniz, hocaniz sizi bu takintidan kurtarmak icin kicini catlatabilir, catlatmisliklari da vardir bazilarinin. (bkz: elif ayiter)
 • egri duran masa ortusu ve egri duran tablo gibi seyleri takma hastaligi. herhalde psikolojide daha duzgun bir ifadesi bulunur.