şükela:  tümü | bugün
  • simlerin en yoğun olduğu bölgeler genellikle çam ağaçları olurdu bu kartpostallarda.
  • her yerinize yapisir o simler, sonra paril paril gidersiniz gideceginiz yere. ama yine de guzeldir yilbasinda simli bir kartpostal almak. resimdeki cam agacinin altindaki paketlerde ne cesit hediyeler/oyuncaklar oldugunu dusunup hayal kurmak.
  • günümüzde yerini animasyonlu tebrik kartlarına bırakmış olup, eski zamanlarda normal kartlardan daha pahalıya satılan ve de alıcısına büyük mutluluk yaşatan tebrik kart formatı.
  • bir çoğundaki o malum evin bacasından çıkan dumanı pamuktan yapılma idi ki, o karlı gece manzarasında ışıklı yaldızlı gökyüzünün altında sıcak bir evin olduğunu hatırlatırdı.

her ne kadar kış akşamları çabuk gelse de, osman ağa camiinin duvarına dayalı kartpostallardan yeteri kadar satılamadığından, memurların iş çıkışı, özellikle altı otuz vapurunun gelişi beklenecek, bu esnada donan ayaklar kartpostallara bakıp bakıp kurulan hayallerle ısıtılmaya çalışılacaktı.

ne günlerdi...
  • en pahali kartpostallardi. (bkz: paranin para oldugu zaman)

siradan tebrik karti muamelesi gormezler, oyle ayna kenarlarina falan ilistirilmezlerdi. en eski ornekleri, yurt disinda yasayan akrabalarin, selamini da tasidigindan, ya seker kurabiye kutusundan emekli fotograf kutularinda saklanir; ya da bir zamanlar vitrin denilen, camli sus dolaplarinda arz i endam ederlerdi.

simleri kolay kolay silinmez, ama silindi mi de tum ihtisamini yitirir, artik akla ne getiriyorsa, insanin icini de sizlatirdi.

(bkz: ah mazi)
  • genelde kız çocuklarının arkadaslarla değis tokus edilen ivir zivirlar listesinin baş köşesinde yer alan kartpostallardır.. oyle ki kız çocuklarına özgü süslü, parlak vs. şeylere duyulan ilgiyle çok güzel oldugunu düşündüğümüz bu kartlar, şimdi bi yerde gözüme iliştiğinde buruk bi gülümsemeyle beni özlenen çocukluğuma yaklaştırıverir biranda
  • başlığı okur okumaz insanın aklına çocukluğunu ve sabırla beklenen yılbaşı büyüsünü getiriyorsa eğer, o simler kartpostalda değil çocukluğumuzdadır şimdi *.
  • yok bunlardan artık. resmen yok.
  • bu sene arasam da bulamadığım. sim kıtlığı mı var nedir? ne yaptınız lan o kadar simi? oranıza buranıza mı sürdünüz ne yaptınız? çıkarın!

üzerinde kış manzarası olan simli kartpostal istiyorum ben.
  • her yerde aradığım ve fakat bulamadığım kartpostal. özellikle yılbaşı temalı olanlar beni çocukluğuma götürüyor. hayali bile güzel.