şükela:  tümü | bugün
 • 1998 yılında simo hayha'nın hayatını anlatan valkoinen kuolema (white death) adında bir kitap yayınlanmıştır. kitabın fince hariç herhangi bir dilde baskısı olmadığı için kitabı okuyup ingilizce olarak kısa bir özet yapan bir yazıdan bazı alıntılar yaptım :

  - 150 metre uzaklığındaki bir hedefi dakikada 16 kez vurabiliyor.

  - 21 aralık günü bir günde 25 kişi vurarak kişisel rekorunu yaptı. christmas gecesi onaylanmış 139 vuruşu vardı.

  - rusların çok iyi bir sniper ını vurmakla görevlendirildi. o ana kadar çok sayıda fin askerini öldürmüş , komünist parti üyesi asker mosin - nagant m91 3x dürbünlü tüfek kullanıyordu. hayha sabirli bir şekilde hedefini beklerken rus askerin dürbününün lensinden yansıyan güneş ışığını gördü. uzaklık 450 metreydi. kafasından tek vuruşla hemen öldürdü.

  - 6 mart günü 20 metreden sol yanağının üst kısmından çıkan bir kurşunla vuruluyor. trenle hastaneye kaldırılıyor ve barışın ilan edildiği 13 mart günü komadan uyanıyor.

  - kolla cross madalyası ile ödüllendiriliyor. bu madalyayı alan 4. kişi oluyor. daha önce alanlar ise mareşal mannerheim, başkan kallio ve colonel svenson (hayha nın komutanı)

  - kitap yazıldığında simo 93 yaşında ve hala hayattaydı. nasıl bu kadar iyi bir atıcı olduğu sorulduğunda ise cevabı : pratik yapmak

  http://www.snipercountry.com/…/valkoinenkuolema.asp
 • nefesi yerini belli etmesin diye ağzına kar doldururmuş.
 • kendisi üzerinden etik tartışmalar yürütmek, iki buçuk iskender siparişi verirken açlıktan ölen insanlara üzülmek gibi bir şey.
  nihayetinde, fin-sovyet savaşı başlamadan evvel, kendi halinde çiftçilik yapan bir adam kendisi. büyük sovyet gücünün işgale başlaması ile birlikte, ülkesini savunmak adına bir şeyler yapmaya karar vermesi, sonucunda da resmi olarak 505, gayriresmi olarak 542 sovyet askeri öldürmüş olması, kendisini azılı bir katil mi yoksa kahraman mı yapar, bunu empati yaparak bulmak lazım.

  çanakkale savaşında 115 bin ingiliz, 50 bin fransız öldü. o zaman biz çanakkale'de savunma değil, katliam yaptık dememiz lazım. bunu söylememiz ne kadar gerzekçe olacaksa, simo hayha için de ''katil'' demek o kadar gerzekçe. sonuçta bu adam durup dururken ''hadi şöyle bir çıkayım da, 300-500 sovyet kellesi alayım'' ya da ''can sıkıntısından google'da ismimi aratıyorum resmen. gideyim de biraz insan öldüreyim'' demiyor. ülkesine işgal için askerlere karşı kendince mücadele ediyor ve kuvvetle muhtemelen karısına veya kızına tecavüz edip, kendisinin de kafasına 1 kurşun sıkmak için 1 saniye bile tereddüt etmeyecek askerleri öldürüyor. bu, ülke savunmasıdır, katliam değil. kendisini öldürmek için anti-sniper timi oluşturan, yine başarısız olunca artık hurra bombardımana başlayan sovyetleri düşününce de, aslında kendisinin bir kahraman olduğunu düşünmek çok da abes değil.

  hayha sadece bir sembol zaten. kendisi 542 sovyet askerini tek başına öldürmüş olsa da, aynı savaşta birçok finli benzer olayların içinde olmuştur. mesela suko kolkka. bugün kendisinden bahseden pek olmasa da -ki sözlükte başlığı dahi açılmamış- kolkka da aynı savaşta tek başına 4 ayda 400 sovyet askerini öldürmüştür. kendiler gibi birçok sniper olduğunu, savaşın sonundan da anlayabiliyoruz zaten. 1 yıl süren savaşın sonunda 25 bin fin, 52 bin sovyet askeri ölüyor. ve savaşın sonunda her şeyi, bir sovyet generali özetliyor:

  ''kazandığımız topraklar, ancak ölülerimizi gömmeye yeter''
 • dünyanın tartışmasız en iyi keskin nişancısı idi . finlandiyalıdır. aslında bir çiftçi olan simo hayha , 1939-1940 arası finlandiyayı işgal eden ruslara karşı savaşmıştır. elinde bir adet 28 model mosin nagant tüfeği olmasına rağmen dokuz ayda 505 rus askerini öldürmüştür. 1 nisan 2002 de 96 yaşında vefat etmiştir.
 • battlefield 3 oynuyor olsa günde 100 kere "hayha fuckin hacker", "hayha aimbot" lafını duyardı bu amca... demedi demeyin.
 • hayranlık uyandıran tarafı öldürdüğü rakamdan öte, hangi şartlarda ve nasıl yaptığı olan keskin nişancıdır. ruslar ülkesini istila ettiğinde sadece basit bir çiftçi olan bu adam, bundan önce orduda zorunlu olarak 1 sene hizmet vermiştir. hani daha önceden bu doğrultuda bir deneyimi veya alakalı bir işi yoktur. işgalden sonra ülkesine nasıl yardım edebileceğini düşünürken, bunun en iyi yönteminin bir kaç kutu yiyecek ve eski tüfeği ile yakındaki bir ormana dalıp, gelip geçen rusları vurmak olduğuna kanaat getirir. zira en ateşli çatışmalar bu eksi 20 ila 40 derece soğukluktaki ormanlarda vuku bulmakta idi. en sevdiği pusu noktası içi boşalmış ağaç kütükleri olan bu arkadaş, bütün gün boyunca yer değiştirmeden, sabırla hedeflerini beklermiş.

  ruslar, düzinelerce adamlarının ormanda tarzan misali takılan bir herif tarafından vurulduğunu öğrenince doğal olarak korkmuşlardır. simo hayha, beyaz ölüm lakabını çoktan almıştır. bunu temizlenmesi gereken bir tehdit olarak algılayan ruslar, hemen özel bir kuvvet göndererek bu pürüzü ortadan kaldırmak istemişlerdir. gönderilen adamların hepsinin vurulduğu haberi gelince daha ciddi olmaya karar vermişler ve anti-sniper grubu oluşturmuşlardır. bu grubun da tamamını temizleyen hayha, 100 gün içinde tüfeğiyle 542, baba yadigarı smg ile de 150 civarlarında skor yapmıştır. 705 civarında leşi olduğu tahmin edilmektedir. bu heriften artık iyice bıkan ruslar, olabileceğini tahmin ettiği yerleri, bildiğiniz top atışına tutmuştur. buradaki çaresizliğe dikkat çekmek isterim. sebebi ise artık kimsenin yakınlarına gitmek istemez olmasıdır. bu bombalama sonucu ruslar gerçekten de vurmayı başarmışlar beyaz ölümü. seken bir şarapnel montunu delmiş fakat pek bir kalıcı hasar bırakmamıştır.

  son olarak, artık şans mı dersiniz, kader mi, bilemem ama elemanın teki bunu suratından vurmayı başarmıştır. beyaz ölüm efsanesi bitmiştir...

  sadece bir kaç haftalığına! savaşın son gününde bilincini geri kazanmıştır ve sonrasında da uzun bir hayat yaşamıştır.

  kaynak:

  http://listverse.com/…13/top-10-snipers-in-history/
 • kendisi kafasını fazla kaldırmak zorunda bırakması ve dürbünün lensinin parlama yapıp yerini belli etmesi sonucu dürbünlü tüfekleri tercih etmemekteydi.
 • fin-rus savaşının kahramanlarından. sniperlar dünyasının en iyisi olmakla beraber hollywood'un ilgisini çekememiştir vassili zaitsev'in aksine.
 • dünyanın en iyi 10 keskin nişancısı listesi' nin 1. sıradaki ismidir. onaylanmış düşman zayiatı 705 (505' i tüfekle, 200' ü makineli tüfekle). lakabı (beyaz ölüm).

  onaylanmış düşman zayiatı 705 (505' i tüfekle, 200' ü makineli tüfekle)

  (1905-2002) häyhä, finli bir çiftçidir ve demir sürgülü sıradan bir tüfekle, tarihteki tüm savaşlar boyunca bir keskin nişancının elde ettiği en büyük öldürme rakamına ulaşmıştır.
  häyhä, bugünkü rusya-finlandiya sınırı yakınındaki rautjärvi' de doğmuş ve 1925 yılında askere gitmiştir. 1939-1940 yılları arasında rusya ve finlandiya arasındaki kış savaşı' nda keskin nişancılık yapmıştır. häyhä görevi esnasında -40 derecedeki soğukla da mücadele etmiştir. 100 günden daha az bir sürede onaylanmış 505, onaylanmamış 542 düşman zayiatı vardır. savaş alanından alınan gayri resmi rakamlara göre, tüfekle 800' ün üzerinde düşman askeri vurmuştur. doğrulanmış 705 düşman zayiatının 200' ünü suomi kp/31 makineli tüfeği ile gerçekleştirmiştir.
  häyhä' nın yaptıkları gerçekten inanılmazdır. kendi halinde çiftçilik yaparken, çıkan savaşta ülkesine en iyi şekilde hizmet etmenin yolunun, eline tüfeği alıp ormana dalmak ve gelip geçen rusları vurmak olduğunu düşünmüştür. bunu müteakip 3 ay boyunca da rusları avlamıştır. ruslar verilen kayıpların savaş esnasında normal olduğunu düşündüğünden, häyhä istediği gibi at koşturmuştur. ancak daha sonra generaller tüm kayıpların tüfekli bir adam yüzünden olduğunu anlamışlardır. ilk iş olarak bir anti-sniper timi göndermişlerdir. ancak gidenlerden hiç kimse geri dönmemiştir. tüm tim ölmüş ve düşman bulunamamıştır. daha sonra son çare olarak topçu birlikleri getirilmiş ve orman dümdüz edilmiştir. häyhä, zeki bir adamdır ve hep ağaçların üzerinde beklemiştir. tamamen beyaz bir kamuflaja bürünmüştür. normalde kullanılandan daha küçük bir tüfek tercih etmiş ve fark edilme ihtimaline karşı dürbün kullanmamıştır. tüfeğinin ucu görünmesin diye içine kar doldurmuş, ağzından buhar çıkmaması için de kar yemiştir. ancak 6 mart 1940' te girdiği çatışmada çenesinden vurulmuştur. kendi ordusunun askerleri tarafından hemen savaş alanından uzaklaştırılmıştır. yarası ağır olmasına rağmen ölmemiş, ancak 13 gün sonra bilinci yerine gelmiştir.

  http://listverse.com/…13/top-10-snipers-in-history/

  http://www.korsanfan.com/…n-iyi-10-keskin-nisancisi
 • toplam öldürdüğü insan sayısı olan 542ye, 1939-1940 yıllarındaki fin-rus savaşında 100 gün içerisinde ulaşmıştır.