şükela:  tümü | bugün
 • filmin bütçe yetmezliği, sinema tarihinin en ilginç finallerinden birini izletmiştir seyirciye.
 • --- spoiler ---

  biri dagda cobanlik biri de şehirde çarık tamirciliği yapan iki derviş kardeş varmış. dağdaki derviş bir gün şehirdeki kardeşini ziyaret etmek için şehre inmiş. inerken de bir bez torbaya doldurduğu sütü yanına almış. bez torbadan süt hiç dökülmez mi? derviş öyle iyi bir allah dostuymuş ki uzun yıllar dağdan hiç inmeden tefekkür etmesi sonucu ona bu keramet bahşedilmiş. çoban derviş, kardeşinin çarık tamir ettiği dükkanı bulmuş. kardeşine selam verip süt dolu torbasını yüksekçe bir yere asmış ve yıllardır görmediği kardeşiyle sohbete koyulmuş. derken içeri bir kadın gelmiş. ayağındaki çarıkları çıkarıp onarması için çarıkçı dervişe vermiş. kadın ayağındaki çarığı çıkarırken ayak bileğinin teni bir anlık görünmüş. o sırada bizim çoban dervişin torbasındaki süt damlamaya başlamış. kadının çarığını onarıp kadını gönderen derviş kardeşine dönmüş ve "dağda derviş olmak kolaydır kardeşim. asıl mesele şehirde derviş olmakta." demiş.

  bu derviş hikayesi filmi özetliyor. şeytan, simon'u çöldeki 20 metrelik sütunun üstünden aldı ve şehre, gençlerin rock müzik dinleyip dans ettikleri bol dumanlı bol alkollü bir mekana götürdü. simon'un dervişliğini esas kanıtlaması gereken yere...

  --- spoiler ---
 • simon del desierto, türkçe’ye çevrilen hâliyle çöl adamı simon ya da çöllerin simonu, 1965 yılı yapımı luis bunuel’in siyah beyaz filmi. ispanyolca olan filmin süresi 42 dakika. (bkz: anakronizm)

  -insanlar daima kanlı savaşlarda dövüşeceklerdir. çünkü "benim" "senin" gibi kötü sözlerden dolayı.
  -ne demeye çalışıyorsun sen?
  -kendinin olduğu şeyi savunmak için öldüren insanı.
  -"senin" olan nedir ki?
  -"benim" olan nedir mi? anlayacaksın. bu çanta sana ait değil mi? lakin tersini söylersem tartışmaya başlarız. denemek ister misin? simon, bu çanta benim! senin olduğunu söyle.
  -benim !
  -sana benim olduğunu söylüyorum !
  -iyi... öyleyse al.
  -bencil olmayışın ruhuna hayırlıdır. ama tövbe etmek için yararlı olabilir mi?
 • (bkz: ruhunu şeytana satmak)
  bir hikayeniz varsa, gereksiz durgunluklar olmadan, uzun uzadıya eğip bükmeden anlatabileceğinizi gösteren bir şey bu. kısa süren.
  bir sürü acaba ile geldiği içinde beğendiğim. bıraksın biraz da ben düşüneyim dediğim, bunu yaptığı için de sevdiğim oldu.
  herşeyi de açıklamasın mümkünse. boğmasın uzamasın. cevaplar bulmasın.
  hikayenin sonunda, hepimiz bir gün şeytanın kucağına mı bırakıyoruz kendimizi sorusunu sordurmuştur. iyi bir soru.
 • simon ya da simun hz. isa havarilerindendir, bu ismin bilinçli seçildiğinde şüphe yok.

  45 dakika sonunda sürreal film seyretmemeye yemin ettirecek derecede etkili bir film artık, gerisini siz düşünün.

  düzeltme: sanal hayvanın mesajı üzerine şu linki de ekleyeyim. bunuel buradan etkilenmiş gibi duruyor. wiki
 • 37 yıl çölde bir sütun üzerinde yaşayan suriyeli aziz simeon stylite'ın hikayesini anlatan 1965 yapımı film.
 • simon'un sineği kutsayıp sonra nabıyorum lan ben diye kendi kendine soruğu sahneyle yarmıştır. ironinin dibidir. hatta film sitelerinde filmin altındaki yorumları okuyarak bi kere daha gülebilirsiniz. şunun gibi:
  --- spoiler ---

  ck 05.11.2013 12:24 şeytanın kendisini allahın adıyla gizlemeyi ve yeryüzünde yaşamayı başarmaya devam ettirdiği günümüzü işaret eden bir çalışma. insan nefsinin maruz kaldığı aşksızlığın ve fitnenin zamanla doğru orantılı ilerliyor oluşu da bunun ispatıdır. önerme olarak: "şeytan insanları allahla kandırır."
  --- spoiler ---
 • 65 yapimi 40 dakikalık tanriya ulaşmaya çalisan adamli filmde 4 dakika meme bacak görüyoruz hatta dil atma bile var. o zamanlar da sex sells geçerli imiş demek ki. böyle de düz film yorumlarim.
 • izleyenler bilirler, apocatastasisin ne olduğunu öğretmeyen film.
 • buñuel bir monty python filmi çekse böyle bir şey olurdu. biliyorum tarz çok farklı görünüyor ama bana kalırsa bir o kadar da yakın. yönetmenin filmleri içinde absürt ve ironik içeriği ile apayrı bir yerde olacak benim gözümde.
hesabın var mı? giriş yap