şükela:  tümü | bugün
 • 10 ocak 2017 tarihli ve 29944 sayılı resmî gazete'de yayımlanan ve yürürlük maddesindeki (md. 192) birkaç istisna dışında bugün itibariyle yürürlüğe giren 6769 sayılı yeni kanunumuzdur.

  bu kanunla birlikte başta 551 (patent), 554 (tasarım), 555 (coğrafi işaret) ve 556 (marka) s. khk'lar olmak üzere, irili ufaklı "sınai" haklara ilişkin pek çok mevzuat yürürlükten kaldırılmıştır.

  kanunun uygulanması, derdest davalara ve türk patent enstitüsü nezdindeki işlemlere etkisi vs. gibi konular hakkında, bu başlık altında güncellemeler yapılacaktır.

  hayırlı uğurlu olsun.
 • tüm dünyanın fikri haklar dediğine, sınai haklar diyen alternatif, marjinaldir. bravodur.
 • marka, patent, tasarım, coğrafi işaret ve faydalı modellere ilişkin hakları düzenleyen bu kanunun, bu hakları sadece sınai hak olarak değerlendirmesi yanlıştır. bununla birlikte bu haklar sadece fikri haklar olarak da değerlendirilemez.

  marka hakkının fikri bir hak olup olmadığı tartışılmakla birlikte, sınai hak olduğu tartışmasızdır. bununla birlikte patent, faydalı model ve tasarımın hem fikri hem de sınai hak olarak değerlendirilmesi gerekir.
 • konu hakkında güncel ve nitelikli bir paneli https://www.youtube.com/…atch?v=ma9tkbtwd_8&t=5139s adresinden izleyebilirsiniz.
 • yıl olmuş 2016 hala rezalet kanunlar yazıyorlar.

  smk md. 75/2

  "sözleşmede aksi kararlaştırılmışsa lisans, inshisari değildir."

  sol kulağımı sağ ayak serçe parmağımın en solundan üçüncüsü ile tutarken en sağdakinin iki yanındaki ile düşmekten kurtuldum diyor resmen.

  tüm eleştirilere rağmen tbk ile hmk yı yazanlardan allah razı olsun.

  bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmakla birlikte bu kanunu hukukçular yazmamış. hukukçular kendilerinin zor anlayacağı dilde yazılardan, ağdalı dilden bıkmış durumda.

  sektördeki mühendisler özellikle orta yaşlılar daha çok seviyor bu anlaşılmaz dili.

  zaten bu sektör hukukçu olmayıp hukuki işlem yürütme peşinde olan insanların elinde.
 • bir kaç khk ile, taşıma su misali ayakta tutulmaya çalışılan fikri ve sınai haklar kavramının ab kriterleri çerçevesinde pozitif hukukun kullanımına sunulmuş hali 6769 sayılı kanundur.

  şimdilik boşluğu hukukçuların değil simsarların doldurduğu bir alan maalesef.

  yeterli sayıda ve nitelikte marka ve patent üretemiyor oluşumuz bu alanda ciddi bir boşluk oluşmasına sebep olsa da 25 sene içerisinde hak ettiği ilgiyi etrafında toplayacaktır.