şükela:  tümü | bugün
  • jean baudrillard tarafından yazılmış kitabın türkçe adı.
  • her seferinde almaya niyetlendiğim ama bir türlü almadığım, matrix filminin bu kitaptan esinlenilerek yapıldığını duyduğum kitap. bu başlık vesilesi ile simülasyon argümanı ile ilgili başka kitap varsa benle paylaşınız lütfen sevgili yazarlar.
  • okumakta olduğum kitaptır. şu ana kadar benim açımdan bekleneni verememiştir. ama daha sadece çeyreği bitti.
  • seneler seneler sonra geçtiğimiz günlerde the matrix'i tekrar izlerken gözüme ilişen ve "e bu kitap bende var?!" gazıyla bir gün önce okumaya başladığım, otuzuncu sayfalarında iken beni beklediğimden çok farklı yerlere götürmüş, terminolojisinde problemler yaşadığım fakat buna rağmen daha önce hiç düşünmediğim fikirlerin üzerinde durmama sebep olan jean baudrillard'a ait kitap. bundan önce yine baudrillard'a ait kötülüğün şeffaflığı'nı okumuştum, ondan sonra bu kitabı okumak bir nebze de olsa beni taşlı topraklı yoldan çıkartmış oldu.
  • yaşadığımız dönemi farklı bakış açılarıyla çözümlemeye çalışan baudrillard'ın sistem karşıtlarının varoluşsal özelliklerini ve sistem içileştiklerini belirtmek için ileri sürdüğü sosyolojik-felsefi kavramlardır.

baudrillard'a göre hasta olmayan bir insan hasta olduğunu ileri sürer ve hasta gibi yaşarsa bu bir taklitten öteye gidemeyecektir. ama hasta olmadığı halde hasta olduğuna inanırsa biri, o zaman hastalığa dair veriler sunabilir yani gerçeğin bir kısmını yaşayabilir. bir sistem karşıtı, kapitalizmin tam olarak neyine veya nelerine karşıdır? özellikle reel sosyalizmin bunalımı ve çöküşü sistemin bilme ufkunu aşamayan bir teoriyle sistem dışı bir toplumsal düzenin kurulamayacağının bir göstergesi olmuştur.

bu kitapla yazarın "kötülüğün şeffaflığı" adlı kitabının birbirini tamamladığı görüşündeyim.