şükela:  tümü | bugün
 • lp icin optimum sonucun bfs(basic feasible solution)lardan biri olmasi gercegine dayanan cozme metodu.bfslerin herbirini optimum or not $eklinde test edip sonuca ula$maya cali$an algoritma.
 • yoneylem problemlerinin en fix çözüm tekniği
 • başlangıç bir temel çözümden yola çıkarak amaç fonksiyonunu sürekli iyileştirmeye çalışan ve optimum temel değişken değerlerini bulduran bir lineer programlama algoritması. yazılım vasıtasıyla değil de elle işletilmeye kalkıldığında tablolar ve sayılar içinde kaybolmak kaçınılmazdır, ayrıca değişken sayısının çok olduğu durumlarda da standart simplex çözüm metodları işlevselliğini yitirir. bu durumda revize(düzeltilmiş) simplex metodu denen bir yöntem kullanılmaktadır ve lp yazılımlarının da çalışma prensibi çoğunlukla bu düzeltilmiş metoda dayanır.
 • cok koklu optimizasyon problemlerinde cuvallasa da basitligi ve hiziyla gonullerde taht kurmus metod.
 • simple-x ile bir bağlantısı var mı acaba, diye düşündüren, kısıtlar belirlendikten sonra bilgisayarda lindo programı ile kolayca* çözülebilen, yöneylem araştırması* yardımcı malzemesi.
 • bu metodun bir de dual hali vardır.bu yönteme göre simplex tablo düzenlerken baz aldığın kuralların yaklaşık olarak tersini uygularsın.simplex ve dual simplex yöntemle hazırlanan sorular genellikle bulmaca çözmeye benzer ve çok uzun çözümlere gerek duyulmadığı zamanlarda zevkli bile olduğu söylenebilir.
 • simplex metodu = yılmaz tulunay şeklinde şartlandığım yöntem...
 • bu pek güzide metot 1947 yılında george dantzig kardeşimiz tarafından hamamda duş alırkene "aha buldum" nidalarıyla keşfedilmiştir. rivayetlere göre (şimdi her kim bu herif duş yaparken oradaymış bilemicem tabii, tasvip etmediğim bişey) dantzig bir sabah kalkıp duş yapmak istemiş fakat elinde az bir miktar sıcak su olduğunu görmüştür, hatta duş alıp işe gitmek için de çok az süresi vardır, işte bu pek mühim zor şartlar altında kafayı çalıştıran dantzig kalan kısıtlı sürede ve kısıtlı sıcak suyla, saçını başını ve luzümlu gördüğü yerleri yıkamak ve optimum temizliği yapabilmek amacıyla güzide bir fikir sahibi olmuş, ve çılgınca bağırıp yarı çıplak iş yerine koşup simlex metodunu yazıya dökmüştür.
  (bkz: şişirmeden bilim olmaz)
  (bkz: nasıl sallıyorum haddi hesabı yok)
 • optimizasyon yaparken kullanılan , primal ve dual olmak üzere iki çeşidi olan bir soru çözme şeklidir.
 • adi geometredeki n-simplex tanimindan gelmektedir. simple sozcuguyle cok alakasi yoktur. optimum noktayi bulmak icin bir simplex'in koselerini tek tek dolastiginiz icin bu ad verilmistir. bu algoritmanin sorunu sanildiginin aksine "zirveye ulasmak icin en dik yokusu tercih etmemesidir." bu da worst case scenario'da (en kotu durumda) simplex'in tum noktalarini bir kere ziyaret etmek demektir. boyle problemlerin varligi cesitli makalelerde gosterilmis olsa da gercek hayatta cok basarili bir yontemdir.