şükela:  tümü | bugün
  • johann strauss'un ilk temsili 1887 yilinda verilmis ve izleyenlerde büyük hayal kirikligi yaratmis bir opereti. büyük ilgi gören cingene baronu'ndan (1885) sonra ciddi bir operet bestelemeye niyet eden strauss, konu olarak grimmelshausen'in simplicius simplicissimus öyküsünün kahramanini secmis. pek begenilmeyen operet sonra neredeyse unutulmus. franz welser-möst ve zürih operasi bu opereti 1999'da tekrar canlandirmislar ve kaydetmisler.
  • johann strauss'un bir opereti. librettist victor leon ile beraber çalışan besteci, gustav lewy'ye de yazdığı mektuplarında operetlerinde viyana'ya dair motifler kullanmadığından şikayet etmişti. bu özeleştiriden hareketle bestelediği opereti izleyiciler tarafından pek de tutulmamıştı. çingene baronu'ndan çok daha fazla ilgi çekeceğini düşünmüştü yoksa ki veled-i strauss. eser, 105 yıl kadar oynanmadıktan sonra zürih'te hortladı. her ne kadar bazıları isviçrelilerin rejisine kulp da taksa, hiç de fena olmamıştır ve hatta faydasının altının kalın çizilmesi gerekir...
  • guzel bir yazar gibi, adasi sayilacak simplicio ile benzer bir sitilde yaziyor. yolu acik olsun, buralarda birseyler ogrenebilecek adam bulmasi o kadar zorlasti ki; birseyler anlatmaya calisanlarin kiymetini bilmek sart.
  • klikyalı filozof.
    aslında bir aristoteles uzmanıdır. ms 5. yüzyılda yaşamıştır. ancak onu tarihte asıl önemli yapan olay aristo değil anaksagoras tır. atina’ya felsefeyi getirdiği söylenen anaksagoras ın günümüze ulaşan eserleri klikyalı simplicius sayesinde olmuştur. simplicius kendi eserinde kullanmak için anaksagoras ın doğa üzerine adlı eserini muhafaza etmiştir.
    eğer kendi çalışması için bu kaynağı saklamasaydı muhtemelen anaksagoras ın hiç bir eseri gününüze ulaşamayacaktı.
  • (bkz: panta rhei)
hesabın var mı? giriş yap