şükela:  tümü | bugün
  • simitin ve simitçiliğin tarihi ne kadar eskiyse o kadar eski bir ata sporudur. bir arkadaşım mesela çok yapar. mesele basittir.
    -abi hayırlı işler simit taze mi?
    -hepsi taze abicim. kaç tane?
    "yahu sorma arkadaşım sorma bitanem kimse yoğurdum ekşi demez" desem de anlamaz sorar bizimkiler. "kargaya yavrusu şahan gibidir", "kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş" tarzı otuz tane atasözü var derim sormayın. bayat demez. vakit akşamsa simit akşamın simididir. öğlense öğlenin simididir. yine de necip milletim sorar, esnafım cevap verir. çark döner.
  • temelinde "karşısındakine güvenmeyi istemek" yatar...
  • -simit taze mi abi?
    -diil canim, bayat. 15 günlük hepsi.
    -utanmıyor musun lan bayat simit satmaya, gavat!
    -arkadaşım izlemedeyim. dükkanın önünü kapatma. sktir git!
    -pardon amirim, ozur dilerim, iyi gunler, hayırlı nobetler.
    -siee!!!bu arada "gavat"ı duymadım sanma.
  • nasıl ki simitçinin "taze abi" yerine "bayat abi" demesine şahit olunmuyorsa, soranın da "taze mi?" yerine "bayat mı?" sorusunu yönelttiğine şahit olunmayan durum.
  • genelde bu soruya "abi aksam simidi iste" diye yanit alindigi da gorulur. zaten bu soruyu sorurken almaya meyilli oldugunuzu hisseden simitcinin zekice cevabidir.
  • anneler de çocuklarını manava gönderdiğinde "evladım iki kilo domates bi kilo da patates al ama söyle manava iyilerinden koysun" der..manav amcamız demek iyisinden diyince iyilerini koyuyor..

hatta ola ki anne beğenmezse aldıklarınızı niye lafımı dinlemedin diyerekten bi de kavga çıkarır ki evlere şenlik...
  • cevabı bütün simitçilerde aynı olan sorudur. soru simitçiye genelde "simitçi, simitlerin taze mi?" şeklinde yöneltilir. cevabı "ayıp ettin abla/abi" şeklinde alınır.
  • - simitçiiiiii simitlerin taze miiiii?
    - sorulur mu? en az senin kadar taze ablacım..miss gibi..çıtır çıtır.. ehüheüheü
    - ahlaksız pezevenk seni, terbiyesiz ırz düşmanı!!! igrencsin arti hayvansin
    - aa abla değilmiş bu?!?!