şükela:  tümü | bugün
  • güzelliğin ve çekiciliğin sebeplerinden biri olarak gösterilir yıllardır. sebep olarak şöyle de bir açıklaması varmış;
    asimetrik yüz evrimleşmede bir aksama ya da hastalık çağrışımı yapıyormuş, simetrik yüz ise genlerin sağlıklı ve neslin devamı için iyi olduğunu gösterdiği için doğal seleksiyonla seçiliyormuş. bu nedenle evrimle insanların hem simetriye olan düşkünlüğü hem de yüz simetrileri artmış.

aşağıdaki linkte fotoğrafçı julian wolkenstein'in hazırladığı simetrik yüzlerden oluşan fotoğrafları görebilirsiniz. (bu fotoğraflardaki kişilerin orijinal halleri yok sadece sağa ve sola göre simetrileri alınmış halleri var);

http://www.julianwolkenstein.com/…trical-portraits/

kendi yüzünüz "sağa ve sola göre simetrik olsaydı nasıl görünürdü" diye merak ediyorsanız aşağıdaki linkten "launch"a basıp "yarabbi iyi ki simetrik deilmiş yüzüm" diyebilir, ailece simetrik yüzünüzle eğlenebilir ve hatta kendinizi daha güzel hissedebilirsiniz;

http://www.echoism.org/

ayrıca ilgili olarak;
    (bkz: altın oran)
  • kesinlikle bende var olan yüzdür. güzel miyim orasını bilemeyeceğim ama az önce yüzümün bir fotoğrafını ortadan kestim ve ayna görüntüsünü alarak bu iki parçayı birbirine ekledim. aynı bana benziyordu. hiç de çirkin değildi. (tamamen simetrik yüzlerin çirkin olduğu gibi bir düşünce var. simetrisi yüksek olan yüzler güzel ama tamamen simetrik olan yüzler çirkinmiş.)
  • araştırmacıların, insan güzelliğinin anahtar faktörü olduğunu düşündüğü yüz modeli. örnek olarak, kelebekler sadece renkli ve hoş görüntüsünden dolayı değil, kanatlarındaki simetrik desenlerden dolayı göze güzel geliyormuş.
    ayrıca bir miktar gönüllünün bazı insanların kıyafetlerini koklama yoluyla yapılan araştırmada, daha çekici gelen kıyafetlerin sürekli olarak simetrik yüzlü insanlara ait olduğu saptanmış.
  • anaface adlı sitede bunun ölçümünü yapabilirsiniz. en zor kısmı ise doğru dürüst bir fotoğraf bulabilmek. sizi bilmiyorum ama kameraya düz bakabilmek gibi sıkıntılarım var. bununla birlikte simetrik yüzlü insanların daha uzun ve sağlıklı yaşadığı, zeka ve bedensel faaliyetler konusunda daha iyi performans sergilediği de söylenebilir.

anaface'de eğer 8.5 civarı bir puan alıyorsanız sanırım simetri konusunda çok şanssız değilsiniz. 8.8 ve üzeri ise simetrik yüze örnek teşkil ediyor olmalı analiz yorumlarına bakılırsa. benim puanım 8.99 çıktı.
  • guzel italyan model vanessa hessler'in sahip oldugu altin orandir..
  • bağışıklığı sergileyen vitrin.
  • genel olarak simetrik yüz sağlıklı ve güzel olmanın simgesi olarak kabul edilse de; simetrik yüzlü erkekleri evrim psikologları incelenmiş ve belli kriterlere göre onları cinsel olarak daha başarılı bulmuşlar.**
  • buzzfeed'in su listesinde bazi unlu kimselerin yuzleri tamamen simetrik olsa imis nasil gorunur imis onu gosterimis. cok enteresan geliyor tabi. (isiklandirmadan dolayi biraz garip dursa da guzel olmus).

insanlarin simetriyi guzel bulmasinin da evrimsel bir sebebi var mi bilmiyorum, sanmiyorum. var ise bilen yesillendirsin.
  • bok gibi yüzdür. insan kusurları ve doğallığıyla güzel. adriana brad gibi birçok starın yüzü simetrik yapılınca ürkütücü ve itici gözüküyor.
  • sahip olmadığım yüzdür. bi insanın sağ ve sol profilleri farklı olur mu amk...