*

şükela:  tümü | bugün
 • farkındalığın insana özgürlük ve kontrol için güç kazandırıcaa varsayımıyla yola çıkarak ortaya atılan bi argüman olsa gerek ki insanları mutsuz etmekten başka bi işlevi olsun
 • su 3 onermeden en azından birinin (aslında mantıksal olarak sadece biri dogru olabilir gibi) dogru oldugunu varsayarak su anda bir simulasyonda yasıyor olmamızın buyuk bir olasılık oldugunu soyleyen argüman.
  1-) evrende bizim gelisme duzeyimizdeki bir turun tamamen yokolmadan once teknolojide ust duzeylere* ulasma olasılıgı cok kucuktur.
  2-) teknolojik olarak ust duzeylere ulasmıs turlerden neredeyse hicbiri bizim zihin yapımızı simule etmekle ilgilenmemektedir.
  3-) neredeyse kesinlikle bir simulasyon icinde yasıyoruz.
  http://www.simulation-argument.com/simulation.html ve http://www.simulation-argument.com/matrix.html adreslerinden daha ayrıntılı bilgi alınabilir.
  bu onermeyi multiverse teorisi* ile birlestirip de simulasyonda yasıyor olmamız olasılıgını guclendiren baska bir dusunce de vardır. evrenin su an cok bio-friendly olmasının,yasamın ortaya cıkması icin gereken seylerin cok hassas ayarlanmıs,yani cubukla durtulmus gibi olması durumunu tanrı kelimesini kullanmadan acıklamaya calısan bazı bilimciler, eger cok* sayıda evren varsa -hepsi kendi kanunlarıyla- bunların sartların uygun oldugu bir kısmında yasamın ortaya cıkıp da evrenlerinin ne kadar bio-friendly oldugu konusunda supheye dusmesinin oldukca makul oldugunu dusunuyorlar. iste bu noktada "ya eger yasam simulasyonu yapabilecek teknoloji ve istekteki yasam formları oncelikle belirtilmis kanunlarla bir simulasyon degil de bizim su an yaptıgımız gibi cok sayıda simulasyon (yani simulasyonda yasayanlar icin cok sayıda evren) yapmıslarsa..." diyen bir grup insan cıkmıstır.
  bokunu cıkarmanın geregi yok,ama eger simulasyonda yasayan,daha dogrusu simule edilen canlılar da kendi simulasyonlarını gelistirirlerse 13th floor misali birsey olur,hos olur.
 • (bkz: matrix)
 • olasılığı bile korkutucu olan iddia.

  düşensenize bir dönem besi çiftliklerinde çeşitli hayvanlara klasik müzik dinletilerek koşullanma yoluyla verim arttırılmaya çalışılıyordu. örneğin bir tavuk çiftliğinde hayvanlara similasyon yapılmış oh keyifleri yerinde yiyip içip yumurtluyorlar zamanı geldiğinde kelleler gidiyor tabi.

  belki biz de besi çiftliğinde bir tavuk gibiyiz bizden daha üstün varlıklar için. belki asla haberimiz bile olmayacak bu durumdan.

  (bkz: ali babanın bir çiftliği var)

  edit: jrem 2 0 uyarmış; "klasik müzik ile verim artırılmaya çalışılmıyor. koşullanarak sağım işlemi otomatikleştiriliyor. kimden duydun bilmiyorum ama böyle bir şey yok. olay şu;
  sağım yapılırken ineklere bach çalınıyor (yada mozart neyse) uzun bir süre geçtikten sonra bach duyan inekler sağım makinesiyle pek rahat olmadıklarından ve stresten az süt vereceklerine korelatif %20 daha fazla verim alınıyor." teşekkürssss.
 • bu iddia akıllara "peki tanrı'yı kim yarattı?, x yarattıysa x'i kim yarattı" tarzında sonu gelmez sorular getiriyor ?

  evren simülasyonsa, o simulasyonu oluşturan sistem de bir simülasyon olamaz mı?
 • (bkz: game of life)

hesabın var mı? giriş yap