şükela:  tümü | bugün
 • eksi sözlükte halen hakkinda hic bir sey yazilmamis olmasina son derece sasirdigim, sanat tarihinin en sanli dedikodularindan birinin bas aktrisi, bir cok venus ve madonna allegorisine figür olan, yasayan nymph, la bella simonetta.

  öncelikle asagidaki tablolardaki kadin figürlerine bakalim:
  http://tr.wikipedia.org/…e_art_project_-_edited.jpg
  http://farm3.static.flickr.com/…23_aea1866844_o.jpg
  http://en.wikipedia.org/…nna_della_melagrana_01.jpg
  http://upload.wikimedia.org/…entaure.jpg?uselang=fr
  http://upload.wikimedia.org/…iero_di_cosimo_013.jpg
  http://www.jackygallery.com/…simonetta vespucci.jpg
  http://m.cdn.blog.hu/…li_007_simonetta_vespucci.jpg
  https://manofroma.files.wordpress.com/…pt.jpg?w=610
  http://109.imagebam.com/…60/331595737/simonetta.jpg
  http://www.strangehistory.net/…3/mars-and-venus.jpg
  http://109.imagebam.com/…30532708/simonvespucci.jpg

  ozellikle uffizi'deki boticelli odalarini gezerken fark ettim ki, temalar farkli olsa da kadin figürleri birbirlerine cok benziyor. beraber gezdigim arkadasima da sordum, niye bunlar birbirlerine bu kadar cok benziyorlar diye, muhtemelen donemin trendidir diye dusunduk, bugun de mesela agzinizin suyu akarcasina baktiginiz top modeller aslinda birbirlerine bayagi benziyorlar, demek ki o zamanin guzellik kriterleri boyleydi dedik gectik. ama benzerlik artik iyice dikkatimizi cektiginden google'a dan arastirdik muzede bi mola verirken. ve gördük ki bu kadin simonetta vespucci'nin ta kendisiymis.

  simonetta icin rönesansin guzellik kralicesi diyebiliriz. yasadigi donemde hic olmazsa floransanin en guzel kadini oldugu su goturmez bir gercekmis zaten.

  cenovali simonetta, 1453'de dünyaya gelmis. 15 yasinda, floransalı ünlü kaşif amerigo vespucci'nin uzaktan kuzeni olan marco vespucci ile evlendi ve boylece floransa sosyetisine girmeyi basardi. lorenzo ve guiliano medici kardesler bile yaniklarmis simonettaya.

  sadece medici kardesler degil, butun sehir hayranmis simonetta'ya. sair politian bile onun icin, "kizgin neptün'ün kayalari dovdugu yerde, ligurya kiyisinda, venus gibi dalgalarin icinden dogdu simonetta" diye dizeler yazmis. piero di cosimo, simonetta'yı boynundaki engerek yılanıyla kraliçe kleopatra olarak resmetmis. tabi böylesi bir guzellik sandro boticelli gibi bir ustanin gozunden kacmamis, boticelli rivayet o ki simonetta'ya manyakca asik olmus.

  la giostra'ya (atli mizrak dovusu turnuvasi) giuliano medici, botticelli'nin kendisi tarafından boyanmış ve simonetta'yi athena olarak resmeden, öbür tarafinda "benzersiz" (la sans pareille) yazan bir sancakla katilmis. ve turnuvayi kazanmasiyla la bella simonetta'nin da kalbini kazanmis (hatta simonetta'da turnuvanin guzellik kralicesi unvanini kazanmis), kizcagizin kocasi muhtemelen escinseldi zaten.
  cok gecmeden, 1 sene sonra, 22 yasindayken simonetta tüberküloz yüzünden hayata veda etti.

  simonetta'ya karşı büyük bir aşk duyan botticelli, ölümünden sonraki 30 yıl boyunca da simonetta'yi eserlerine yansıtmaya anlasilan o ki, devam etti. sanat tarihinin en guzel on eserini siralasam, muhtemelen ilk beste kesin yer alacak venüs'ün doğuşu tablosundaki venüs gibi, primavera'daki birden fazla yerde, botticelli'nin cogu kadın tasviri simonetta olarak karşımıza çıkar.

  rivayeti o ki, bu ask oylesine buyuktu ki, boticelli öldügünde simonetta'nın ayakları ucuna gömülmeyi istedi. ve 34 yil sonra, 1510 yilinda öldügünde, bu isteği yerine getirildi. her ikisi de floransa'daki ognissanti kilisesinde yatiyorlar.
  https://www.pinterest.com/pin/399483429420204648/
  http://www.anamericaninitaly.com/…2/01/img_5982.jpg
  http://www.anamericaninitaly.com/…2/01/img_5982.jpg

  simonetta vespucci: o kadar güzel olmak, o kadar güzel olmak ki rönesansa ilham vermek demek.

  not: bazi tarihciler simonetta-boticelli iddialarini romantik bir sacmalik olarak degerlendiriyorlar, tarihteki bir cok sey gibi bunu da yuzde yuz kanitlamak mumkun degil. ama bunun basit bir iddiadan daha gercege yakin oldugu da kesin.
 • aslında simonetta vespucci çok iyi tanıyoruz. çünkü botticelli'nin çoğu kadın tasvirinde simonetta karşımıza çıkar. botticelli büyük bir aşkla simonetta'nın 23 yaşında tüberküloz yüzünden ölümünden sonra onu 30 yıl boyunca resmetmeye devam etti. bir rivayete göre botticelli öldükten sonra simonetta'nın yanına gömülmek istedi.ve bugün chiesa d'ognissanti kilisesinde yatıyorlar.
 • sandro botticelli'nin neredeyse bütün kadın tasvirlerinde görünen aşkı, güzel "venüs". yüksek rönesans dönemini varlığıyla taçlandırmıştır.

  ufak bir kolaj:
  [link]
 • 1453 de cenova 'da doğan amerigo vespucci'nin kuzeni marco vespucci ile 15 yaşında evlendirilen güzeller güzeli kadındır.

  marco ailesinin medici ailesi ile yakın oluşundan yolları floransaya düşer. floransa bu kadının güzelliği ile çalkalanırken giuliano medici ve sandro boticelli ( ki kardeş gibidirler) simonetta' ya aşık olurlar.

  malum medici ailesi rönesans da sanatın en büyük sponsoru dolayısıyla da boticelli de bu kaynaktan en fazla beslenenlerden. rivayet o ki simonetta evli olmasına rağmen yakışıklı giuliano ile yasak aşk yaşar.

  boticelli ise onu ancak eserlerine mıhlar. simonetta 22 yaşında veremden ölür. ve 10 yıl sonra boticelli sevdiği kadını hepimizin zihnine kazıyacak olan o eşsiz o tabloyu yapar. venüsün doğuşu.

  boticelli en az 10 tablosunda simonetta yı resmetmiştir. kiminde meryem'dir kiminde bir asilzade kiminde mitolojik bir genç kız. ama la bella venüsün doğuşu muhteşem estetiği, saflığı ile başyapıttır. #sanat