şükela:  tümü | bugün
  • bilindiği gibi günümüzde, simülasyon ve sanal gerçeklik olayı çok gelişti. varolan oyunlar ve çeşitli eğitim programları neredeyse sanal dünyayı bize gerçekmiş gibi sunmaktalar. bazı örnekler:

(bkz: fantastic contraption)
    virtual space station
    pima country

şimdi, bugünün teknolojisi ile bile bu kadar gerçekçi simülasyonlar yapılabiliyorsa, gelecekte aynı matrix gibi bir evren tasarlayabilir insanoğlu. evet işte simülasyon teorisi burada devreye giriyor. oxford üniversitesinden, nick bostrom, burada şunu iddaa ediyor. "eğer insanoğlunun gelecekte evreni simüle eden bir program yazabileceğine inanıyorsanız, yaşadığımız evreninde pekala bir simülasyon olduğuna inanmak durumundasınız."

yaşadığımız evrendeki fiziksel kanunları öne sürenlere ise, ünlü fizikçi paul davies, "eğer yaşadığımız evren simülasyon ise, tüm fizik yasaları da simüle edilmiştir" diye cevap vermektedir. evrenin sonsuzluk kavramının da sadece simülasyon ile gerçekleştirebileceğini anlatır.

peki, eğer gerçekten bir simülasyonda yaşıyorsak, bunu nasıl bilebiliriz sorusuna gelince, ünlü bilim kurgu yazarı david brin, evreni tasarlayan programcının insanları kontrol edebileceği bir arka kapı olabileceğini tahmin ediyor.

gerçek mi değil mi bilinmez ama, herşeyi göz önüne alınca kesinlikle olamaz diyemiyorum. belki de sadece birer yazılımdan ibaretiz, hepsi bu.

link : http://www.space.com/…4-is-our-universe-a-fake.html

(bkz: simülasyon argümanı)
  • (bkz: 13th floor)
    (bkz: dark city)
    ınsan dusundugu zaman kendine bu soruyu sormaktan korkuyor. ya gercekse?
  • aslında irdelenen konu itibariyle simülasyon argümanından pek ayrılan bir yanı yok. ortaya bir argüman atılıyor ve savın pek test edilecek tarafı yok. yani havanda su dövmekten farksız.
    özetle; your argument is fucking invalid
    (bkz: simülasyon/@kabahatinbuyugukendisindeolanadam)
  • içinde bulunduğumuz hayata dair diğer tüm inanışlardan daha fazla gerçekçi bulduğum teoridir. en basitinden şu şekilde düşünürsek:

programlama dili var: çekirdek ve etrafında dönen elektron sayısı ile atom adını verdiğimiz en küçük yapıtaşını oluşturabiliyoruz. "hello world" gibi. burada hello world hidrojen atomu sanki. sonra bu atomlar birleşerek daha karmaşık bir formlar üretebiliyor. bizim şu anda oynadığımız oyunlar, izlediğimiz filmler gibi.

atomaltı parçacıklar olarak quark'ları nitelendiriyoruz ama onun da altında ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz proton çarpıştırarak. bunu da bulur isek bence çoğu sorunun cevabını bulmuş olacağız.

ben daha çok içinde bulunduğumuz evrenin bir deney olduğunu düşünüyorum. her canlılık formunda aynı bilgisayar veya telefonlarımızda olduğu gibi "default" özellikler var, ölümden korkma, yemek yeme, üreme gibi... bu özellikler tüm canlılarda default olup arka planda çalışan uygulamalar gibi geliyor bana. bu temel isteklerin yanında kişiselleşebilir bir makinamız var beden dediğimiz. bir şeylere ulaşmaya çalışan bir canlılık türüyüz ve bu canlılık türü gerekli koşullar sağlanınca çalışmaya başlıyor ( su ve güneş gibi bir ışık kaynağı).

tek sorun denekler ne için denendiğini bilmez genelde, bizim de bileceğimizi pek sanmıyorum.
  • matrix'in sinemalarda döndüğü yıllarda çokça tartışılmış ve gündemde kalmış bir teoridir.
  • rick and morty sezon iki altinci bolumde bu konuya biraz olsun deginilir.

--- spoiler ---

belki de sadece bir arabanin akusu icin enerji ureten mal surusuyuz
    --- spoiler ---
  • eğer içinde olduğumuz simülasyon gerçekten çok iyi tasarlandıysa, bu durumda gelecekte bizim de benzer bir simülasyon tasarlayabilmemiz gerekir. peki o zaman bizim kaçıncı simülasyonun içinde olduğumuzu öğrenmemiz mümkün mü?
  • eski zamanlarda, yani birkaç yaş daha gençken, bu teorinin insanoğlunun ölüm gerçeğinden kaçmak için uydurduğu saçmalıklardan birisi olduğunu düşünürdüm. din gibi yani.

bugün ise gerçek olabileceğini düşünüyorum. evrendeki mesafeler o kadar büyük ve ışık hızı bile o kadar yetersiz ve sınırlı ki. sanki yıldızlara asla gidemeyelim diye konulmuş yazılımsal engeller gibi bunlar. oyun oynayanlar anladı beni bence.
  • sözlükte simülasyon argümanı başlığında yaklaşık 10 sayfa tartışılan teori.

(bkz: aramaya inanmak)