• trt2'de yeni yayımlanmaya başlayan meşhur ingiliz sanat tarihçisi simon schama'nın hazırlayıp sunduğu bbc yapımı belgesel. bu kuşakta daha evvel verilen "tuvaldeki başyapıt"a göre daha sınırlı bir dönemi, daha derinlikli işliyor bence.
    not: bir de trt parti liderlerinin halka seslenişlerini canlı yayınlayacağım diye programı piç etmese...
  • (bkz: simon michael schama)

sekiz bölümden oluşan belgesel. genelde her bölümde bir sanatçının özellikle bir eserine yoğunlaşılır. işte onlar:

michelangelo merisi da caravaggio, gian lorenzo bernini, rembrandt van rijn, jacques-louis david, joseph mallord william turner, vincent van gogh, pablo picasso, mark rothko
  • "parti liderlerinin halka seslenişlerini canlı yayınlayacağım" diye içine ettikleri son hafta (15 gün önce) yaptıkları terbiyesizliği kınayan bir e-posta atmamın ardından, ertesi hafta yayından kaldırılan ve yerine başka bir belgesel konduğunu öğrenip üzüntüye gark olmama yol açan program.
  • şu ana kadar izlediğim en güzel sanat tarihi belgeseli. sanatçıları canlandıran oyuncular olsun; sanatçının o andaki psikolojik durumuyla, zaaflarıyla anlatılması olsun; yaşadıkları dönemin anlatılması olsun hepsi çok başarılı. isterim ki daha bir çok böyle belgesel çekilsin. hepsinden öte, simon schama'nın sesini duymak bile yeter.
  • şu ana kadar yalnızca ilk 2 bölümünü izlediğim, gerçekten etkileyici bir çalışma. elbette zaten anlatılan sanatçılar başlı başına çok etkileyiciler fakat ben sunumun da çok iyi olduğunu düşünüyorum. bernini'nin anlatıldığı bölümde kulaklarım beni yanıltmadıysa andreas schollün seslendirdiği bir parça arka planda çalmaktaydı. hatta yine bu defa hafızam yanıltmıyorsa parça da stabat mater olacak. çok, çok güzeldi, çok uyumluydu.
  • vincent van gogh'lu bölümünde van gogh'u andy serkisin canlandırdığı çok kaliteli sanat tarihi belgeselidir. sözlerini sunumunu yapan simon schama yazmıştır ve belgesel, kaliteli bir görüntü yönetmenliği içermektedir. en azından bana göre insanda bir sanat aşkı uyandırmaktadır.
  • simon scahma'nın sunduğu güzide bbc belgeseli. sanat tarihi belgeselleri arasında gerçekten en akıcı ve can sıkmayınıdır gözümde. özellikle yapılan canlandırmalar belgeseldeki etkiyi fazlasıyla arttırıyor.

izlemekten en çok keyif aldığım ilk üçüm

vincent van gogh

pablo picasso

rembrandt harmenszoon van rijn
  • sekiz bölümlük çok güzel bir sanat belgeseli. inanılmaz sürükleyici ve bilgilendirici bulup art arda izleyiverdim. ingilizce altyazılısını bulamadığımdan trt'nin türkçe dublajıyla izlemek zorunda kaldım. dublajı güzel yapılmış aslında fakat her zaman orijinalini tercih eden biri olarak asıl halini izlemek daha hoş olurdu benim için.

the private life of a masterpiece'i izleyeceğim şimdi de. michelangelo: david bölümünü bulamıyorum ama. :(
    edit: imla
  • izlemekten büyük keyif aldığım belgesel serilerinin başında geliyor. yalnız anlamadığım bir şey var. belgeselin tarihi çok eski olmamasına rağmen bir türlü yüksek çözünürlüklü ve altyazılı halini çok aramama rağmen bulamadım. (bkz: trt belgesel) tek alternatif gibi duruyor. sırf *lu bölüm için 1080 p izlemek istiyorum.
  • trt'nin türkçe dublaj formatında izlediğiniz zaman "orgazm olan meryem heykeli"ni "ruhunu teslim eden meryem heykeli" olarak öğreneceğiniz, zavallıca bir sansüre kurban gitmiş, nefis sanat tarihi belgeselidir.

belgesel deyince öyle oturup birisi olayları anlatmıyor, canlandırmalar vesaire ile sanatçıların hayatları anlatılıyor. bomboş diziler yerine izlenecek güzel bir kültürel şölen.
hesabın var mı? giriş yap