şükela:  tümü | bugün
 • 1960 doğumlu fransız felsefe profesörü. daha önce essex, notre damme gibi üniversitelerde çalışmıştır. şu anda new school'da felsefe dersleri vermeye devam ediyor. derrida, heidegger üzerine çalışmıştır. fenomenoloji, etik, çağdaş felsefe dersleri vermektedir.
 • en son imansızların imanı eseriyle gündeme gelen ingiliz felsefe profesörü.

  http://en.wikipedia.org/wiki/simon_critchley
 • severiz kendisini..
 • memory theatre adlı ilginç kitabı tuncay birkan tarafından çevirilmiş ve bellek tiyatrosu adıyla metis tarafından yayınlanmış olan felsefeci.

  (bkz: kitap tanıtımı)

  "ölüyordum. orası kesin. gerisi hikaye." diye başlayan, ilgi çekici ve bol tarihsel referansları olan incecik bir kitap.

  kitabın arkasındaki tanıtım yazısının konuya dair uzun ilk paragrafı (üşenmedim, yazdım aynen):

  "simon critchley boşaltmak üzere geldiği ofisinde, ölmüş bir filozof arkadaşının yayınlanmamış yazılarını, hazırladığı tuhaf birtakım kartları içeren ve her birinin üzerinde burç işaretleri olan kutular bulur. yalnız bir burç eksiktir. karıştırdığı bu kutular arasında kadim hatırlama sanatı hakkında parlak bir metin ve çeşitli filozofların hayatlarının dönüm noktalarını kaydedip ölecekleri tarihleri tahmin eden astroloji kartları bulur. bunlardan birisi de kendisi hakkındadır; çok ciddiye almamış gibi yapar ama fena halde meraklanmıştır. neden sonra son kutuyu da bulur, onun içinden de giulio camillo'nun on altıncı yüzyılda dönemin bilgi birikiminin neredeyse tamamını içerecek şekilde tasarladığı bellek tiyatrosunun maketi çıkar. maketle birlikte sanrılar da başlar..."